en
en
Kontakt

Projekty flagowe w nowej perspektywie finansowania

IMG_0485_3Do końca marca br. do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju mają wpłynąć propozycje flagowych projektów transgranicznych, które będą realizowane w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020. 30 stycznia br. z inicjatywy Polskiej Organizacji Turystycznej odbyło się spotkanie przedstawicieli miast i regionów z ekspertami z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju nt. możliwości uzyskania wsparcia w ramach współpracy transnarodowej i transgranicznej w latach 2014-2020. "Projekty, które powstaną mają prowadzić do powstania kompleksowego produktu turystycznego dla jak najszerszej i zróżnicowanej grupy odbiorców, nie tylko z Polski a także zintegorwać całe pogranicze. Celem projektów flagowych jest wykorzystanie wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w taki sposób, żeby całe pogranicze było lepiej rozpoznawalne na świecie" - powiedzial Rafał Szmytke Prezes POT.

brolIwona Brol Dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej MIR przedstawiła przykłady projektów realizowanych obecnie ze środków INTERREG Europa, Projektu Współpracy Międzyregionalnej. "Polscy beneficjenci mogą liczyć na ponad 80% dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego" - powiedziała Iwona Brol.

  

st

Na zdjęciu od prawej: Ján Bošnovič Dyrektor Narodowego centrum Turystyki Słowackiej w Polsce, Maria Napiórkowska Dyrektor Departamentu Turystyki MSiT, Elżbieta Wąsowicz-Zaborek Wiceprezes POT, Rafał Szmytke Prezes POT, Iwona Brol Dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej MIR, Jiří Horáček  przedstawiciel Instytucji Zarządzającej Programem Współpracy Terytorialnej Republika Czeska - Polska, Jolanta Grus Dyrektor Biura Komunikacji POT.

Program współpracy międzyregionalnej na lata 2014-2020, pod nazwą „INTERREG EUROPA", jest obecnie w fazie opracowania. Konsultacje społeczne, organizowane przez Instytucję Zarządzającą z siedzibą w Lille (Francja), rozpoczęły się 10 stycznia 2014 r. Budżet projketu wynosi 359 mln euro. 

Celem Programu Współpracy INTERREG EUROPA 2014-2020 jest poprawa wdrażania polityk i programów rozwoju regionalnego, szczególnie programów realizowanych w ramach celu „Inwestycje na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia", a także - w uzasadnionych wypadkach - celu „Europejska Współpraca Terytorialna" (EWT). Wspierana będzie wymiana doświadczeń i pogłębianie wiedzy wśród podmiotów decydujących o rozwoju regionów. Program umożliwia współpracę instytucji o charakterze publicznym oraz podmiotów prawa publicznego z obszaru całej Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii.

Zakres tematyczny INTERREG EUROPA obejmuje:

1. Wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji.

2. Zwiększanie konkurencyjności MŚP.

3. Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach.

4. Ochronę środowiska i promowanie efektywnego gospodarowania zasobami.

Do góry