en
en
Kontakt

Ogłoszenie: postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego (nr sprawy 5/09)

Polska Organizacja Turystyczna ogłasza postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie koncepcji kreacyjnej i kreacji multimedialnej kampanii promującej atrakcyjność turystyczną wschodnich województw Polski (wraz z opcją wdrożenia kampanii).

Zamówienie związane jest z projektem indywidualnym realizowanym przez POT w ramach Działania V.1. Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pobierz:

Ogłoszenie o zamówieniu nr 2009-026708

Formularze dla Wykonawców (wzory)

Studium uwarunkowań atrakcyjności turystycznej Polski Wschodniej (część analityczna)

Strategia marketingowa Polski w obszarze turystyki na lata 2008-2015

Potencjał turystyczny Polski Wschodniej (raport z badania jakościowego)

 

PYTANIA Wykonawców i ODPOWIEDZI Zamawiającego:
(najnowsze wpisy: z dnia 3 kwietnia 2009r.)

Pytanie:
Prosimy o dookreślenie stwierdzenia „Całkowita wartość zamówienia brutto”, które widnieje w załączniku – „Doświadczenie zawodowe”, w tabelce w drugiej kolumnie. Ponieważ podanie i jednocześnie ujawnienie realnej wartości (kwot brutto) zamówienia dotyczących poszczególnych kampanii naszych klientów jest naruszeniem tajemnicy handlowej, chcielibyśmy uzyskać od Państwa odpowiedź, czy formuła, którą możemy zastosować w tej kolumnie (zamiast wpisywać konkretne kwoty) może brzmieć „powyżej 5 000 000 brutto”.

 Odpowiedź:
Wykonawca może zastosować formułę „powyżej 5 000 000 brutto” podając w załączniku „Doświadczenie zawodowe” całkowitą wartość zamówienia brutto (kolumna trzecia w tabeli). Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że Wykonawca może podać konkretne kwoty z zastrzeżeniem, że informacja stanowi „tajemnicę przedsiębiorstwa” , zgodnie z art. 8 ust. 3 Ustawy PZP oraz art. 11 ust. 4 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. 
 
Pytanie:
Prosimy o dookreślenie stwierdzenia „Całkowita wartość zamówienia brutto”, które widnieje w załączniku – „Doświadczenie zawodowe”, w tabelce w drugiej kolumnie. Interesuje nas znaczenie słowa brutto – czy jest to koszt z VAT czy też przypadku kosztów kampanii mediowej – koszt cennikowy, czyli przed rabatami, gdyż ostateczny koszt (ten po rabatach) jest tajemnicą handlową reklamodawcy i agencji mediowej.
 
Odpowiedź:
Stwierdzenie „Całkowita wartość zamówienia brutto” oznacza kwotę netto powiększoną
o podatek od towarów i usług VAT.
 
Pytanie:
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie dotyczące poziomu szczegółowości, w którym powinna zostać przygotowana koncepcja kreacyjna i kreacja kampanii multimedialnej.
Zaprezentowany zakres prezentacji wiąże się z dużymi kosztami przygotowań m.in.: logo, praca zespołu kreatywnego, storyboardy reklam telewizyjnych i filmowych, scenariusze imprez i wydarzeń, projekty graficzne nośników drukowanych oraz programy PR.
Czy oczekujecie Państwo przygotowania finalnych propozycji ww. scenariuszy i reklam czy wstępną koncepcję tych propozycji? Czy przygotowana propozycja powinna zawierać: szczegółowy opis kanałów i środków promocji wraz ze scenariuszami i na wybranych środkach promocji? Czy propozycja powinna zawierać media plan wraz z symulacją szczegółowych wskaźników i kosztorysem?
 
Odpowiedź:
Koncepcja kreacyjna i kreacja kampanii promocyjnej powinna zostać przygotowana na poziomie szczegółowości zgodnej z zaleceniami SIWZ przekazanego Wykonawcom po zakończeniu sesji dialogu konkurencyjnego.
Wcześniej natomiast, tj. w trakcie sesji dialogu konkurencyjnego Wykonawcy będą prezentować propozycje rozwiązań w zakresie koncepcji kreacyjnej i kreacji kampanii promocyjnej. Przedstawione przez nich propozycje będą miały na tym etapie charakter wyłącznie projektowy.
 
