Warszawa na naukowej mapie Europy. Ecsite 2025 w Centrum Nauki Kopernik zakończone
Zakończyła się jedna z najważniejszych europejskich konferencji poświęconych popularyzacji nauki. Ecsite 2025, która w tym roku odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, przyciągnęła ponad 950 uczestników z ponad 50 krajów: edukatorów, naukowców, projektantów wystaw, przedstawicieli instytucji kultury i firm technologicznych. Hasło przewodnie? „Shaping the Future of Science Engagement” – kształtowanie przyszłości zaangażowania w naukę. Polska Organizacja Turystyczna była oficjalnym partnerem konferencji.
Trzy dni rozmów o nauce, przyszłości i odpowiedzialności
Program konferencji obejmował dziesiątki sesji i warsztatów, prezentacje wystaw, targi technologiczne oraz wydarzenia integracyjne. Uczestnicy wspólnie zastanawiali się, jak centra nauki mogą reagować na współczesne wyzwania: kryzys klimatyczny, dezinformację, polaryzację społeczną czy rozwój sztucznej inteligencji. Nie zabrakło tematów trudnych, ale i inspirujących. Mocno wybrzmiała potrzeba współpracy, krytycznego myślenia oraz tworzenia przestrzeni dostępnych, inkluzywnych i odpowiedzialnych społecznie.
Organizatorzy konsekwentnie postawili na zrównoważony rozwój. Menu oparto na daniach roślinnych, materiały drukowane ograniczono do minimum, a część dochodów z biletów przekazano na renaturyzację torfowisk.
Gospodarz na miarę wydarzenia
Centrum Nauki Kopernik – po raz drugi w historii konferencji Ecsite – udowodniło, że potrafi być gospodarzem światowego formatu. Goście mieli okazję zobaczyć nie tylko wystawy, ale i efekty pracy Copernican Revolution Lab, zespołu badawczo-rozwojowego tworzącego nowoczesne narzędzia edukacyjne. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także strefa sensoryczna, zaprojektowana z myślą o potrzebie wyciszenia w intensywnym środowisku konferencyjnym.
Polska Organizacja Turystyczna – partner z wizją
Ważną rolę w organizacji wydarzenia odegrała Polska Organizacja Turystyczna, oficjalny partner konferencji Ecsite 2025. POT zadbała nie tylko o promocję Polski jako atrakcyjnego kierunku turystycznego, ale i współtworzyła przestrzeń konferencyjną. Jej strefa relaksu przyciągała uczestników możliwością chwili odpoczynku. Angażującą ciekawostką okazał się robot PEPPER, który nie tylko witał gości i przybijał „piątki”, ale też opowiadał o atrakcjach naszego kraju.
Dzięki zaangażowaniu Centrum Nauki Kopernik i partnerów (Polska Organizacja Turystyczna, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Warszawska Kranówka Patroni medialni: Polskie Radio Program I, Pulsar, pro science, Nauka w Polsce) Polska nie tylko gościła, ale i współtworzyła jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych w Europie w tym roku.
Opracowanie i foto: Jarosław Marciuk; #Ecsite2025 #PolandCVB
Ecsite 2025 Happy Hour z robotem Pepper.
Wyświetl ten post na Instagramie