en
en

Prawie 9 mln turystów w Warszawie

W 2008 roku do Warszawy przyjechało prawie 9 milionów turystów – tak podają najnowsze badania IPSOS zrobione od marca do grudnia w minionym roku na zlecenie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

 

W minionym roku do Warszawy przyjechało prawie 9 milionów turystów – tak podają najnowsze badania IPSOS zrobione od marca do grudnia w minionym roku na zlecenie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Z badań IPSOS wynika, że prawie wszyscy turyści uznali Warszawę za miasto godne polecenia, w większości rekomendują je innym, a Polonusi w zdecydowanej większości zamierzają je ponownie odwiedzić. Najwyżej oceniono w Stolicy gastronomię, a także atmosferę i gościnność mieszkańców Warszawy. Jednocześnie problemy z komunikacją miejską wskazywano najczęściej jako negatywne doświadczenie z wizyty w Stolicy.

Wszystkie cztery punkty Warszawskiej Informacji Turystycznej, działającej w strukturach Stołecznego Biura Turystyki,  obsłużyły ponad 253 tysięcy turystów, wśród których dominowali - podobnie jak w latach poprzednich (ponad 60 %) - turyści zagraniczni.


W roku 2008  punkty Warszawskiej Informacji Turystycznej najliczniej (ponad 41%) odwiedzali turyści z  Europy. Wśród nich przeważają (ponad 71%) obywatele Unii Europejskiej. Zdecydowanie na plan pierwszy przed pozostałymi nacjami sytuują się : Brytyjczycy, Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, turyści z Izraela, Rosjanie i Włosi (w badaniach IPSOS występowali kolejno: Niemcy, Hiszpanie, turyści z Wielkiej Brytanii,  Francji, USA i Włoch).

Drudzy w kolejności to turyści krajowi (ponad 40%) – przyjezdni z różnych miast i zakątków Polski. Ponad 6% obsłużonych w stołecznych punktach IT, to przedstawiciele Ameryki Północnej (przede wszystkim Amerykanie i Kanadyjczycy) i Azji (dominują Japończycy). Jak sygnalizują pracownicy punktu przy Krakowskim Przedmieściu 65 rokrocznie zwiększa się liczba turystów z Ameryki Południowej (z Brazylii, Argentyny, Chile czy Wenezueli) oraz Azji (np. Chiny, Indie).

Polska Organizacja Turystyczna w swoim konkursie na najlepsze centrum Informacji Turystycznej doceniła stołeczną informację przyznając punktowi IT przy Krakowskim Przedmieściu III miejsce w kategorii miast powyżej 75 tys. mieszkańców.

Około 90% mieszkańców Warszawy lubi swoje miasto. To Oni w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wybrali hasło promocyjne Stolicy: „Warszawa każdemu po drodze”.

 


 

 

Do góry