Pytanie :
Zwracamy się z pytaniem, w nawiązaniu do ogłoszenia o zamówieniu, dotyczącym przygotowania dokumentów przetargowych. Prosimy o potwierdzenie lub skorygowanie błędów w naszej interpretacji części WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU.
Konsorcjum wyznacza jednego przedstawiciela – pełnomocnika, który jest uprawniony do reprezentowania wszystkich firm z konsorcjum i podpisywania wszystkich dokumentów
(w formie pełnomocnictwa podpisanego przez przedstawicieli wszystkich firm wykonawców
z konsorcjum – pkt. 2.10). Wszystkie pozostałe dokumenty, oświadczenia i wnioski są podpisywane i poświadczane za zgodność z oryginałem przez tego wyznaczonego pełnomocnika. Co oznacza, że firmy, które zgłaszają wniosek o dopuszczenie do przetargu w konsorcjum, powinny przygotować łącznie wykaz usług i wykaz osób pracujących przy projekcie (pkt. 2.6 i 2.7). Jednocześnie, wspólnie składają oświadczenie (dla wszystkich firm z konsorcjum łącznie) o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu (pkt. 2.1). Pozostałe dokumenty przygotowywane są dla każdej firmy z konsorcjum osobno – jednak, są potwierdzane za zgodność z oryginałem przez jedną osobę, zgłoszoną w pełnomocnictwie (pkt. 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.9). Równocześnie, na jednym wspólnym wniosku wszystkie firmy
z konsorcjum zgłaszają wniosek o dopuszczenie do udziału w dialogu – i wniosek ten podpisuje tylko pełnomocnik całego konsorcjum (pkt. 11).
Nasze wątpliwości dotyczą ilości podpisów i osób, które powinny podpisać poszczególne dokumenty i wnioski (czy poświadczenie za zgodność z oryginałem dokumentów danej firmy ma wykonywać pełnomocnik konsorcjum czy przedstawiciel konkretnej firmy z konsorcjum; czy oświadczenie o spełnianiu warunków jest jedno wspólne, podpisane przez pełnomocnika; czy wniosek o dopuszczenie jest jeden wspólny i podpisany tylko przez pełnomocnika).
 
Odpowiedź:
W przypadku, gdy do udziału w postępowaniu przystępuje konsorcjum, dokumenty muszą być podpisane albo przez pełnomocnika wyznaczonego przez wykonawców
w celu wykonania zamówienia konsorcjum albo osoby, które mają prawo reprezentować poszczególnych członków konsorcjum. Dotyczy to również podpisywania dokumentów „za zgodność z oryginałem”.
Ustawa Prawo zamówień publicznych wymaga, żeby wykonawcy wspólnie ubiegający
się o udzielenie zamówienia, wskazali pełnomocnika do dalszych czynności
w postępowaniu. Tak więc na etapie składania wniosku o dopuszczenie do udziału 
w postępowaniu wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia powinni ustanowić pełnomocnika i dołączyć jego pełnomocnictwo do składanego wniosku
o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Pełnomocnictwa ma obowiązek udzielić każdy wykonawca, który wchodzi w skład konsorcjum. . Z pełnomocnictwa musi też wynikać skład konsorcjum. Musi więc ono zawierać podpisy wszystkich osób upoważnionych do reprezentacji poszczególnych członków konsorcjum. Wyjątkiem od tej zasady jest okoliczność, gdy pełnomocnikiem jest jeden z uczestników konsorcjum i jest on wyznaczony przez pozostałych na tzw. Lidera konsorcjum.
Konsorcjum wspólnie składa dokumenty w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Członkowie konsorcjum łącznie muszą spełniać warunki udziału w postępowaniu.
Jednakże żaden z wykonawców działających w konsorcjum nie może podlegać wykluczeniu z postępowania (a więc nie mogą dotyczą go okoliczności wymienione w art. 24 ust. 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych). Nie oznacza to jednak, że każdy konsorcjant ma obowiązek składać odrębne dokumenty lub też że wszyscy muszą podpisać się na dokumencie, który obejmuje treść takiego oświadczenia.
W imieniu wszystkich członków konsorcjum oświadczenie o spełnianiu warunków udziału
w postępowaniu może złożyć (podpisać) pełnomocnik. Pamiętać jednak należy,
że z treści tego oświadczenia musi wyraźnie wynikać, iż pełnomocnik składa je w imieniu każdego członka konsorcjum.
 
