en
en

W Poznaniu powstanie najnowocześniejszy Teatr Muzyczny w Polsce

W stolicy Wielkopolski powstanie nowy budynek Teatru Muzycznego, który ma stać się ikoną i wizytówką miasta. Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Koszt inwestycji oszacowano na kwotę 170 mln zł.

poznan teatr duze.jpg

Przy zbiegu ulic św. Marcin i Skośnej w Poznaniu powstanie najnowocześniejszy obiekt teatralny w Polsce. Budynek Teatru Muzycznego ma wyznaczać nowe trendy i stać się symbolem miasta spełniając rolę „teatru pierwszego kontaktu”. W konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku wzięło udział 44. wykonawców, z których 6. znalazło się w finale. Ostatecznie zwycięzcą okazało się Atelier Loegler Architekci z Krakowa.

Widownia głównej sali Teatru Muzycznego ma liczyć 1,2 tys. miejsc siedzących. Tym samym będzie większa niż widownie podobnych obiektów w Warszawie, Wrocławiu czy Gdyni. Co więcej, nowy Teatr Muzyczny będzie dysponował także widownią kameralną, w której zmieści się ok. 300 osób, a także dodatkową przestrzenią eventową na około 200 osób. Pozwoli to na organizację prestiżowych wydarzeń, kongresów i konferencji, nie tylko związanych z teatrem i branżą muzyczną.

Zwycięska praca została najwyżej oceniona z uwagi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w kontekście powiązania z otoczeniem i wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu – mówił Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Sąd najwyżej ocenił sposób odniesienia się do otaczającej zabudowy oraz kształt bryły wpisującej się w panoramę dzielnicy śródmiejskiej. Sąd zwrócił uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej – podkreślił architekt. Jako ciekawostkę warto dodać, że inwestycja będzie pierwszą w powojennej historii miasta budową teatru, zrealizowaną od podstaw.

Inwestycja będzie finansowana z budżetu miasta, a jej koszt prawdopodobnie wyniesie ok. 170 mln zł. Inwestorzy zapowiadają, że pierwsza musicalowa premiera w nowym Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbędzie się w 2023 roku.

 

Źródło: tenpoznan.pl

Fot. Teatr Muzyczny w Poznaniu

Do góry