en
en
Kontakt

Kierownictwo

Rafał Szmytke

Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej

Rafał Szmytke to menedżer z wieloletnim doświadczeniem, od lat związany z turystyką. W Polskiej Organizacji Turystycznej pracował już w latach 2001-2016, a od 2008 na stanowisku jej prezesa. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada również tytuł Master of Business Administration – Rotterdam School of Management. 

Kierownicze doświadczenie zdobywał na stanowiskach w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki, Ministerstwie Zdrowia oraz jako pracownik naukowy w AWF w Warszawie. Ostatnio pełnił funkcję prorektora w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie. Był menedżerem ds. projektów hotelowych w Polskim Holdingu Nieruchomości, przewodniczył radom nadzorczym Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki i Centrum Edukacji Turystycznej, pełnił także funkcję Pełnomocnika Ministra Skarbu Państwa w Instytucie Turystyki.

Turystyce oddał się nie tylko zawodowo, ale i społecznie. Współorganizował m.in. Ogólnopolski Rajd „Palmiry”,  przewodniczył Sportowemu Centrum Survivalu i Eksploracji. Ma również na swoim koncie liczne publikacje z zakresu turystyki kwalifikowanej i przygodowej.Rafał Szmytke jest też instruktorem sportu: lekkoatletyki, pływania, judo, survivalu, strzelectwa sportowego, samoobrony. Ma patent żeglarza jachtowego, licencję pilota paralotniowego oraz płetwonurka II stopnia CMAS, PADI.

Małgorzata Wilk-GrzywnaMałgorzata Wilk-Grzywna – Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej

Małgorzata Wilk-Grzywna posiada długoletnie doświadczenie w zarządzaniu podmiotami turystycznymi poparte wieloma sukcesami w koordynacji projektów inwestycyjnych, promocyjnych
i szkoleniowych. W latach 2002–2024 pracowała na stanowisku Dyrektora Biura Zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Pełniąc tę funkcję stworzyła między innymi samorządową instytucję kultury „Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra”, a także wykreowała markę „Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy”.  Od początku swojej kariery zawodowej związana jest z turystyką, kierowała między innymi biurami podróży i ośrodkiem wypoczynkowym. Posiada uprawnienia przewodnika terenowego oraz pilota wycieczek zagranicznych.

Realizacja zawodowych wyzwań współgra z dorobkiem naukowym, który zapoczątkowało ukończenie  Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i kontynuowane jest poprzez otwarty przewód doktorski  – dysertacja na temat „Kapitał marki miejscowości uzdrowiskowych. Przykład uzdrowisk świętokrzyskich” oraz prowadzone od wielu lat zajęcia dydaktyczne
na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dorobek naukowy wzbogacają cztery publikacje wydane pod patronatem Polskiej Akademii Nauk.

Nagrody i odznaczenia: Orzeł Turystyki „Rzeczpospolitej” za wyznaczanie kierunków i najwyższych standardów w turystyce, 2022; Człowiek Roku w kategorii: Turystyka, Echo Dnia 2015; laureatka konkursu Wasza Turystyka na „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” w latach 2021, 2022, 2023.

Do góry