Pytanie:
Zwracamy się z pytaniem, w nawiązaniu do opublikowanych na Państwa stronie pytania i odpowiedzi:
 „Pytanie: Termin realizacji – zgodnie z SIWZ do dnia 31.10.2009r. POT zadecyduje o skorzystaniu prawa opcji. Jaki wobec powyższego jest termin przygotowania koncepcji? Odpowiedź: Koncepcja będzie przedstawiona przez każdego z Wykonawców w ramach oferty, złożonej w odpowiedzi na przesłaną przez Zamawiającego Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia. Wcześniej natomiast w trakcie sesji dialogu konkurencyjnego (zaplanowanego za drugą połowę kwietnia 2009r.) Wykonawcy prezentować będą różnorodne propozycje w oparciu o elementy najbardziej interesujących rozwiązań, Zamawiający sporządzi SIWZ i zaprosi Wykonawców do złożenia ofert. Zwracamy również uwagę, że postawione pytanie nie dotyczy treści SIWZ, lecz ogłoszenia o zamówieniu.”
Prosimy o doprecyzowanie sformułowania „różnorodne propozycje”: czego konkretnie mają dotyczyć propozycje i do czego się odwoływać, skoro będą prezentowane bez uprzedniego SIWZ-u?

Odpowiedź:
Zgodnie z treścią ogłoszenia o zamówieniu, wynikającą z regulacji zawartych w Oddziale 3a Ustawy PZP, w trakcie trwania sesji dialogowych Wykonawcy zostaną poproszeni o przedstawienie propozycji rozwiązań w zakresie koncepcji kreacyjnej i kreacji kampanii promocyjnej.
Przedstawione przez nich propozycje będą miały charakter wyłącznie projektowy, zaś te z nich, które będą w największym stopniu odpowiadały potrzebom Zamawiającego,  będą mogły być wykorzystane do opracowania przez Zamawiającego Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia
 
Pytanie :
Czy do dnia 6 kwietnia należy złożyć tylko wniosek o dopuszczenie w postępowaniu? Czy całą ofertę? (z propozycjami koncepcji kreatywnych?)
Odpowiedź:
Do dnia 6 kwietnia br. należy złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie warunków. Propozycje koncepcji kreacyjnych zostaną przedstawione przez zaproszonych Wykonawców w trakcie tur dialogowych, które zaplanowane są na drugą połowę kwietnia br. Natomiast oferta składana będzie przez Wykonawcę biorącego udział w dialogu, dopiero w odpowiedzi na Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia przesłaną wraz z zaproszeniem do składania ofert. Sporządzenie SIWZ planowane jest na drugą połowę maja br.

Pytanie:
Podane kryteria oceny (sekcja IV.1.2)) dotyczą tylko oceny wniosków?

Odpowiedź:
Podane w sekcji IV.1.2 kryteria oceny odnoszą się wyłącznie do warunków, które mają spełnić Wykonawcy, aby zostali zaproszeni do udziału w dialogu konkurencyjnym. Jednocześnie zwracam uwagę, że w sekcji IV.2.1 zamieszczone zostały kryteria udzielenia zamówienia. Kryteria te odnoszą się do oceny ofert, które zostaną złożone przez Wykonawców (zakwalifikowanych przez Zamawiającego do udziału w dialogu konkurencyjnym) w odpowiedzi na Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia przesłaną wraz z zaproszeniem do składania ofert. Te kryteria to: a. Efektywność wykorzystania mediów w celu dotarcia do grup docelowych - 60 pkt, b. Cena ofertowa - 30 pkt, c. Liczba zastosowanych nośników marketingu niekonwencjonalnego (ambientnego) – 10 pkt.

Pytanie:
Czy wartość 5 000 000 zł brutto dotyczy wszystkich trzech elementów realizacji kampanii (produkcji, mediów i obsługi) zrealizowanych dla jednej kampanii? Jaki jest rezultat złożonego w dniu 11 marca 2009 r. protestu dotyczącego warunku o wykazaniu co najmniej 3 kampanii o wartości 5 000 000 zł brutto?

Odpowiedź:
Z treści ogłoszenia wynika, że każda z kampanii, której doświadczeniem w realizacji ma wykazać się Wykonawca powinna obejmować zarówno prace projektowe jak i elementy wdrożeniowe (produkcję, media i obsługę). Zamawiający stawia warunek, aby dana kampania zawierała każdy z tych elementów i łącznie miała wartość (brutto) co najmniej 5 000 000 PLN.
(brak kryteriów oceniających koncepcje kreatywne)
Jednocześnie informuję, że na stronie internetowej Zamawiającego www.pot.gov.pl, w zakładce „Przetargi” zamieszczona została kopia pisma z Instytutu Turystyki sp. z o.o.
z dnia 13 marca br. wycofującego protest.

