en
en
Kontakt

Proekologiczne myślenie w turystyce

21 kwietnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie na konferencji poprzedzającej Dzień Ziemi pojawili się obok organizatorów przedstawiciele instytucji, które w obszarze swojej działalności wspierają także inicjatywy wzmacniające świadomość znaczenia proekologicznego myślenia i działania. Przywołane zostały nawet słowa obecnego Papieża o „ekologicznym sumieniu” i „ekologicznym nawróceniu”. Dziś we wszystkich dziedzinach potrzebna jest większa świadomość ograniczenia degradacji środowiska.

Polska Organizacja Turystyczna od 6 lat realizuje polską edycję konkursu Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne EDEN. (więcej o konkursie: http://edenpolska.pl/pl/). Laureaci to miejsca, które hołdują zasadzie zrównoważonego rozwoju z poszanowaniem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. – Podczas Dnia Ziemi będzie można na stoisku POT zapoznać się z ofertą naszych laureatów a także wziąć udział w zabawach edukacyjnych – zapowiedziała Anna Księżnik, koordynatorka EDEN-u w POT. Projekt ma też na celu zrównoważenie ruchu turystycznego, wypromowanie miejsc mniej znanych by odciążyć te zatłoczone szczególnie w sezonie. - Wyrównanie natężenia aktywności turystycznej ma także na celu  ochronę środowiska naturalnego, kultury, historii oraz osiągnięć społeczności lokalnej - podkreśliła Anna Księżnik.

eden88

Na zdjęciu od lewej: Anna Olej-Kobus, Anna Księżnik - Koordynatorka projektu EDEN w POT

Jedna z pierwszych organizatorek Dnia Ziemi w Polsce Anna Olej-Kobus, ambasadorka konkursu EDEN, ale przede wszystkim podróżniczka zachęcała do odwiedzenia punktu POT w strefie świadomego konsumenta. Nie przypadkiem w tej. Wszyscy bowiem jesteśmy odpowiedzialni za środowisko i zachowanie przyrody nie tylko dla nas ale także dla przyszłych pokoleń.

O potrzebie przekraczania barier świadomościowych w zakresie podejścia do wykorzystywania naturalnych walorów przyrodniczych mówili zgodnie wszyscy obecni na konferencji. Jak, co roku został także przyznany tytuł „Człowieka Roku Polskiej Ekologii”. Tegoroczni laureaci to inicjatorzy społecznego ruchu na rzecz zmniejszenia stężenia w powietrzu substancji zagrażających życiu i zdrowiu. Krakowski Alarm Smogowy to idea Ewy Lutomskiej, Anny Dworakowskiej i Andrzeja Guły, którym udało się nie tylko rozszerzyć swoją działalność na skalę kraju, ale doprowadzić do nowelizacji w prawie ochrony środowiska i podpisania ustawy antysmogowej. Ograniczenie eksploatacji urządzeń emitujących trujące i zanieczyszczające powietrze związki chemiczne ma wpływ przede wszystkim na ochronę naszego zdrowia.

eden999

Na zdjęciu od lewej: Ewa Lutomska, Anna Dworakowska, Andrzej Guła

Dzień Zieminiedziela 24 kwietnia, od godziny 10.00 do 18.00, w Warszawie na Polach Mokotowskich.

Do góry