en
en
Kontakt

Silesia Convention Bureau wystartowało w Chorzowie

Przychody z turystyki biznesowej sukcesywnie rosną, dlatego województwo śląskie mocniej skoncentruje się na jej rozwoju. Śląska Organizacja Turystyczna stworzyła właśnie Silesia Convention Bureau, które ma ten rozwój zdynamizować.

silesia-convention-bureau-inauguracja-chorzow-konsorcjanci-slaska-organizacja-turystyczna.JPG

Convention bureau to wyodrębniona część działów promocji, najczęściej w organizacjach turystycznych, skupiająca się na turystyce biznesowej. Reprezentując dane miasto, region lub kraj, pośredniczy w organizacji spotkań biznesowych, kongresów czy konferencji. To pierwszy punkt kontaktowy dla organizatorów tego typu wydarzeń. Co ważne, convention bureaux nie organizują wydarzeń samodzielnie, a pełnią jedynie funkcję doradcy. W Polsce pierwsze convention bureau powstało w 2002 roku w strukturach Polskiej Organizacji Turystycznej jako Poland Convention Bureau. Teraz Śląska Organizacja Turystyczna czerpiąc z tych wzorców tworzy Silesia Convention Bureau, które działać będzie dla całego regionu.

Silesia Convention Bureau Katowice Śląska Organizacja TurystycznaWojewództwo śląskie charakteryzuje się różnorodnością potencjału turystycznego, posiada wysokiej jakości infrastrukturę, jest bardzo dobrze skomunikowane i dysponuje bogatym zapleczem atrakcji turystycznych. Skutecznie przyciąga turystów. W ostatnich latach odwiedzało je prawie 6 mln osób zostawiając w regionie około 6 mld zł rocznie. To wszystko sprawia, że region stanowi atrakcyjną destynację także dla organizacji wydarzeń biznesowych. Ten potencjał wymaga sformalizowanego wsparcia, stąd pomysł na uruchomienie Silesia Convention Bureau – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Silesia Convention Bureau startując pod hasłem „Potęgujemy Twój biznes” będzie odpowiedzialne za promocję województwa śląskiego jako atrakcyjnej destynacji dla organizacji wydarzeń biznesowych.

Wśród nich będzie integracja różnych podmiotów z całego województwa w sferze organizacji wydarzeń biznesowych. Skorzystają firmy hotelarskie, gastronomiczne, zarządzające atrakcjami turystycznymi oraz organizujące wydarzenia typu incentive, gdyż uzyskają kompleksową informację i ofertę turystyczną poszczególnych subregionów. Wreszcie skorzysta cały region pozycjonowany jako atrakcyjna destynacja w sektorze turystyki biznesowej – mówi Adam Wawoczny, Prezes Zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej. Zdaniem Adama Wawocznego, Prezesa Zarządu ŚOT, działalność Silesia Convention Bureau jest w pełni uzasadniona. Już teraz klient korporacyjny stanowi ponad połowę gości hotelowych w regionie. Funkcjonowanie Silesia Convention Bureau przyniesie wiele korzyści.

Adam Wawoczny, Prezes Zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Formalnie funkcjonować będzie w ramach Śląskiej Organizacji Turystycznej wykorzystując jej istniejącą strukturę prawną oraz bazując na jej renomie i doświadczeniu. Śląska Organizacja Turystyczna prowadząc swoją działalność od 2005 roku posiada szeroką formułę organizacyjną doskonale sprawdzającą się w promocji turystycznej – mówi Agnieszka Sikorska, Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Agnieszka Sikorska, Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Inauguracja Silesia Convention Bureau na Stadionie Śląskim

Konferencja inauguracyjna Silesia Convention Bureau odbyła się w dniu 12 stycznia 2023 roku na terenie Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

silesia-convention-bureau-gut-mostowy.jpg


Podczas konferencji podpisano porozumienie z pierwszymi osiemnastoma konsorcjantami, czyli podmiotami współpracującymi ze Śląską Organizacją Turystyczną w ramach Silesia Convention Bureau. Należą do nich przedstawiciele świata nauki, biznesu dużego i mniejszego, reprezentujący zróżnicowane usługi oraz poszczególne subregiony województwa śląskiego. Silesia Convention Bureau pozostaje otwarte na nowych partnerów.

05-silesia-convention-bureau.jpg

Pierwsi konsorcjanci Silesia Convention Bureau

 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
 • Arche S.A. – Arche Hotel Częstochowa****
 • Business Service Galop - Professional Congress Organizer (PCO)
 • CISTERCIUM Sp. z o. o. - Bel Mon Resort
 • Coffee Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna – Hotel Fajkier Wellness & SPA
 • Fundacja Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Facultas Iuridica 
 • Grupa DE  Sp. z o.o. S. K. - Dream Events
 • Hurtownia Adrenaliny
 • KAMiNSKi Rafał Kamiński - Open Mind Team
 • Mariacki Sp. z o.o.  - Best Western Hotel Mariacki – Restauracja Browar Mariacki
 • Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
 • PTWP Event Center Sp. z o.o.
 • Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
 • Stadion Śląski Sp. z o.o.
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
 • Zamek Piastowski w Raciborzu
 • Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
 • ZIAD Bielsko-Biała S.A.