Pytanie:
Zgodnie z treścią ogłoszenia o zamówieniu i treścią odpowiedzi Zamawiającego na pytania Wykonawców wniesienie wadium w wysokości 7 500 PLN wymagane jest przy składaniu oferty w odpowiedzi na SIWZ przesłany przez POT. Jednak w treści ogłoszenia jest zapis:
2.Wykonawca zobowiązany jest wnieść wadium przed upływem terminu składania oferty,
a dowód wniesienia wadium (oryginał lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem) powinien załączyć do oferty wraz z informacją, na jaki numer konta należy zwrócić wadium wniesionego w pieniądzu. Czy wadium należy więc złożyć przy składaniu wniosku o dopuszczenie, czy przy składaniu oferty w odpowiedzi na SIWZ?
Kiedy zaczyna się drugi etap dialogu konkurencyjnego, czyli kiedy zostanie do dopuszczonych uczestników dialogu przesłany SIWZ, a także czy w przypadku konsorcjum każdy podmiot konsorcjum składa wadium oddzielnie, czy jako konsorcjum składa jedno wadium łącznie (jednorazowo w wysokości 7 500 PLN)?
Czy jest przewidziane dodatkowe wadium (czy też depozyt) na etapie SIWZ poza tym, o którym mowa (7 500 PLN) w ogłoszeniu ?

Odpowiedź:
Wadium wpłacane jest przez Wykonawcę na etapie składania oferty, a nie na etapie składania wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Zgodnie z treścią sekcji III.1.1) ogłoszenia o zamówieniu, każda oferta musi być zabezpieczona wadium ważnym w okresie związania ofertą w wysokości 7 500 PLN. Należy przez to rozumieć, że wadium należy wnieść przed terminem złożenia oferty, tak aby potwierdzenie (w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem) wniesienia wadium mogło się znaleźć w składanej przez Wykonawcę ofercie. Wykonawcy składają swoje oferty w odpowiedzi na przesłane przez Zamawiającego zaproszenie do składania ofert, którego załącznikiem będzie specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ). Członkowie konsorcjum wspólnie wnoszą wadium w wysokości 7 500 PLN. Przesłanie zaproszenia do składania ofert wraz z SIWZ do Wykonawców (dopuszczonych do udziału w dialogu konkurencyjnym) planowane jest na drugą połowę maja br. Zamawiający wymaga wniesienie jednego wadium w wysokości 7 500 PLN, w jednej lub kilku formach określonych w ogłoszeniu o zamówieniu.

Pytanie:
Zgodnie z treścią ogłoszenia, w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu, wykonawcy ubiegający się wspólnie o udzielenie zamówienia zobowiązani są dołączyć do oferty następujące oświadczenia i dokumenty:
9) części sprawozdań finansowych określające obroty oraz zobowiązania i należności za ostatnie trzy lata obrotowe (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – za ten okres). W przypadku, gdy zgodnie z przepisami o rachunkowości, sprawozdanie podlega badaniu przebiegłego rewidenta, należy załączyć również jego opinię o badanym sprawozdaniu albo jego części. W przypadku wykonawców nie zobowiązanych do sporządzania sprawozdania finansowego, należy dostarczyć inne stosowne dokumenty określające obroty oraz zobowiązania i należności za ostatnie trzy lata obrotowe (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy- za ten okres).
O jakie sprawozdanie finansowe dokładnie chodzi? Czy może to być bilans spółki za 3 lata? Czy jest to innego rodzaju sprawozdanie? W jaki sposób bilans ma być potwierdzony? Czy potrzebne będą do przedstawienia w ramach sprawozdań finansowych, a także poza nimi dokumenty bankowe?

Odpowiedź:
Wykonawca przedkłada części sprawozdań finansowych określające obroty oraz zobowiązania i należności za ostatnie trzy lata obrotowe, z których w sposób jednoznaczny będzie wynikać, że Wykonawca znajduje się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej należyte wykonanie zamówienia.
Części sprawozdań finansowych należy złożyć w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez osobę/osoby upoważnione do reprezentowania Wykonawcy, czyli osobę/osoby wskazane we właściwym rejestrze lub zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej bądź w stosownym pełnomocnictwie, które należy załączyć do wniosku w oryginale lub kopii poświadczonej notarialnie.

