en
en
Kontakt

Polska na 20. miejscu na świecie i trzy polskie miasta w rankingu UIA 2023

Polska awansowała o trzy pozycje i znalazła się na 20. miejscu na świecie w najnowszym rankingu Union of International Associations. Dodatkowo w zestawieniu pojawiły się trzy polskie miasta - Kraków, Warszawa i Gdańsk. Raport UIA 2023 uwzględnia 499 498 spotkań zorganizowanych w 268 krajach, w 12 110 miastach, przez 28 733 organizacji międzynarodowych.

Union of International Associations UIA

Światowi i europejscy liderzy

Jak podaje UIA w ciągu ostatnich 20 lat (2003-2022) niekwestionowanym liderem rynku jest Europa, która przyjęła 53 proc. spotkań i wydarzeń, następnie Azja – 22 proc., Ameryki - 17 proc. , Afryka – 4 proc. i Australia/Oceania – 3 proc.

Natomiast w samym 2022 roku spotkania i wydarzenia rozłożyły się następująco: Europa przyjęła aż 61 proc. spotkań i wydarzeń, następnie Azja – 20 proc., Ameryki - 13 proc. , Afryka – 3 proc.  i Australia/Oceania – 2 proc. W pierwszej 10 miast na świecie w 2022 roku najpopularniejszymi miastami okazały się: Bruksela,  Wiedeń, Singapur, Tokyo, Lizbona, Madryt, Londyn, Barcelona, Seul i Paryż.

Podsumowanie za lata 2003-2022 wskazuje iż, na świecie dominują spotkania stowarzyszeniowe skupiające od 101 do 500 uczestników (48,9 proc.), mniejsze - poniżej 100 uczestników skupiają 27,9 proc. rynku, z kolei większe: 501 do 1000 uczestników  – 11,8 proc. a 1001 do 3000 – 7,8 proc.

Ponad ¼ spotkań i wydarzeń trwała średnio 3 dni (26,6 proc.), następne w kolejności były wydarzenia 4 dniowe - 19,9 proc. i dwudniowe - 18,2 proc. , a jednodniowych i pięciodniowych było po ok. 13 proc.

Od lat rankingi ICCA i UIA są odnośnikami stanu i miejsca poszczególnych destynacji kongresowych na świecie. To wskazówka dla planistów, które kierunki są najlepsze do lokowania spotkań i wydarzeń, dlatego też niezmiernie ważny jest wysiłek jaki wkładamy razem z branżą w coroczne raportowanie danych do w/w raportów. Dzięki rankingom możemy z powodzeniem porównywać nasze wyniki do wyników konkurencji - powiedziała Aneta Książek, kierowniczka Poland Convention Bureau.

Zasady rankingu UIA

Spotkania analizowane przez UIA muszą spełniać jednocześnie cztery warunki:

  • trwać co najmniej 3 dni,
  • skupiać min. 300 uczestników,
  • uczestnicy pochodzą z min. 5 krajów,
  • przynajmniej 40% uczestników pochodzi z zagranicy.

UIA raport Polska na 20. miejscu na świecie

Europa Centralna

W 2022 roku Polska z 123 wydarzeniami poprawiła swój wynik z 2021 roku o 3 miejsca i jako jedyny kraj Grupy Wyszehradzkiej (26. Węgry, 28. Czechy, 64. Słowacja) uplasowała się na 20 miejscu w rankingu światowym (prezentującym 100 państw).

Jednocześnie warto podkreślić, iż w rankingu za ostatnie 20 lat wśród 30 zaprezentowanych krajów Polska uplasowała się na 23 miejscu, Węgry zajęły 28. lokatę, a Czechy wypadły poza pierwszą trzydziestkę (w 2021 roku zajmowały 29 lokatę). Wysoka lokata Polski to bez wątpienia zasługa całej polskiej branży spotkań i dowód na jej dużą transformację w ostatnim dwudziestoleciu.

Polskie miasta w raporcie

Wśród pierwszej setki miast z całego świata w 2022 roku najlepszą pozycję wśród polskich miast uzyskał Kraków – 32 pozycja z 43 spotkaniami (poprawa o 11 miejsc w porównaniu do 2021). Tyle samo wydarzeń zostało zorganizowanych w Waszyngtonie a o jedno więcej zanotowano w Rzymie.

UIA Kraków

UIA Kraków

UIA ICE Kraków centrum kongresowe

Warszawa – 46 pozycja z 30 spotkaniami (spadek w rankingu o 7 miejsc), dla porównania 30 wydarzeń zorganizowano także w Maastricht oraz Czedżu (Korea Południowa).

UIA Warszawa Stare Miasto

UIA Warszawa Pałac Łazienki

UIA Warszawa Pałac w Wilanowie

Po raz pierwszy w rankingu UIA pojawił się  Gdańsk, który uplasował się na 84 pozycji z 16 spotkaniami (tyle samo w Zurichu, San Diego w Kalifornii oraz Las Vegas w stanie Nevada).

UIA Gdańsk miasto

UIA Gdańsk Filharmonia

UIA Gdańsk ECS

Co roku czekamy na wyniki z nadzieją na lepsze lokaty. W tym roku w rankingu UIA (dane za 2022) zanotowaliśmy wzrost o 3 pozycje, a co za tym idzie Polska dostała się do pierwszej dwudziestki krajów świata, w których odbywają się spotkania międzynarodowych stowarzyszeń. Cieszy niezmiernie fakt, iż obok Krakowa i Warszawy swoją pozycje umocnił też Gdańsk, który w rankingach obydwu wymienionych stowarzyszeń jest trzecim najchętniej wybieranym miastem w Polsce na spotkania i wydarzenia. Bez wątpienia pandemia Covid -19 i sytuacja geopolityczna w naszym regionie spowodowały wśród międzynarodowych planistów wielkie obawy, ale wierzę, że nasze działania promocyjne, podbite konkretnymi danymi, pomogą nam je zminimalizować i skutecznie przekonywać do organizacji konferencji, kongresów czy podróży motywacyjnych właśnie w naszym kraju - dodała Aneta Książek.

Polska Organizacja Turystyczna - Poland Convention Bureau jest jedynym polskim członkiem Union of International Associations. UIA to instytut badawczy z siedzibą w Brukseli. Jako organizacja non-profit, apolityczna, niezależna i pozarządowa, UIA jest pionierem w dziedzinie badań, monitoringu oraz dostarczania informacji na temat organizacji międzynarodowych, stowarzyszeń międzynarodowych oraz ich globalnych wyzwań od 1907 roku.

Więcej informacji o działalności UIA na stronie stowarzyszenia.

Polecamy również:

źródło: UIA; opracowanie: #konkretyanety

Do góry