en
en
Kontakt

Polska poprawia pozycję w rankingu ICCA 2022

Pod koniec maja stowarzyszenie International Congress and Convention Association – ICCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Konferencji i Kongresów) opublikowało swój najnowszy „ICCA Ranking Report”, zawierający dane o krajach i miastach, w których organizowanych jest najwięcej wydarzeń stowarzyszeniowych. W tegorocznym zestawieniu Polska – ze 158 spotkaniami – uplasowała się na 18. miejscu na świecie.

ICCA RAPORT_Główne_last.png

Ranking ICCA uważany jest (obok przygotowywanego przez Union of International Associations – UIA) za jedno z najważniejszych tego typu zestawień. Jest narzędziem benchmarkingu w zakresie potencjału kongresowo-konferencyjnego destynacji biznesowych, co pozwala na ustalenie przewag i luk konkurencyjnych w przypadku kandydatury na gospodarza określonego wydarzenia. Z kolei baza danych ICCA dostarcza też informacji nt. potrzeb poszczególnych zleceniodawców i umożliwia przygotowanie sprofilowanych ofert typu bid book.

Raport statystyczny ICCA przygotowywany jest na podstawie danych o spotkaniach stowarzyszeniowych zebranych od convention bureaux, obiektów konferencyjnych, hoteli i samych stowarzyszeń. Analizowane spotkania muszą spełniać trzy warunki: odbywać się cyklicznie, skupiać minimum 50 uczestników i migrować pomiędzy co najmniej trzema krajami.

W zeszłym roku – ze względu na pandemię, która zmieniła obraz przemysłu spotkań na całym świecie – ICCA została zmuszona do zmiany sposobu zbierania i oceny danych oraz prezentacji innego niż zwykle raportu. Nie przedstawiono wtedy rankingu regionów, a wpływ pandemii COVID-19 na spotkania stowarzyszeń na całym świecie.

Obecnie powrócono do publikacji statystyk, ale opracowano też tzw. wskaźnik Destination Performance Index (DPI). Ma on pozwolić docenić i nagrodzić wysiłki podejmowane przez destynacje w celu wygrania pierwotnej oferty, prowadzonej polityki i wdrażania zasad COVID-owych oraz zdolności adaptacyjnych i technologicznych dotyczących ewentualnej konwersji wydarzeń na miejscu w eventy wirtualne lub hybrydowe (a tym samym utrzymania ciągłości biznesowej). DPI złożony jest z sześciu wskaźników wydajności, opartych na liczbie spotkań (planowane spotkania, spotkania bez zmian, spotkania wirtualne, spotkania hybrydowe, digitalizacja: wirtualna/hybrydowa, kontynuacja działalności: nienaruszona/wirtualna/hybrydowa). Wszystkie one składają się na odrębne rankingi, które są łączone w ramach DPI.

Utrzymanie stabilnej pozycji Polski w rankingu ICCA 2022, poprzez zebranie informacji o wydarzeniach spełniających warunki ICCA, było możliwe dzięki współpracy Poland Convention Bureau POT z miejskimi i regionalnymi convention bureaux oraz rekomendowanymi przez POT Profesjonalnymi Organizatorami Kongresów. Z kolei bez zaangażowania przedstawicieli polskiej nauki w żmudny i niejednokrotnie wieloletni proces aplikacyjny nasze miasta nie znalazłby się w gronie światowych ośrodków turystyki biznesowej, mogąc podejmować rywalizację z innymi metropoliami o miano gospodarza.

Tegoroczny raport jednoznacznie wskazuje, iż wszystkie regiony świata zostały dotknięte pandemią.   W najnowszej edycji przeanalizowano 7955 różnych wydarzeń (przed pandemią było ich znacznie więcej – ponad 13 tys.). Niemniej jednak cieszy fakt, iż Polska dzięki rozbudowanej infrastrukturze, centralnemu położeniu oraz potencjałowi intelektualnemu od wielu lat utrzymuje stabilną pozycję w rankingu i jest nadal jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, spozycjonowanym w pierwszej dwudziestce. Na ten wynik pracują zarówno znane miasta kongresowe tzw. pierwszego wyboru (Warszawa – 49. spotkań, Kraków – 45 spotkań) ), jak również miasta drugiego (Poznań – 15 spotkań, Gdańsk – 13 spotkań, Wrocław – 12 spotkań, Łódź – 6, Katowice - 2) i trzeciego wyboru (Lublin – 3, Olsztyn – 3, Szczecin – 2 oraz Białystok, Będlewo, Chęciny, Toruń, Wieliczka, Zakopane -  po jednym zaliczonym do rankingu spotkaniu).