Pytanie:
Czy można uzyskać informacje, jakie będą kryteria oceny w ramach SIWZ? Jeśli tak, proszę je wskazać.

Odpowiedź:
W sekcji VI.2.1 wskazano kryteria udzielenia zamówienia, czyli kryteria oceny odnoszące się do oceny ofert, które zostaną złożone przez Wykonawców w odpowiedzi na Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia. Te kryteria to: a. Efektywność wykorzystania mediów w celu dotarcia do grup docelowych - 60 pkt, b. Cena ofertowa - 30 pkt, c. Liczba zastosowanych nośników marketingu niekonwencjonalnego (ambientnego) – 10 pkt.

Pytanie:
Zgodnie z treścią ogłoszenia należy złożyć oświadczenie, że łącznie wszyscy wykonawcy spełniają warunki udziału w postępowaniu określone w art. 22 ust.1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Czy wszystkie podmioty konsorcjum musza wypełnić i podpisać się na jednym oświadczeniu? Czy każdy z osobna ma wypełnić oddzielnie oświadczenie?

Odpowiedź:
Wszyscy członkowie konsorcjum muszą łącznie spełnić warunki udziału w postępowaniu. Każdy z wykonawców działających w konsorcjum musi złożyć oświadczenie pisemnie. Nie oznacza to jednak, że każdy konsorcjant ma obowiązek składania odrębnych dokumentów lub też że wszyscy muszą podpisać się na jednym dokumencie, który obejmuje treść takiego oświadczenia. Przy ocenie złożonego oświadczenia Zamawiający będzie kierował się treścią a nie formą złożonego dokumentu.

Pytanie
Zgodnie z par. III.2) Warunki udziału, pkt 2a) kampania promocyjna o minimalnej wartości (brutto) 5 000 000 PLN dotyczy kampanii rozumianej jako zaprojektowanie i wdrożenie (produkcja, media i obsługa). Czy w przypadku konsorcjum składającego się z agencji reklamowej i domu mediowego warunki te mogą być spełnione rozłącznie, tzn. kampanie wykazane przez agencję reklamową – pow. 5 mln brutto – rozumiane jako produkcja i obsługa, kampanie wykazane przez dom mediowy - pow. 5 mln brutto – jako media?

Odpowiedź: 
W przypadku, gdy wnioskodawcą jest konsorcjum składające się z agencji reklamowej i domu mediowego, wymóg zaprojektowania i wdrożenia kampanii (produkcja, media i obsługa) o minimalnej wartości 5 000 000 PLN  może być spełniony rozłącznie przez poszczególnych członków konsorcjum, o ile dotyczyło to zaprojektowania i wdrożenia tej samej kampanii.
Oczywiście dodatkowo musi być spełniony warunek, iż zarówno zaprojektowanie jak i wdrożenie każdej z poszczególnych 3 kampanii miało miejsce w okresie ostatnich 3 lat przed wszczęciem postępowania (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy, to w tym okresie). 

Pytanie:
Czy w przypadku konsorcjum warunek wykazania obrotów finansowych brutto łącznej wartości nie niższej niż 15 000 000 PLN w ciągu ostatnich 3 lat obrotowych firmy muszą spełnić łącznie czy też każda z nich odrębnie?

Odpowiedź:
W przypadku konsorcjum wystarczające jest, aby firmy będące jego członkami spełniły łącznie warunek wykazania obrotów finansowych brutto o łącznej wartości nie niższej niż 15 000 000 PLN w ciągu ostatnich 3 lat obrotowych (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy, to w tym okresie). 

Pytanie:
Zwracamy się z pytaniem dotyczącym wymogu zgłoszenia zrealizowanych kampanii: minimalna liczba wynosi 3, a minimalna wartość każdej kampanii wynosi 5 000 000 PLN, przy czym wartość kampanii obejmuje produkcję, media i obsługę.
Chcielibyśmy zapytać, czy wartość tę należy liczyć w odniesieniu do mediów, przy zakupie których Wykonawca nie uczestniczył (stąd ważne jest wyłącznie kryterium przedmiotowe, tzn. wartość mediów w kampanii, w której wykorzystano materiał wykonawcy), czy ważne jest również obok kryterium przedmiotowego uczestnictwo, czyli co najmniej zlecenie realizacji kampanii. A więc, czy wartość kampanii obejmuje również wartość mediów przy realizacji kampanii, w której wykorzystano dany materiał reklamowy, jeżeli wykonawca nie brał udziału w ich planowaniu lub zakupie (a robił to dom mediowy).
W przypadku odpowiedzi przeczącej, o jaką formę uczestnictwa chodzi (rzeczywiste planowanie i zakup mediów - czasami zdarza się przecież tak dodatkowo, że jeden dom planuje media, a inny je zakupuje; czy jednak chodzi o opracowywanie projektów materiałów reklamowych do kampanii o wartości mediowej ponad 5 mln).

