en
en
Kontakt

61. Kongres ICCA w Krakowie zakończony sukcesem

61 Kongres ICCA został po raz pierwszy zorganizowany w Polsce. Wzięło w nim udział ponad 900 uczestników z 80 krajów, ponad 100 prelegentów podzieliło z uczestnikami wiedzą i doświadczeniem. Hasłem przewodnim kongresu w Krakowie było Together We Can a tematyka była poświęcona trzem obszarom: DEI (ang. diversity, equity and inclusion), sustainability (ang. zrównoważony rozwój) i legacy (ang. dziedzictwo). ICCA pokazała, że jest wiodącym stowarzyszeniem w przemyśle spotkań, która jednoczy całe środowisko i kształtuje jego przyszłość.

Otwarcie Kongresu Icca w Krakowie

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią delegaci ICCA (International Congress and Convention Association) mogli w końcu spotkać się na żywo. Ceremonia otwarcia z nawiązką spełniła oczekiwania wszystkich zgromadzonych we Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków. Kongres otworzyli Jacek Majchrowski (Prezydent Miasta Krakowa), Andrzej Gut-Mostowy (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki), Grzegorz Biedroń (Przewodniczący Małopolskiej Organizacji Turystycznej) oraz Prezydent ICCA James Rees.

– Organizacja kongresu to doskonała okazja do zaprezentowania zagranicznym delegatom ICCA polskiego dziedzictwa kulturowego, polskiej gościnności oraz najnowszych osiągnięć w turystyce biznesowej. To spektakularne wydarzenie jest również doskonałą okazją do pokazania Polski z jak najlepszej strony poprzez prezentację m.in. obiektów kongresowych, bazy noclegowej i  atrakcji turystycznych. Wierzę też, że przyczyni się do odbudowy i dalszego rozwoju polskiej turystyki po pandemii oraz będzie doskonałą inspiracją do nowych działań promocyjnych w kraju i za granicą. Mam nadzieję, że Polska dobrze wykorzysta tę szansę, co pozwoli na zwiększenie liczby turystów zagranicznych przyjeżdżających w najbliższych latach do regionów  prezentowanych podczas tego wydarzenia – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Ceremonię otwarcia prowadził Łukasz Cioch a licznie zebrani delegaci obejrzeli spektakularny występ Art Color Ballet oraz pierwsze wystąpienie eksperta, który pojawił się na scenie jako hologram, co podkreśliło przenikanie się światów offline i online.

Dlaczego Kongres ICCA jest ważny dla Polski

Kraków został wybrany na miasto gospodarza 61. Kongresu ICCA w 2022 roku. To ogromny sukces nie tylko miasta Krakowa, ale całego kraju. W 2022 r. Poland Convention Bureau działające w strukturach Polskiej Organizacji Turystycznej obchodzi 20. urodziny i 20. rocznicę członkostwa w ICCA. 61. Kongres ICCA był kluczowym momentem dla społeczności profesjonalistów na połączenie wspólnych działań w celu kształtowania lepszej przyszłości dla przemysłu spotkań. Po długiej przerwie delegaci mogli spotkać się osobiście w sercu Europy, w Krakowie, w Polsce.

02-destination-poland-otwarcie-wystawy-ice-krakow.jpg

– Z mojej strony pragnę podkreślić wyjątkowość kongresu oraz naszego zaangażowania w jego pozyskanie i przygotowanie. Osobiście dla mnie, po 20 latach działania Poland Convention Bureau POT, była to największa nagroda i podsumowanie ostatnich 20 lat transformacji całego naszego sektora - powiedziała Aneta Książek, główny specjalista Poland Convention Bureau POT oraz członek lokalnego komitetu organizacyjnego 61. kongresu ICCA.

01-kongres-icca-ice-krakow-otwarcie-destination-poland.jpg

– Przez ostatnie dwa lata przygotowań do kongresu, podczas spotkań lokalnego komitetu organizacyjnego, gdy czasem było „pod górkę” (nie zależnie od nas), przypominaliśmy sobie, że tworzymy historię i że patrzy na nas świat. Wiemy jaki mamy potencjał, atuty materialne i niematerialne , a teraz to pokazaliśmy i sprawiliśmy, iż delegaci nie tylko podziwiali Kraków, ale przede wszystkim wyjechali spełnieni pod względem edukacyjnym i biznesowym. Liczę również na to, że stali się najlepszymi ambasadorami Polski w środowiskach, które reprezentują – dodała.

