en
en

Nieznane atrakcje i obiekty turystyczne w Polsce – konkurs EDEN 2011 rozstrzygnięty!

To już trzecia polska edycja konkursu Komisji Europejskiej „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne – EDEN”. Tegoroczna edycja poświęcona była rewitalizacji obiektów i obszarów turystycznych i udział w nim mogły wziąć te destynacje, które wykorzystują potencjał obszarów zrewitalizowanych, gdzie turystyka współgra z unikalnym charakterem miejsca i potrzebami mieszkańców. Taki też jest charakter konkursu EDEN, który promuje miejsca, w których turystyka rozwijana jest w sposób zrównoważony.

 

To już trzecia polska edycja konkursu Komisji Europejskiej „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne – EDEN”. Tegoroczna edycja poświęcona była rewitalizacji obiektów i obszarów turystycznych i udział w nim mogły wziąć te destynacje, które wykorzystują potencjał obszarów zrewitalizowanych, gdzie turystyka współgra z unikalnym charakterem miejsca i potrzebami mieszkańców. Taki też jest charakter konkursu EDEN, który promuje miejsca, w których turystyka rozwijana jest w sposób zrównoważony. Eden to nie tylko konkurs, ale także platforma współpracy i wymiany doświadczeń i sposób na poznanie najlepszych europejskich przykładów równowagi i połączenia różnorodnych form turystyki z nowoczesnymi i skutecznymi sposobami zarządzania. To także możliwość poszerzania i wzmacniania narzędzi stymulujących rozwój w Polsce produktów turystycznych oraz destynacji turystycznych. Nagroda ma charakter prestiżowy i wiąże się zarówno z możliwością posługiwania się specjalnym logo i tytułem „Najlepsze Europejskie Destynacja Turystyczna”, jak i promocją w kraju przez Polską Organizację Turystyczną i za granicą przez Komisję Europejską. W projekcie EDEN uczestniczy w sumie 25 krajów z Unii Europejskiej oraz Państw stowarzyszonych.

Polska Organizacja Turystyczna jest koordynatorem krajowej edycji konkursu od 2009 roku. W tym roku z 16 spełniających kryteria miejsc wyróżniono:

  • · Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem za „Rudnik nad Sanem – Polska Stolica Wikliny”
  • · Związek Gmin Jurajskich za „Średniowieczny układ urbanistyczny obejmujący Rynek i Zamek              w Siewierzu”
  • · Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą za „Kostrzyńskie Pompeje”
  • · Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu za „Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu”.

Nagrodę główną w konkursie otrzymuje Urząd Miasta Żyrardowa

za Zespół Zabytkowy Osady Fabrycznej w Żyrardowie

więcej na:www.edenpolska.pl

Do góry