Odpowiedź:
Wskazany w ogłoszeniu wymóg zgłoszenia minimum 3 zrealizowanych kampanii o wartości minimalnej 5 000 000 PLN każda dotyczy Wykonawcy bez względu na to, czy jest nim konsorcjum czy pojedynczy podmiot - jedna firma (agencja).  Przy czym realizacja kampanii obejmować powinna zarówno jej zaprojektowanie jak i wdrożenie (produkcja, media i obsługa).
Wymóg ten spełniają na przykład konsorcja, w których uczestniczą agencje wraz z domami mediowymi, całościowo obsługujące kampanie o wymaganej wartości. Nie spełnia natomiast tego wymogu Wykonawca (agencja), który obsługę medialną kampanii o wymaganej wartości zlecił domowi mediowemu, w odniesieniu do mediów, przy których zakupie Wykonawca nie uczestniczył. Wymagania stawiane przez Zamawiającego spełnia natomiast Wykonawca (agencja), który zlecił zakup mediów domowi mediowemu jako podwykonawcy, ponosząc jednocześnie odpowiedzialność za realizację kampanii, w tym zakup mediów.

Pytanie:
Czy dla poświadczenia wartości kampanii wystarczy samo oświadczenie wykonawcy, czy też są konieczne inne dokumenty, jeżeli tak – to jakie?

Odpowiedź:
Wykonawca zobowiązany jest przedstawić informacje w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, potwierdzające spełnienie przez niego wszystkich warunków udziału w postępowaniu. W zakresie doświadczenia zawodowego odnoszącego do zrealizowanych dotychczas kampanii promocyjnych, konieczne jest podanie takich elementów jak:
- nazwa i adres Zamawiającego
- całkowita wartość zamówienia brutto
- przedmiot zamówienia
- czas realizacji - dzienne daty wykonania i odbioru (początek / koniec)
Dodatkowo należy załączyć dokumenty potwierdzające należyte wykonanie każdej pozycji  z tego wykazu. Mogą to być na przykład referencje, protokoły odbioru itp.
Należy mieć na uwadze, że Wykonawca podaje niniejsze informacje pod rygorem odpowiedzialności karnej, na podst. Art. 297 § 1 Kodeksu Karnego


Pytanie:
Termin realizacji - zgodnie z SIWZ do dnia 31.10.2009 POT zdecyduje o skorzystaniu z prawa opcji. Jaki wobec powyższego jest termin przygotowania koncepcji?

Odpowiedź:
Koncepcja będzie przedstawiona przez każdego z Wykonawców w ramach oferty, złożonej w odpowiedzi na przesłaną przez Zamawiającego Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia. Wcześniej natomiast w trakcie sesji dialogu konkurencyjnego (zaplanowanych na drugą połowę kwietnia 2009r.) Wykonawcy prezentować będą różnorodne propozycje. W oparciu o elementy najbardziej interesujących rozwiązań, Zamawiający sporządzi SIWZ i zaprosi Wykonawców do złożenia ofert.
Zwracamy również uwagę, że postawione pytanie nie dotyczy treści SIWZ, lecz ogłoszenia o zamówieniu.

Pytanie:
Warunki udziału - W SIWZ określono, iż wykonawca musi wykazać się doświadczeniem - cyt. "obsługiwali (lub obsługują) 3 kampanie promocyjne o wartości minimalnej 5 mln zł brutto". Poniżej natomiast określono, iż pod pojęciem realizacji kampanii należy rozumieć jej zaprojektowanie i wdrożenie. Wcześniej natomiast mowa jest o obsłudze. Jak wobec powyższego należy rozumieć obsługę kampanii?