Z kolei Małgorzata Przygórska-Skowron kierownik Kraków Convention Bureau, członek lokalnego komitetu organizacyjnego 61. kongresu ICCA z ramienia miasta - gospodarza, z dumą powiedziała: – To wydarzenie, o które walczą największe miasta świata. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, któremu udało się zorganizować Kongres ICCA. To coś naprawdę dużego. Dzięki Kongresowi ICCA Kraków wchodzi do pierwszej ligi przemysłu spotkań.

Dokładnie, taki był plan! A jak przebiegał sam kongres?

Pierwszy dzień kongresu

Pierwsze spotkania uczestników kongresu ICCA w Krakowie to czas wielu radosnych chwil zarówno w Centrum Kongresowym ICE Kraków, jak i w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Wydarzeniem dnia bez wątpienia był wybór nowego prezydenta ICCA. Wszyscy byli zgodni, iż umiejętności i kompetencje nowego lidera powinny łączyć dwa obszary: nowe technologie oraz umiejętności miękkie, jak przywództwo, komunikacja, czy empatia. Z kolei jednym z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, na które wielokrotnie powoływali się prelegenci kongresu jest równość płci i wzmocnienie roli kobiet na rynku pracy.

05-icca-ice-krakow-sala-audytoryjna-sesje.jpg

To zatem nie przypadek, iż na nowego prezydenta Stowarzyszenia ICCA członkowie wybrali Martę Gomes z firmy Viparis, operatora 12 obiektów konferencyjnych w Paryżu i okolicach. Wybór został podsumowany przez CEO ICCA, Senthila Gopinatha: „Marta to wielka osobowość w rodzinie ICCA, lubiana i doceniana przez społeczność ICCA. Jej pozytywne nastawienie, entuzjazm i zaangażowanie w doskonalenie sposobu myślenia i działania ICCA to ekscytująca perspektywa dla nas wszystkich. Bardzo lubię pracować z nią w zarządzie, a teraz nie mogę się doczekać, kiedy będzie pełniła funkcję prezydenta”

06-icca-krakow-marta-gomes-Senthil-Gopinath-aneta-ksiazek-lukasz-cioch.jpg

Nowa prezydent była bardzo poruszona: „to naprawdę wzruszający moment, gdy wszyscy wstali i klaskali. Już tracę głos za mówienie „dziękuję” na tak wiele wiadomości z gratulacjami. Kongres w Krakowie z pewnością zapamiętam na długo, moment wyboru był dla mnie bardzo emocjonalnym przeżyciem ”.

03-kongres-icca-teatr-juliusza-slowackiego-krakow.jpg

Drugi dzień kongresu

Drugi dzień rozpoczął się biegiem wzdłuż Wisły (ICCA Run), a zakończył uroczystą Gala Dinner w Starej Zajezdni Kraków by de Silva na Kazimierzu. Sesje edukacyjne i warsztatowe poświęcone zostały kwestiom zrównoważonego rozwoju (ang. Sustainability), który jest kluczowym zagadnieniem w działalności ICCA. Podczas rozmów dzielono się dobrymi praktykami z dziedziny zrównoważonego rozwoju realizowanych w centrach kongresowych oraz destynacjach.

07-gala-dinner-icca-congress-krakow-stara-zajezdnia.jpg

08-gala-dinner-icca-congress-krakow-stara-zajezdnia-de-silva-uroczusty-event-900-osob.jpg

Trzeci dzień kongresu

Trzeci dzień kongresu ICCA rozpoczął się porannym spacerem z przewodnikiem po Krakowie a zakończył tematyczną imprezą „Back To School” z zespołową rywalizacją chapterów ICCA w Tauron Arenie.

Ten dzień w głównej mierze był poświęcony dziedzictwu (ang. Legacy) i jego znaczeniu gdy spotkania i wydarzenia organizowane są w danej destynacji. Legacy musi być istotnym elementem w procesie pozyskiwania wydarzeń. Dziedzictwo może poprawić infrastrukturę, zdrowie, edukację, może nawet spowodować przebudowę miasta i zmianę stylu życia jego mieszkańców. Dziedzictwo to obietnica, dar, sposób na dokonanie trwałej zmiany. Tego dnia Centrum Kongresowe ICE Kraków pełne było inspirujących wykładów i warsztatów prowadzonych przez inspirujących prelegentów.

