en
en

Poznań świetnym miejscem na organizację wydarzeń biznesowych

Stolica Wielkopolski należy do najbardziej rozpoznawalnych ośrodków przemysłu spotkań w Polsce. Miniony rok potwierdził, że Poznań jest znakomitym miejscem dla organizacji wydarzeń biznesowych, choć nie tylko. W 2018 roku łącznie odnotowano 2419 różnych spotkań i wydarzeń.

Poznan duze.jpg

Jak wynika z Raportu Przemysłu Spotkań i Wydarzeń 2019, miniony rok był niezwykle udany dla Poznania pod względem liczby zorganizowanych spotkań, w których brało udział co najmniej 50 osób. Poznań Convention Bureau informuje, że w 2018 roku odbyło się co najmniej 2419 wydarzeń, z czego aż 1900 to wydarzenia w formule konferencji lub kongresu. Liczba ta stanowi 79 proc. wszystkich spotkań, odbywających się w minionym roku w stolicy Wielkopolski. Wydarzenia korporacyjne i motywacyjne stanowiły także znaczącą część wydarzeń i było ich 440. Odnotowano również organizację 79 targów i wystaw.

„Poznań należy do najbardziej rozpoznawalnych i najprężniej działających ośrodków przemysłu spotkań w Polsce. Stolica Wielkopolski co roku gości kilka tysięcy wydarzeń biznesowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Obecność centrum kongresowo-wystawienniczego Poznań Congress Center (Grupa MTP), które dysponuje łącznie 150 000m² powierzchni przystosowanej do potrzeb rynku MICE, stanowi istotną przewagę konkurencyjną miasta” – czytamy na łamach Raportu Przemysłu Spotkań i Wydarzeń 2019.

Warto podkreślić, że w porównaniu z innymi miastami, Poznań wyróżniał się najwyższym udziałem konferencji i kongresów. Stolicę Wielkopolski cechował również najwyższy spośród wszystkich miast udział grup krajowych (97 proc.). W przypadku struktury branżowej organizowanych spotkań można zauważyć ciekawe zjawisko. Udział branży ekonomiczno-politycznej i handlowo-usługowej był identycznych i wyniósł 36 proc. Przy czym w wypadku branży ekonomiczno-politycznej było to ponad dwukrotnie więcej niż średnia ogólnopolska.

Na trzecim miejscu, ze znacznie niższym udziałem, znalazły się wydarzenia o tematyce humanistycznej (12 proc.). Najwięcej, ponieważ aż 59 proc. spotkań i wydarzeń zorganizowanych zostało przez przedsiębiorstwa lub na ich zlecenie. Podobnie jak rok wcześniej, chętniej niż w innych miastach, spotkania i wydarzenia organizowały w Poznaniu stowarzyszenia i organizacje non profit (36 proc.), co stanowi wynik blisko trzykrotnie większy niż ten odnotowany w skali kraju.

Średni czas trwania spotkań i wydarzeń organizowanych w Poznaniu w 2018 roku wyniósł 1,69 dnia (przy średniej ogólnopolskiej 1,55 dnia). Najwięcej wydarzeń zorganizowano w październiku (13 proc.), kwietniu (11proc.), a także listopadzie, marcu i maju (po 10 proc.).

dane poznan.jpg

Poznań Convention Bureau podkreśla, że w szczególności jest dumne z organizacji corocznych ćwiczeń lotniczych Paktu Północnoatlantyckiego pod nazwą „NATO Tiger Meet”. Wydarzenie odbyło się w dniach 14-25 maja 2018 roku. Polska gościła ten prestiżowy zlot po raz pierwszy w historii. Wzięło w nim udział 2000 zagranicznych lotników z 22 eskadr reprezentujących 13 krajów, m.in.: Włochy, Hiszpanię, Czechy, Holandię, Niemcy, a także Węgry, Szwajcarię, Francję oraz Wielką Brytanię. Wszystkie delegacje zakwaterowano w poznańskich hotelach. Niemal 80 samolotów biorących udział w ćwiczeniach zostało zaprezentowanych szerszej publiczności podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych – Poznań Air Show 2018, odbywających się w dniach 19–20 maja na poznańskim lotnisku Ławica.

Poznań i okolice dysponują także szerokim wyborem tzw. unique venues. Dużą zaletą miasta jest bliskość Portu Lotniczego Poznań – Ławica, który jest zlokalizowany zaledwie 6,4 km od centrum miasta. Stolicę Wielkopolski coraz częściej doceniają również inwestorzy hotelowi. „Do 2020 roku lokalna baza noclegowa powiększy się o ponad 1000 pokoi znanych marek, m.in.: Hilton (Hampton by Hilton i Curio), Park Inn by Radisson, Moxy by Marriott czy Best Western” – czytamy w Raporcie Przemysłu Spotkań i Wydarzeń 2019.

Fot. PixaBay License

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE PRZEMYSŁU SPOTKAŃ I WYDARZEŃ 2019

Do góry