Odpowiedź:
Treść pkt III.2.1 w podpunkcie 2a) należy czytać łącznie. Oznacza to, że wymagane jest, aby Wykonawca wykazał się doświadczeniem w 3 kampaniach promocyjnych (o minimalnej wartości brutto 5.000.000 PLN każda), w każdym przypadku w zakresie nie tylko jej zaprojektowania (czyli sporządzenia koncepcji kreacyjnej oraz kreacji) ale także wdrożenia, obejmującego takie obszary jak produkcja, media, obsługa.
Zwracamy również uwagę, że postawione pytanie nie dotyczy treści SIWZ, lecz ogłoszenia o zamówieniu. 


Pytanie:
s. 16 SIWZ - warunki uzyskania specyfikacji i dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego - termin składania wniosków dotyczących uzyskania dokumentów lub dostępu do dokumentów - 06.04.2009. O jakie dokumenty tutaj chodzi?

Odpowiedź:
Treść pkt IV.3.3 (str. 16) dotyczy dokumentacji, którą w wersji drukowanej można pobrać w siedzibie POT (nieodpłatnie). Tożsamy zakres dokumentacji, w wersji elektronicznej, dostępny jest również na stronie internetowej Zamawiającego: www.pot.gov.pl w zakładce „Przetargi”. Należy jednak mieć na względzie, że Wykonawca składając wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (dialogu konkurencyjnym) powinien dostarczyć Zamawiającemu całość materiałów potwierdzających spełnienie przez niego warunków, o których mowa w Sekcji III niniejszego ogłoszenia.
Zwracamy również uwagę, że postawione pytanie nie dotyczy treści SIWZ, lecz ogłoszenia o zamówieniu. 

Pytanie:
Ile czasu będzie mieć wykonawca, który zostanie dopuszczony do dialogu konkurencyjnego, na opracowanie 3 alternatywnych koncepcji?

Odpowiedź: 
Projekty koncepcji powinny być przedstawione Zamawiającemu w trakcie trwania sesji dialogu konkurencyjnego. Planuje się, że sesje dialogu przeprowadzane będą w drugiej połowie kwietnia 2009r.

Pytanie:
Czas trwania zamówienia / termin realizacji - w SIWZ został określony jako 32 miesiące. Rozumiem, iż jest to okres, na jaki należy zaplanować harmonogram realizacji kampanii? Czy do tego okresu wlicza się okres przygotowania koncepcji?

Odpowiedź:
Koncepcja powinna zostać przygotowana przez Wykonawcę na etapie składania przez niego oferty. Zawarcie umowy ze zwycięskim Wykonawcą planowane jest na czerwiec 2009r. W przypadku, gdy Zamawiający skorzysta z prawa opcji, realizację kampanii promocyjnej należy zaplanować na okres kończący się najpóźniej w I półroczu 2012r. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że Wykonawca powinien uwzględnić zadanie ostatecznego rozliczenia się z Zamawiającym z wykonanej pracy. Niezależnie od ww. uwarunkowań faza realizacji kampanii sensu stricto powinna trwać nie krócej niż 2 lata.
Zwracamy również uwagę, że postawione pytanie nie dotyczy treści SIWZ, lecz ogłoszenia o zamówieniu. 

Pytanie:
Czy jest wymagana specjalna formuła przygotowania dokumentów koncepcyjnych, czy pozostawiacie Państwo tę kwestię wykonawcy?

Odpowiedź:
W celu uniknięcia nadmiernego ograniczania inwencji Wykonawców wykazywanej w fazie sesji dialogu konkurencyjnego, Zamawiający wprowadził jedynie warunek, aby prezentowane przez Wykonawców rozwiązania każdorazowo umożliwiały przekazanie ich przez Wykonawcę Zamawiającemu w formie drukowanej, w celu opracowania następnie SIWZ-u z ich wykorzystaniem oraz udokumentowania prowadzonego postępowania.

Pytanie:
W ogłoszeniu o zamówieniu napisano – pkt. III.1.1)2: „(…) Wykonawca zobowiązany jest wnieść wadium przez upływem terminu składania oferty(…)”. Wnioskodawca w ramach zamówienia składa wniosek o dopuszczenie do dialogu konkurencyjnego, a po dopuszczeniu do dialogu konkurencyjnego prezentuje co najmniej trzy alternatywne projekty koncepcji kreacyjnej oraz co najmniej trzy projekty kreacji w trakcie poszczególnych spotkań dialogowych. Prosimy o wyjaśnienie, w którym momencie wymagane jest wniesienie wadium?

Odpowiedź:
Wniesienie wadium wymagane będzie przy składaniu przez Wykonawcę oferty, w odpowiedzi na SIWZ przesłany przez Zamawiającego.