Polskie_miasta.jpg

Dla porównania na wyniki w krajach Grupy V-4 oraz Krajów Nadbałtyckich pracują głównie stolice, i tak: Czechy zorganizowały 118 spotkań stowarzyszeniowych z czego 95 odbyło się w Pradze, Węgry – 66, z czego 57 odbyło się w Budapeszcie, Estonia – 47 z czego 33 w Tallinie, Litwa – 43  z czego 38 w Wilnie, a Łotwa wszystkie swoje spotkania zgłosiła, iż odbyły się w Rydze – 19.

Rodzaje i miejsce spotkańINDEX_DPI.jpg

W skali globalnej wśród najchętniej wybieranych przez organizatorów stowarzyszeniowych konferencji i kongresów państw po raz kolejny triumfują Stany Zjednoczone (512 spotkań, ostatnio było ich dużo więcej, bo aż 934 – mówimy jednak o danych sprzed pandemii). Drugie miejsce zajmuje powracająca na podium Hiszpania (369 spotkań), a trzecie Niemcy (354 spotkania), które zanotowały spadek z pozycji drugiej na trzecią, „wypychając” tym samym z pierwszej trójki Francję. Z kolei wśród miast prym wiodą Wiedeń (92 spotkania), Lizbona (91 spotkań) i Ateny (66 spotkań). W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Barcelona, Singapur, Madryt, Praga, Paryż (który musiał pożegnać się z pozycją lidera), Berlin i Bruksela.

Cieszy fakt, iż wśród kontynentów najwięcej, bo aż 53 proc. spotkań stowarzyszeniowych w 2021 roku odbyło się w Europie, 19,2 proc. w Azji a 11,8 proc. w Ameryce Północnej a 9,8 proc. w Ameryce Południowej -  9,2 proc.

ICCA to jedno z najstarszych stowarzyszeń branży spotkań działające w prawie 100 krajach na całym świecie, reprezentując ponad 1100 firm i organizacji związanych z przygotowaniem i koordynacją spotkań, transportem oraz zakwaterowaniem. Od ponad 50 lat gromadzi dane i opracowuje ich analizy oraz tworzy kanały komunikacji w zakresie realizacji międzynarodowych spotkań biznesowych.

Członkostwo w ICCA niesie za sobą wiele korzyści. Zapewnia ekonomiczny sposób pozyskiwania i przyciągania wydarzeń z sektora przemysłu spotkań. Pozwala na dostęp do globalnej sieci kontaktów, która daje możliwość działania w ramach światowej platformy reprezentującej wszystkie sektory przemysłu spotkań. Umożliwia dostęp do bazy danych o ponad 72 tysiącach konferencji organizowanych przez ponad 5 tysięcy stowarzyszeń, w której można znaleźć dane na temat historii każdej konferencji oraz informacje o stowarzyszeniach. Ponadto ICCA prowadzi dla swoich członków bogatą działalność szkoleniową.

Lokalna współpraca i budowanie synergii współtworzonej przez przedstawicieli środowiska naukowego, a także lokalnych przedsiębiorców, jak i organów administracji samorządowej zwiększa szansę danej destynacji w procesie aplikacyjnym o tytuł gospodarza. Dobrym przykładem takiej współpracy jest pozyskanie przez Polskę 61. Kongresu Stowarzyszenia ICCA.  Kongres ICCA odbędzie się w dn. 6-9 listopada br. w Krakowie a rejestracja już jest możliwa poprzez dedykowaną stronę https://www.iccacongress.org/

W stowarzyszeniu ICCA Polskę reprezentuję 16 członków, którzy stanowią przekrój z miast, obiektów, organizatorów i przewoźników. Polska Organizacja Turystyczna jest członkiem ICCA od 2002 r., z chwilą powołania w swoich strukturach Poland Convention Bureau, które odpowiedzialne jest m.in. za coroczne raportowanie do ICCA wydarzeń, które odbyły się w naszym kraju.

Źródło: www.iccaworld.org, opracowanie: Aneta Książek

Do góry