Panel dyskusyjny polskich ekspertów przemysłu spotkań

Podczas wydarzenia na Stadionie Śląskim w Chorzowie Agnieszka Sikorska poprowadziła panel dyskusyjny z polskimi ekspertami:

 1. Paula Fanderowska - Wiceprezes Kraków 5020, Prezes Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce
 2. Anna Górska - Doradca Zarządu Symposium Cracoviense, członek Zarządu ICCA
 3. Krystyna Gołąbek - Business Service Group
 4. Aneta Książek - Kierownik Biura Spotkań i Wydarzeń Poland Convention Bureau - Polska Organizacja Turystyczna
 5. Mateusz Czerwiński - Wiceprezes Warsaw Convention Bureau

Podczas ponadgodzinnej dyskusji panelistów podkreślano, że convention bureau to inwestycja, której efekty zwrócą się po latach. Wskazywano jak wygląda proces pozyskiwania dużych międzynarodowych kongresów i role jaką odgrywają poszczególne podmioty rynku MICE (convention bureau, stowarzyszenia, PCO, DMC, obiekty kongresowe, hotele) i jak ten skomplikowany proces może być wsparty przez instytucje samorządowe i państwowe. Kluczem do sukcesu jest współpraca. Jako dobry przykład podawano 61. Kongres ICCA w Krakowie. Równie ważna jest ciągła edukacja osób z branży (np. The ECM Summer School, ICCA Skills) i budowanie relacji z przedstawicielami międzynarodowych stowarzyszeń.

convention bureau Panel dyskusyjny polskich ekspertów przemysłu spotkań

Ogromnie cieszy fakt powstania w Polsce kolejnego convention bureau, tym bardziej, iż Poland Convention Bureau POT od początku wspierało powstanie regionalnego convention bureau województwa śląskiego i od 2021 roku brało udział w licznych spotkaniach konsultacyjnych, szukając najlepszych sposobów na jego prawne i merytoryczne funkcjonowanie, podkreślając za każdym razem celowość synergii marek miasta, regionu i lokalnej branży. Mam nadzieję na wspaniałe wspólne projekty a konsorcjantom Silesia Convention Bureau życzę dużo ciekawych i zyskownych realizacji  - powiedziała Aneta Książek, kierownik Biura Spotkań i Wydarzeń – Poland Convention Bureau POT.

silesia-convention-bureau-branza-mice-w-polsce-kobiety.jpg

Kontakt do Silesia Convention Bureau

SILESIA CONVENTION BUREAU - ŚLĄSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA

Osoby:

 • Agnieszka Sikorska - Dyrektor Generalna Silesia Convention Bureau
 • Dominika Wojniak - Specjalista ds. marketingu tel. (32) 207 207 3 dominika@silesiaconvention.pl

Silesia Contention Bureau kontakt strona internetowa

Jaki jest potencjał Śląska?

Województwo śląskie to region wyjątkowy i godny uwagi. Pełen paradoksów, które nadają mu unikatowy w skali kraju charakter. To tutaj mieści się największa w Polsce metropolia. To skupisko kilkunastu miast, które zamieszkuje 2,2 mln ludzi, generuje ogromny potencjał urbanistyczny, gospodarczy, czy społeczny. Ważnym elementem regionu jest bogate dziedzictwo kulturowe będące czynnikiem wyróżniającym je na mapie Polski. To tutaj skoncentrował się przemysł, który odcisnął swoje industrialne piętno nie tylko na ludziach, ale i na krajobrazie. Rewitalizacje przestrzeni postindustrialnych pozwalają z jednej strony zachować bogactwo przeszłości, z drugiej - odważnie kroczyć w przyszłość.

A przy tym województwo śląskie należy dziś do najbardziej zielonych regionów Polski. Liczne lasy, parki krajobrazowe czy rezerwaty (jeden wpisany na listę UNESCO) stanowią silny kontrast dla mocno zurbanizowanych przestrzeni. Region pomimo niewielkich rozmiarów posiada bardzo dużą różnorodność krajobrazową.

Skupiona w kilku odrębnych krainach – Beskidy, Śląsk Cieszyński, Jura Krakowsko-Częstochowska, Kraina Górnej Odry oraz Metropolia – tworzy złożony ekosystem z szeroką ofertą turystyczną. Składają się na nią m.in. szlaki górskie, trasy narciarskie, wspinaczka skałkowa, rowerowe ścieżki i trasy zjazdowe, wędrówki w prastarych lasach, liczne zabytki, a także miasta z bogatą historią i wysokiej jakości zapleczem kulturalnym. Na tak złożony krajobraz nakłada się najlepsza w kraju infrastruktura komunikacyjna połączona z bogatą bazą noclegową, kongresową i usługową.

Powstające hotele biznesowe, duże obiekty konferencyjno-sportowe (np. MCK, Spodek, Stadion Śląski, Arena Gliwice), prężna branża eventowa i znaczący potencjał naukowy są magnesem do organizowania w województwie śląskim dużych i prestiżowych wydarzeń. Ta stale poszerzająca się infrastruktura MICE jest także motorem do rozwoju w regionie turystyki biznesowej na szeroką skalę, czego przykładami są światowej rangi wydarzenia zorganizowane w ostatnich latach:

 • Szczyt Klimatyczny ONZ – COP24
 • Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum, WUF11)
 • Europejski Kongres Gospodarczy (EEC)
 • Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw
 • Intel® Extreme Masters
 • Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2022
 • Światowa Konferencja Antydopingowa 2019

Fot. Michał Kalarus, Jarosław Marciuk

Do góry