en
en
Kontakt

Polskie miasta zdominowały rankingi fDi Intelligence European Cities and Regions of the Future 2023

Polskie miasta zdominowały rankingi European Cities and Regions of the Future 2023 przygotowane przez fDi Intelligence. W rankingu oceniono 370 europejskich miast i 148 europejskich regionów na podstawie pięciu podkategorii: potencjał ekonomiczny, przyjazność dla biznesu, skomunikowanie, kapitał ludzki i styl życia oraz efektywność kosztowa.

fDiIntelligence-european-cities-of-the-future-2023-poland.jpg

Polskie miasta znajdują się we wszystkich rankingach, od majwiększych po duże, średnie i małe. Przyszłość miast i regionów w Polsce rysuje się w jasnych barwach i ekscytujące jest obserwowanie, jakie zmiany nadejdą w nadchodzących latach.

Warszawa zajęła 6. miejsce w klasyfikacji generalnej i 2. miejsce pod względem przyjazności dla biznesu.Inne miasta, które pojawiły się w rankingach to Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Łódź, Szczecin, Gdańsk, Gliwice, Lublin i Stryków.
Polskie miasta rozwijają się w imponujątym tempie. Rankingi miast opierają się na 90 punktach danych w pięciu kategoriach, w tym:

  1. potencjał gospodarczy
  2. kapitał ludzki i styl życia
  3. opłacalność
  4. skomunikowanie
  5. przyjazność dla biznesu

Ranking miał na celu wyłonienie najbardziej perspektywicznych miejsc inwestycyjnych w Europie. Pomimo obaw o długoterminową konkurencyjność Europy, pozostaje ona największym na świecie celem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Polskie miasta wyróżniały się w takich kategoriach jak przyjazność dla biznesu i potencjał gospodarczy.

fDiIntelligence-major-european-cities-of-the-future-2023-poland-warsaw.jpg

Kraków, drugie miasto w Polsce, awansuje w tym roku na trzecie miejsce po zdobyciu najwyższych wyróżnień w podkategorii przyjazność dla biznesu i zajęciu drugiego miejsca w kategorii papitał ludzki i ptyl życia. Kraków jako miejsce inwestycji, okazał się odporny na kryzysy. Dane fDi Markets pokazują, że liczba projektów wzrosła o 40% w stosunku do poziomu sprzed pandemii i że w 2022 r. nadal przyciągała czołowe światowe firmy, pomimo skutków ubocznych pobliskiego konfliktu na Ukrainie. Ryanair ogłosił rozszerzenie działalności w Krakowie o 800 mln USD, podczas gdy Google zwiększył swoją lokalną obecność. W ciągu ostatnich pięciu lat nieruchomości, oprogramowanie i usługi IT przyciągnęły lwią część inwestycji.

fDiIntelligence-large-european-cities-of-the-future-2023-krakow-poznan.jpg

Wrocław na południowym zachodzie Polski zajmuje trzecie miejsce po przyciągnięciu rekordowej liczby projektów w 2022 r. według fDi Markets. Wielkie inwestycje, w czwartym co do wielkości mieście w Polsce, pochodziły od japońskiej firmy Hitachi, która otworzyła nową siedzibę dla swojej lokalnej filii, włoskiej firmy logistycznej BCUBE i niemieckiej firmy BSH AGD. Prezes AirSlate z Bostonu, platformy do automatyzacji obiegu dokumentów, która niedawno otworzyła oddział we Wrocławiu, określił miasto jako jedno z „najszybciej rozwijających się centrów technologicznych, biznesowych i edukacyjnych w sercu Europy”. Tymczasem pod koniec 2021 roku firma Virgin Orbit Richarda Bransona zainwestowała we wrocławskiego producenta nanosatelitów SatRevolution.

fDiIntelligence-midsized-european-cities-of-the-future-2023-wroclaw.jpg

Czym jest ranking europejskich miast i regionów przyszłości 2023 przygotowany przez fDi Intelligence?

Europa wykazała się odpornością jako globalny kierunek inwestycji nawet w obliczu poważnych zakłóceń spowodowanych pandemią Covid-19 i wojną na Ukrainie. Mimo że duże korporacje międzynarodowe wyrażają obawy co do swojej długoterminowej konkurencyjności, Stary Kontynent pozostaje największym na świecie celem bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ponieważ transformacja energetyczna napędza duże inwestycje w sektory energetyczne i przekształcenie dotychczasowych gałęzi przemysłu, takich jak przemysł motoryzacyjny. Dane fDi Markets dane z monitora inwestycji zagranicznych fDi Markets pokazuje.

Na tym tle ranking Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2023 porównał się ze sobą jako najbardziej obiecujące miejsca docelowe inwestycji w całej Europie. Oceniono aż 370 miast europejskich podzielonych według liczby ludności na pięć grup — największe, duże, średnie, małe i mikromiasta — oraz 148 europejskich regionów podzielonych na trzy grupy — regiony duże, średnie i małe. Wszystko zostało uszeregowane według ich wyników w pięciu podkategoriach: potencjał ekonomiczny; przyjazność biznesowa; łączność; kapitał ludzki i styl życia; i opłacalność.

W rankingu European Cities and Regions of the Future 2023 zebrano ankiety z europejskich agencji promocji inwestycji dla innej kategorii: kategorii „Strategia FDI”. Jury złożone z czterech ekspertów ds. promocji inwestycji i rozwoju gospodarczego — Carolina Arriagada Peters, Sean Duggan, Judith O'Doherty i Firdaous Oussidhoum — a także redaktor fDi Jacopo Dettoni i reporter Seth O'Farrell, przejrzało 89 zgłoszeń z miast i regionów przez Europę. Jest to jedyna kategoria jakościowa w rankingu opartym na danych, która wpływa na ogólne wyniki. Na szóstym miejscu uplasowały się Katowice w kategorii miast dużych, a w kategorii średnich miast 4. miejsce zajęła Łódź, 5. Wrocław, 6. Bydgoszcz. 

fDiIntelligence-european-cities-of-the-future-2023-awards-fdistrategy.jpg

Źródło i szczegóły na stronie European Cities and Regions of the Future 2023 — The winners

fDi Intelligence's European Cities and Regions of the Future 2023

Do góry