en
en

„Piknik nad Odrą” oraz Targi Turystyczne MARKET TOUR

W drugi majowy weekend w malowniczej scenerii szczecińskich Wałów Chrobrego miał miejsce Piknik nad Odrą – impreza promująca turystykę, rekreację i dobrą polską kuchnię. W tym roku krajem partnerskim Pikniku były Niemcy, reprezentowane przez Niemiecką Centralę Turystyki (DZT). Najważniejszą częścią „Pikniku nad Odrą” były Targi Turystyczne MARKET  TOUR. W tym roku była to jubileuszowa, dwudziesta edycja targów. Impreza od lat plasuje się w czołówce najliczniej odwiedzanych targów turystycznych w Polsce. Stoiska targowe tworzyły dwie aleje z prezentacjami ofert turystycznych gmin i regionów Polski i Niemiec, biur podróży, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, rekreacyjnych, sanatoryjnych.

 

W drugi majowy weekend w malowniczej scenerii szczecińskich Wałów Chrobrego miał miejsce Piknik nad Odrą – impreza promująca turystykę, rekreację i dobrą polską kuchnię. W tym roku krajem partnerskim Pikniku były Niemcy, reprezentowane przez Niemiecką Centralę Turystyki (DZT). Najważniejszą częścią „Pikniku nad Odrą” były Targi Turystyczne MARKET  TOUR. W tym roku była to jubileuszowa, dwudziesta edycja targów. Impreza od lat plasuje się w czołówce najliczniej odwiedzanych targów turystycznych w Polsce. Stoiska targowe tworzyły dwie aleje z prezentacjami ofert turystycznych gmin i regionów Polski i Niemiec, biur podróży, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, rekreacyjnych, sanatoryjnych. Wśród wystawców obecni byli m.in.

  • regiony z Polski m.in. Wielkopolska i Poznań, Wojew. Łódzkie, Podkarpackie. Warmińsko-Mazurskie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Sucha Beskidzka

  • uzdrowiska: Świeradów Czerniawa, Busko-Zdrój, Kołobrzeg, , Kamień Pomorski

  • bogata oferta gmin i regionów zachodniopomorskich (30 stoisk)

  • atrakcje turystyczne z Niemiec, m.in. uzdrowisko Bad Saarow, oceanarium Stralsund, Tropical Island, Nationalpark-Zentrum z Sassnitz, atrakcje przygraniczne: Pasewalk, Eggesin, Torgelow. zoo w Ueckermünde

  • berlińskie porty lotnicze

  • żegluga pasażerska: Polska Żegluga Bałtycka, Unity Line, Kołobrzeska Żegluga Pasażerska

  • biura podróży: wycieczki, noclegi, przewozy, atrakcje w Polsce i za granicą

  • hotele, resorty, pola golfowe z Polski i Niemiec

  • wydawnictwa turystyczne: przewodniki, mapki, informatory

Na targach nie zabrakło autokaru Polskiej Organizacji Turystycznej promującego turystyczne atrakcje Polski. Odwiedzający otrzymali broszury z najciekawszymi miejscami kraju, mapy poszczególnych regionów, a także informację o produktach turystycznych certyfikowanych przez Polską Organizację Turystyczną. W autokarze oglądano filmy promocyjne o atrakcjach turystycznych Polski oraz można było brać udział w konkursach.

Szczególne atrakcje przygotowali studenci Wydziału Nauk o Ziemi US, 6 maja na Jasnych Błoniach, gdzie przy specjalnym autokarze Polskiej Organizacji Turystycznej można było wziąć udział w „grze miejskiej” oraz w wycieczce po mieście z przewodnikiem pod hasłem „Pokaz Szczecin swoim gościom”.

Sporą atrakcją dla zwiedzających był balon sportowy promujący polską kandydaturę w światowym konkursie Fundacji „New7Wonders” na 7 nowych cudów Natury. Polskim finalistą konkursu są Mazury obok takich miejsc jak Wielka Rafa Koralowa, Wezuwiusza, Wielkiego Kanionu Kolorado. Szczegóły na stronach: www.new7wonders.com

Warto także wspomnieć, że dla odwiedzających przygotowano:

Wielkie Gotowanie

Od kilku lat w centralnym punkcie imprezy stawiany jest gar o pojemności 3.800 litrów, w którym przyrządzane jest 2.500 litrów potrawy. W sobotni poranek 7 maja kucharze Teatru Kulinarnego Krzysztofa Górskiego rozpoczeli kilkugodzinne Wielkie Gotowanie dla 10.000 osób. Tegoroczna potrawa: Zupa Anny Jagiellonki, nagrodzona w konkursie Ogólnopolskich Pereł Kulinarnych na tegorocznych targach żywności Polagra w Poznaniu

Tradycyjne Produkty Polskie

Piknik Nad Odrą 2011 został wybrany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako wydarzenie, podczas którego odbędzie się trzecia edycja prezentacji promujących dziedzictwo kulinarne polskich regionów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Dzięki temu szczecinianie i goście Pikniku - nie wyjeżdżając z miasta - odbyli kulinarną podróż w różne części Polski i przypomnieli sobie smaki z rodzinnych stron lub odkryli je po raz pierwszy.

Na tarasie przy Wałach Chrobrego, na stoiskach specjalnie utworzonej alei, producenci z całej Polski pokazali jak powstają tradycyjne produkty najlepszej jakości, które każdy mógl spróbować lub kupić, były to takie specjały jak: Piernikowe Chatki znad Mrogi, Nadwarciański Chrzan Po Staropolsku, Kwas Chlebowy, Ogórki Kwaszone Spod Wielunia, Krajanki, Kołocz Śląski, Kapusta Kiszona z Bobrowy, Sękacz Mazurski i wiele innych.

Organizatorami wydarzenia byli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

ORGANIC

Kolejnym wydarzeniem Pikniku nad Odrą były 7. Targi Żywności i Produktów Ekologicznych ORGANIC, które w tym roku wyjątkowo odbyły się w plenerze. ORGANIC, to okazja do spotkania z producentami żywnościz województwa zachodniopomorskiego, Polski, Litwy i Szwecji. Można będzie zakupić ekologiczną żywność, rękodzieło wykonane z produktów naturalnych.

Scena

Tradycyjnie na scenie odbywały się będą występy muzyczne i taneczne. Gwiazdami sobotniego wieczoru byli Magda Durecka, Maciej Molęda, Michał Gielniak. Natomiast przez oba dni Pikniku nad Odrą można było odbyć podróż muzyczną w różne zakątki Polski dzięki występom gminnych zespołów wokalno-tanecznych m.in. studenckiego zespołu pieśni i tańca Katowice, Barlineckiego Ośrodka Kultury, Zespołu Grazioso z Maszewa. Dla najmłodszych uczestników Pikniku nad Odrą aktorzy Teatru Polskiego przygotowali program „Ekologia na wesoło”. Także na scenie odbywać się będą konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Jarmark nad Odrą

Tuż przy Odrze powstała też alejka stoisk z kolorowymi zabawkami, pamiątkami, wyrobami artystycznymi, gastronomią oraz atrakcjami dla dzieci - wesołym miasteczkiem, dmuchanymi zamkami, kolejką – tyrolką.

Regaty Wioślarskie

W trakcie Pikniku nad Odrą na wodzie trwały Regaty Wioślarskie Ósemek Uczelnianych organizowane przez Akademicki Związek Sportowy Organizacja Środowiskowa w Szczecinie. Była to już 41. edycja Regat. Wzieły w niej udział Ósemki Uczelniane: Akademii Morskiej w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do góry