en
en
Kontakt

Polska dostępna !

Polskie granice są otwarte dla wszystkich obywateli UE, przewoźnicy wznawiają połączenia międzynarodowe: w czerwcu można już podróżować autokarami i pociągami, w lipcu polecimy do wybranych krajów Strefy Schengen.

samolot-pociąg-autokar_1170.jpg

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej, zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej (15 czerwca). Oznacza to, że od soboty 13 czerwca można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni mają prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Polacy po powrocie do kraju nie odbywają obowiązkowej kwarantanny, a obywatele Unii Europejskiej mogą bez przeszkód wjeżdżać do Polski. Służby obecne na granicy prowadzą tylko kontrole wyrywkowo – tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

Od czerwca do Niemiec, Austrii, Czech, Francji, Belgii i Holandii jeździ już FlixBus. Pasażerowie mogą śledzić nowe kierunki podróży i sprawdzać czy dane miasto powróciło już do siatki połączeń na stronie przewoźnika. Dla ułatwienia procesu rezerwacji, przy jednoczesnym utrzymaniu poczucia komfortu i bezpieczeństwa, przewoźnik udostępnił narzędzie, które umożliwia sprawdzenie poziomu zapełnienia autobusu na danej trasie. Dzięki temu, pasażerowie mogą zdecydować z wyprzedzeniem i na podstawie aktualnego obłożenia, czy zarezerwować bilet na dany przejazd, czy skorzystać z alternatywnego połączenia. W celu zapewnienia najwyższych standardów higieny i zrealizowania podróży możliwie najbezpieczniej wszyscy pasażerowie zobowiązani są do noszenia maseczki lub zasłaniania ust i nosa podczas odprawy i na pokładzie FlixBusa.

W kraju, w sezonie wakacyjnym, Polonus pojedzie do: Gdańska, Władysławowa, Jastrzębiej Góry, Karwi, Łeby, Krynicy Morskiej, Mielna, Giżycka, Mrągowa, Mikołajek i Rucianego Nidy. We wszystkich autokarach obowiązują procedury bezpieczeństwa dotyczące podróżowania w maseczce ochronnej i regularnej dezynfekcji pojazdów za pomocą profesjonalnych urządzeń do czyszczenia elektrostatycznego oraz ozonowania.

W dniach 22-23 czerwca PKP Intercity przywraca połączenia zagraniczne. Kolejno będą uruchamiane relacje: Warszawa Wschodnia – Berlin, Wiedeń, Ostrawa, Bohumin i Praga; Kraków – Praga; Katowice – Wiedeń; Przemyśl – Ostrawa i Graz. W okresie wakacyjnym (od 26-27 czerwca) dostępne będą połączenia na trasach: Gdynia – Żylina oraz Kołobrzeg, Świnoujście, Hel, Łeba – Bohumin. Od lipca będą uruchomione bezpośrednie połączenia w relacjach: Terespol – Budapeszt; Terespol – Praga i Kraków – Budapeszt.

1 lipca Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają pierwsze regularne międzynarodowe rejsy pasażerskie od czasu ich zawieszenia 13 marca. Pasażerowie będą mogli polecieć do wybranych krajów Strefy Schengen m.in.: Niemiec, Czech, Belgii i Norwegii, a także zaplanować wakacje w: Grecji, Chorwacji, Bułgarii czy Hiszpanii. Siatka 20 europejskich miast uwzględnia tygodniowo: 7 rejsów do Pragi, Dusseldorfu, Wilna i Budapesztu; 6 rejsów do Berlina; 5 rejsów do Wiednia, Brukseli i Kijowa (na lotnisko Boryspol); 4 rejsy do Amsterdamu i Bukaresztu; 3 rejsy do Barcelony, Tbilisi i Oslo; 2 rejsy Splitu i Dubrownika; co najmniej 1 rejs do Zadaru, Podgoricy, na Korfu, do Chanii i Warny. Do 14 lipca wszystkie międzynarodowe rejsy realizowane będą z Lotniska Chopina w Warszawie. Dodatkowo do wznowionej siatki LOT-u wrócą dwa połączenia z Budapesztu – do Warny i Dubrownika, realizowane raz w tygodniu w weekend. Oprócz rejsów międzynarodowych, LOT utrzyma także dotychczasowy rozkład ponad 30 lotów krajowych dziennie, z których pasażerowie będą mogli dogodnie przesiąść się w Warszawie na każdy z rejsów zagranicznych.

- Siatka międzynarodowych połączeń LOT-u, obejmująca pierwsze dwa tygodnie lipca, została zaplanowana mając na uwadze bezpieczeństwo pasażerów, które jest dla nas zawsze priorytetem, i zapewnienie komfortu podróżowania. Większość zaproponowanych kierunków to kraje Strefy Schengen, które mają stabilną sytuację epidemiczną i jednocześnie zniosły obowiązek kwarantanny oraz pozostałe restrykcje dla podróżnych przyjeżdżających z innych krajów. Nasi pasażerowie mogą więc spokojnie planować wakacje, krótkie rekreacyjne wypady czy wyjazdy służbowe wiedząc, że będą mogli się w pełni cieszyć podróżami zagranicznymi. Dążymy jednocześnie do wznawiania kolejnych kierunków i zwiększenia częstotliwości rejsów. Analizujemy m.in. możliwość uruchomienia regularnych lotów pasażerskich do Stanów Zjednoczonych, które obecnie realizujemy w ramach transportów cargo – podsumował plany Rafał Milczarski, Prezes Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Wszystkie połączenia krajowe i międzynarodowe LOT-u realizowane będą nadal zgodnie z procedurą #BezpiecznyLOT, mającej na celu zapewnienie ochrony podróżnym i załogom pokładowym. Kluczowe obostrzenia obowiązujące zarówno na lotnisku, jak i pokładach samolotów, to m.in. zachowanie dystansu przestrzennego podczas odprawy i w trakcie lotu, obowiązek noszenia maseczek przez cały czas podróży, oraz modyfikacja serwisu pokładowego zgodnie z zasadą ograniczonego kontaktu pomiędzy pasażerami i obsługą.

Dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów jest taryfa FLEX PLUS dostępna od 17 czerwca. To odpowiedź LOT-u na większą potrzebę zarządzania rezerwacjami przez pasażerów i dokonywanie szerokich zmian w rezerwacji: rezygnację z podróży w ciągu 24h od zakupu biletu, zmianę danych pasażera i bezpłatny wybór nowego terminu lotu pod warunkiem dostępności miejsc, jak również zwrot biletu na preferencyjnych warunkach.

Do góry