en
en

Francja kocha Chopina i zachwyca się Grunwaldem.

Moyen_Age_MALBORK_1Mimo, że obchody Roku Chopinowskiego przysłoniły inne wydarzenia rocznicowe, to francuska prasa specjalistyczna o tematyce historycznej nie zapomniała o obchodzonej w tym roku 600-nej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Magazyn „Moyen Age” (Sredniowiecze) o nakładzie 25 000 egzemplarzy poświęcił temu wydarzeniu okładkę listopadowo-grudniowego numeru oraz 8 stron reportażu, zrealizowanego w Polsce, w lipcu tego Roku.

We współpracy z Pomorską Organizacją Turystyczną i Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną, POIT Paryż zorganizował podróż prasową dla dziennikarza reprezentującego tą redakcję, Pana Brice Chartona.W dniach 10-18 lipca br. dziennikarz zwiedził Malbork oraz kilka pokrzyżackich zamków na Warmii i Mazurach, a w dniu 17 lipca uczestniczył w rekonstrukcji sławnej bitwy.

Moyen_Age_MALBORK_2Readktor naczelny magazynu „Moyen Age” w swoim edytorialu napisał, że „moda na odtwarzanie historycznych bitew jest coraz popularniejsza i zjawisko to dotyczy różnych okresów historycznych. Do tej pory referencją w tej zabawie historycznej była bitwa pod Hastings, gdzie w 2006 roku organizatorzy chwalili się udziałem 3 000 wojowników. Jednak polski dynamizm usunął w bok wszystko, co dotychczas uchodziło za sukces. 7 tysięcy uczestników bitwy, w pięknych strojach, podziwianych przez 150 tysięczną widownię i najwyższych rangą przedstawicieli władzy, pobiło wszelkie rekordy”.

Mimo ogromnego upału i trudności z dotarciem na miejsce wydarzenia, dziennikarz dotarł na czas i mógł zrealizować przede wszystkim ogromną serię przepięknych zdjęć, które nie tylko ilustrowały wspomniany już ośmio stronicowy reportaż, ale stały się punktem wyjścia i przyczyniły do decyzji o druku książki (96 stron) nt. zakonu krzyżackiego pt.: „Les Chevaliers Teutoniques”.

Do góry