en
en
Kontakt

Stan epidemii w Polsce – ograniczenia wjazdu, poruszania się i zgromadzeń

ograniczenie-przemieszczania.jpg

Od nocy z 24 marca na 25 marca polski rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę Covid19. Najważniejsze ograniczenia dotyczą możliwości swobodnego przemieszczania się, które – poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi – jest zakazane.

Poruszanie się będzie możliwe jedynie w zakresie:

  • drogi do i z pracy
  • wolontariatu w walce z koronawirusem
  • niezbędnych spraw życia codziennego

Dodatkowo zabronione zostały zgromadzenia powyżej dwóch osób. Oznacza to, że przemieszczać się będzie można również jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Zgodnie z nowymi przepisami nadal działać będą środki publicznego transportu zbiorowego, jednak ograniczona została ich pojemność. Liczba osób na pokładzie nie może przekroczyć połowy miejsc siedzących w danym pojeździe.

Wprowadzone od 25 marca dodatkowe obostrzenia obowiązywać będą do 11 kwietnia.

Wciąż aktualne są wcześniejsze zasady bezpieczeństwa. Od 20 marca do odwołania w Polsce obowiązuje stan epidemii. Zamknięte pozostają granice dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Obostrzenia te nie dotyczą: małżonków i dzieci obywateli polskich, posiadaczy Kart Polaka oraz osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę. Wszyscy wjeżdżający na teren naszego kraju dalej będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone pozostają międzynarodowe i krajowe pasażerskie połączenia lotnicze i międzynarodowe połączenia kolejowe.

Ograniczona do niezbędnego minimum jest dalej działalność galerii handlowych. Otwarte pozostają w nich jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie. Zawieszona jest działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn. Nie mogą w nich przebywać klienci. Placówki te jednak mogą dostarczać jedzenie z dowozem. Zamknięte pozostają też siłownie, baseny, kluby taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.

Aktualne informacje dotyczące koronawirusa znajdują się na: https://www.gov.pl/web/koronawirus

Do góry