en
en
Kontakt

Stories |50–20 – Kraków z perspektywy ekspatów

Są z różnych stron świata. Niektórzy pokonali tysiące kilometrów by dotrzeć do Krakowa. Co sprawiło, że się tu znaleźli? Skąd są? Czym się zajmują i jak spędzają wolny czas? Przedstawiamy cykl Stories |5020 w którym możemy zobaczyć Kraków oczami zagranicznych przybyszów.

stories 50 20.png

10 filmów prezentujących mieszkających w Krakowie ekspatów to sposób by pokazać Kraków z innej perspektywy i dowiedzieć się co zachęciło ich do wyboru Krakowa jako miejsca do życia. Są z całego świata: przyjechali do Krakowa z tak odległych krajów jak Indie, Wenezuela, Kanada czy Australia. Niektórzy – z Ukrainy, Francji czy nawet Turcji mieli do Krakowa zdecydowanie bliżej.

Cykl filmów Stories |5020 pokazuje przede wszystkim że w stolica Małopolski nie jest jedynie popularnym kierunkiem turystycznym, ale także atrakcyjną destynacją biznesową czy zawodową. Każdego z bohaterów cyklu Stories |5020 Kraków urzekł, choć każdego czym innym. Filmy pokazują również, jak różnorodne jest środowisko krakowskich ekspatów – nie tylko narodowościowo, ale także w kontekście zawodowych kwalifikacji, zainteresowań czy samego postrzegania miasta.

- Chcemy podkreślić, że Kraków jest naprawdę dobrym miejscem na biznes. To miasto startupów, w którym powstają setki nowych pomysłów. A jednocześnie miasto, w którym stacjonuje wiele dużych firm, czyli potencjalnych inwestorów. Dlatego mówimy wprost: zobacz, tu naprawdę można się rozwijać i warto zostać na dłużej – mówi Izabela Błaszczyk, prezeska Kraków5020.

Kraków to drugie najchętniej wybierane przez obcokrajowców miasto w Polsce. Niektórzy przyjechali tu niedawno, ale są i tacy, którzy mieszkają w Krakowie już co najmniej kilkanaście lat. Studiują, pracują, często prowadząc własny biznes, tworzą również kulturę. Ekspaci bez wątpienia wzbogacają krajobraz stolicy Małopolski nie tylko pod względem językowym, ale przede wszystkim kulturowym czy biznesowym. Widać to chociażby na spotkaniach OMGKRK – organizacji pozarządowej, która od wielu lat łączy krakowską społeczność startupową. To lokalne środowisko startupów, przedsiębiorców i branży IT, jak i wiele innych jest silnym magnesem potrafiącym przyciągnąć wysokiej klasy specjalistów z zagranicy i skłonić, by osiedlili się pod Wawelem.

Jak mówi raport Ekspaci w Krakowie opracowany przez Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, dynamiczny rozwój gospodarczy związany z postępującą globalizacją gospodarki polskiej tworzy atrakcyjne warunki pracy dla wykwalifikowanych pracowników z całego świata. Deficyt pracowników w wielu branżach, zwłaszcza związanych z nowymi technologiami, w tym IT, pogłębiony jest również przez procesy masowej emigracji polskich specjalistów, która nasiliła się po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W ostatnich latach to właśnie Kraków zaczął pojawiać się na globalnej mapie miejsc atrakcyjnych do pracy i mieszkania dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Choć nie jest on tak popularny jak globalne metropolie, takie jak Londyn, Paryż czy Nowy Jork,to od kilku lat widać wzmożony napływ ekspatów do niektórych polskich miast, zwłaszcza tych, w których mają swoje siedziby transnarodowe korporacje i instytucje.

*Kraków5020 jest miejską instytucją działającą w modelu Destination Management Organisation, budującą wizerunek miasta we współpracy z wieloma podmiotami z branży spotkań i wydarzeń. Nazwa spółki Kraków5020 nawiązuje do usytuowania miasta, które znajduje się w punkcie przecięcia równoleżnika 50ºN z południkiem 20ºE. Wierzymy, że te współrzędne to najlepszy adres dla rozwoju biznesu.

Pierwsze filmy już dostępne na platformie Youtube.

Źródło: Kraków5020 sp. z o.o.

Do góry