Pytanie:
W ogłoszeniu o zamówieniu napisano – pkt. IV.1.2)2)e): „(…) osoba uczestnicząca w wykonaniu zamówienia w zakresie obsługi medialnej(…)”. Prosimy o rozwinięcie terminu obsługa medialna.

Odpowiedź:
Pod pojęciem obsługa medialna należy rozumieć: a.) opracowanie strategii medialnej: grupy adresowe, zasięg i dotarcie mierzone w jednostkach GRP, alokacja budżetu na poszczególne nośniki medialne (radio, tv, prasa, outdoor etc. - stacje, pasma, tytuły), z uzasadnieniem; b.) opracowanie wstępnego planu zakupu mediów wraz z upustami; c.) rezerwację i zakup mediów (wraz z negocjacją upustów); d.) monitoring emisji/publikacji.

Pytanie:
Jeśli wykonawca spełnia wymóg dot. wykazania obrotów finansowych nie niższych niż 15 000 000 PLN w ciągu 1 roku obrotowego, czy wówczas wystarczy przedstawienie sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy ?

Odpowiedź:
Tak. Jeśli wykonawca spełnia wymóg dotyczący wykazania obrotów finansowych nie niższych niż 15 000 000 PLN w ciągu 1 roku obrotowego, wówczas wystarczy przedstawienie sprawozdania finansowego za ten jeden rok obrotowy, pod warunkiem, że mieści się on w okresie nie dłuższym niż ostatnie 3 lata obrotowe (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy, to w tym okresie).

Pytanie:
Jaki jest przewidywany termin rozpoczęcia dialogu?

Odpowiedź:
Pierwsza sesja dialogu zaplanowana jest na trzeci tydzień kwietnia 2009r. O dokładnej dziennej i godzinowej dacie tego spotkania Wykonawcy, dopuszczeni do udziału w postępowaniu, będą powiadomieni w skierowanej do nich odrębnej korespondencji.

Pytanie:
Czy w warunkach udziału [punkt III.2.1) podpunkt 2)a)], a także odpowiednio w dalszej części dokumentacji, zamiast ”3 kampanie promocyjne o minimalnej wartości (brutto) 5 000 000 PLN każda”, nie powinno być ”3 kampanie promocyjne o minimalnej wartości (brutto) 500 000 PLN każda”?

Odpowiedź
:
Punkt III.2.1 podpunkt 2a) Ogłoszenia o zamówieniu brzmi następująco: „obsługiwali (lub obsługują w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych) w okresie ostatnich trzech lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy- w tym okresie, co najmniej: 3 kampanie promocyjne o minimalnej wartości (brutto) 5 000 000 PLN każda. Realizacja kampanii rozumiana jest jako jej zaprojektowanie i wdrożenie (produkcja, media i obsługa). Wnioskodawca załącza dokumenty potwierdzające, że kampanie te zostały wykonane należycie.”
Potwierdzamy, że powyższy zapis jest poprawny, a wyrażony nim warunek musi być spełniony przez Wykonawcę przystępującego do udziału w postępowaniu. 

PROTEST:
Polska Organizacja Turystyczna, działając zgodnie z art. 181 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 z późn. zm.), zawiadamia, że w dniu 11 marca 2009 r. wpłynął protest złożony na treść ogłoszenia o zamówieniu nr 2009-026708 prowadzonym w trybie dialogu konkurencyjnego, na opracowanie koncepcji kreacyjnej i kreacji kampanii multimedialnej promującej atrakcyjność turystyczną wschodnich województw Polski (wraz z prawem opcji wdrożenia kampanii).
W związku z powyższym Zamawiający:
1) wzywa Wykonawców do wzięcia udziału w postępowaniu toczącym się w wyniku wniesionego protestu, zgodnie z art.181 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 z późn. zm)2) przekazuje kopię wniesionego protestu

Wycofanie protestu:
Polska Organizacja Turystyczna informuję, iż w dniu 13 marca 2009 r. złożone zostało wycofanie protestu z dnia 11 marca 2009 r. na treść ogłoszenia o zamówieniu nr 2009-026708 prowadzonym w trybie dialogu konkurencyjnego, na opracowanie koncepcji kreacyjnej i kreacji kampanii multimedialnej promującej atrakcyjność turystyczną wschodnich województw Polski (wraz z prawem opcji wdrożenia kampanii).
kopia złożonego wycofania protestu
Do góry