en
en

Francuska telewizja o świątecznych i zimowych zwyczajach

270x136_1-krakow_szopka.jpg

29 listopada - 5 grudnia przebywała w Polsce ekipa telewizyjna realizująca dwa reportaże dla dziennika telewizyjnego “Journal de 13h” pierwszego programu telewizji francuskiej TF1. Tematem pierwszego reportażu był zimowy Kraków i konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.

1 krakow szopkaW dniach 29 listopada - 5 grudnia przebywała w Polsce ekipa telewizyjna realizująca dwa reportaże dla dziennika telewizyjnego “Journal de 13h” pierwszego programu telewizji francuskiej TF1. Tematem pierwszego reportażu był zimowy Kraków i konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.

Chcąc zrozumieć i wytłumaczyć francuskim widzom specyfikę szopki krakowskiej telewizja odwiedziła Muzeum Historyczne Krakowa, spotykając się z kuratorem tego konkursu Małgorzatą Niechaj, filmując przy okazji warsztaty budowy szopek zorganizowane dla dzieci. Ekipa odwiedziła także rodzinę Państwa Malików, która od trzech pokoleń buduje szopki na ten konkurs. Pierwszego grudnia już w ferworze samego konkursu na krakowskim Rynku, Francuzi filmowali eksponowane szopki i rozmawiali na ich temat z Anna Szałapak, wieloletnią organizatorką konkursu i specjalistką w tym temacie.

Temat drugiego reportażu dotyczył tradycyjnych form życia w regionach górskich w trudnym zimowym okresie. Aby zilustrować ten temat ekipa udała się do Zakopanego. Tam w śnieżnym krajobrazie ekipa TF1 spotkała się z leśniczymi i drwalami pracującymi w Dolinie Chochołowskiej. Francuscy dziennikarze odwiedzili atelier Zofii Majerczyk-Owczarek, która pokazała im sztukę haftu na strojach regionalnych i malowanie na szkle. Jak wiadomo zimowe wieczory zakopiańskie najlepiej spędzać przy ogniu i muzyce góralskiej. A zatem aby poczuć tą atmosferę ekipa telewizji francuskiej spędziła wieczór w karczmie regionalnej Sabała, słuchając występów kapeli góralskiej i kosztując specjałów regionalnej kuchni.

Obydwa te reportaże zostaną wyemitowane w okresie świątecznym jeszcze tego roku. Zagraniczny Ośrodek POT w Paryżu zrealizował podróże dzięki wydajnej pomocy i współpracy z UM Krakowa i Małopolską Organizacją Turystyczną.

Do góry