09-kongres-icca-warszaty-panele-eksperci-krakow-ice.jpg

10-kongres-icca-warszaty-panele-eksperci-krakow-ice.jpg

Jednym z polskich akcentów tego dnia była sesja: „The Polish Effect: hosting UEFA in 2012” prowadzona przez Marcina Herrę, byłego Prezesa spółki PL.2012. Polska i Ukraina były gospodarzami UEFA EURO 2012. W Polsce to był wielki sukces - nazwany "polskim efektem". Ta sesja zawierała inspirujące studium przypadku idealnego wydarzenia sportowego, które zostało wykorzystane jako narzędzie marketingu miejsca.

Noc zakończyła się wspaniałym wydarzeniem w Tauron Arena, której przestrzeń została przemieniona w klimatyczne liceum z salą gimnastyczną, budkami z hot-dogami, hamburgerami i popcornem. W serii gier zespołowych została wyłoniona zwycięska drużyna, ICCA Central European Chapter, do której należą także polscy członkowie stowarzyszenia.

08-back-to-school-icca-challenge-night-tauron-arena-krakow.jpg

Warto podkreślić dodatkowy akcent z Polski, który przygotowały członkinie lokalnego komitetu organizacyjnego wcielające się  tym razem w rolę cheerliderek. Ich trzykrotny występ taneczny został doceniony aplauzem a uczestniczki udowodniły, że nie tylko profesjonalnie organizują wydarzenia, ale również dobrze się przy tym bawią.

04-back-to-school-tauron-arena-icca-congress-event-chapters.jpg

Zakończenie kongresu

Ostatni dzień w Krakowie to czas pożegnań, podsumowań i wręczania nagród (m.in ICCA Best Marketing Award). Sesje edukacyjne zostały poświęcone zagadnieniom DEI (ang. Diversity, Equity, Inclusion). Wzruszającym momentem była piosenka zaśpiewana przez delegatów kongresu wspólnie z dziećmi z Polski i Ukrainy.

11-zakonczenie-kongresu-ICCA-w-Krakowie-dzieci-z-polski-i-ukrainie-na-scenie-ICE-Krakow.jpg

Koniec kongresu to dla jednych posumowanie, a dla drugich otwarcie. Kolejnym gospodarzem kongresu ICCA będzie Bangkok, którego przedstawiciele pojawili się licznie na tegorocznym kongresie w Krakowie. Symboliczne przekazanie kongresu z Krakowa do Bangkoku doskonale wpisuje się w przypadającą w tym roku 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Tajlandią.

Podsumowanie 61. Kongresu ICCA w Krakowie na Youtube ICCA.

Wyzwania polskiej branży spotkań

W ciągu ostatnich dwóch lat Polska musiała stanąć przed całą serią wyzwań. Choć tocząca się za naszą granicą wojna budziła wiele wątpliwości co do bezpieczeństwa i frekwencji, organizatorom udało się przekonać rekordową liczbę delegatów z całego świata, aby przyjechali do Krakowa. Decyzje o udziale w wydarzeniu podejmowano często na ostatnią chwilę, rejestracja na kongres otwarta była do samego rozpoczęcia – co stanowiło ogromne wyzwanie logistyczne.

Stowarzyszenia z członkami na całym świecie odgrywają kluczową rolę w pomaganiu krajom najbardziej dotkniętym przez Covid-19, a teraz wojnę. Rozpowszechnianie przydatnych i aktualnych informacji pozwala członkom zrozumieć aktualną sytuację i daje impuls do zaangażowania się w pomoc. W obliczu niewyobrażalnych okrucieństw popełnionych przez Rosję na Ukrainie, reakcja Polski na nowo zdefiniowała, co to znaczy być przyjaznym krajem dla uchodźców i pokazała jak Polacy otworzyli swoje serca dla osób potrzebujących pomocy.

Polski przemysł spotkań błyskawicznie zaadaptował się do nowej rzeczywistości. Polskie destynacje i obiekty konferencyjne, hotele, DMC, PCO, convention bureaux i działający w nich podwykonawcy dostosowali się do zmian i z sukcesem wprowadzili rozwiązania pozwalające na organizację wydarzeń na najwyższym poziomie, nie tylko bezpiecznych, ale również odpowiedzialnych i zaawansowanych technologicznie. Najlepszym tego dowodem był 61. Kongres ICCA w 2022 roku! Z jego dziedzictwa będzie korzystać cała polska branża spotkań. 

#TogetherWeCan #KrakowTheHostCity #ICCAcongress22

 Przeczytaj również: Zrównoważony rozwój podczas 61. Kongresu ICCA w Krakowie.

Tekst: Jarosław Marciuk i Aneta Książek; Zdjęcia: Michał Kalarus, Think MICE

Do góry