en
en
Kontakt

Cała lotnicza Europa spotkała się w Łodzi na Routes Europe 2023

Od 9 do 11 maja odbywało się w Łodzi 16. Forum Routes Europe 2023. Gospodarzem międzynarodowej imprezy było miasto Łódź i Port Lotniczy Łódź. W wydarzeniu wzięło udział ponad 1100 delegatów z całej Europy oraz USA, Kanady, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin i Izraela. Wśród nich byli przedstawiciele 93 linii i 250 lotnisk.

routes-europe-lodz-kongres-targi-lotnicze-polska-2023.jpg

Podczas Forum przewoźnicy spotkali się z przedstawicielami lotnisk i organizacji turystycznych, by rozmawiać o nowych połączeniach lotniczych. Część naukowa konferencji Routes Europe poświęcona była wymianie doświadczeń i dobrych praktyk w ramach serii paneli „Keynote Arena” dotyczących m.in. perspektyw zrównoważonego transportu, wyzwań środowiskowych w branży lotniczej, zmian w podróżowaniu po pandemii, czy kwestii finansowania infrastruktury lotniczej.

Przemysł spotkań, lotniska i linie lotnicze

Drugiego dnia Poland Convention Bureau zorganizowało panel dyskusyjny z ekspertami reprezentującymi linie lotnicze, przemysł spotkań i organizacje zajmujące się marketingiem miejsc. Podczas panelu padały między innymi takie pytania: Czy Polska jest atrakcyjna organizatorów spotkań i wydarzeń? W jaki sposób linie lotnicze mogą wspomóc międzynarodowych organizatorów wydarzeń w Polsce? Prowadzącymi sesję edukacyjną byli: Aneta Książek, kierownik Biura Spotkań i Wydarzeń - Poland Convention Bureau POT i Paweł Jurczak, właściciel Creative Poland.

routes-europe-lodz-panel-dyskusyjny-linie-lotnicze-turystyka-biznesowa-aneta-ksiazek.jpg

Ekspertami podczas spotkania byli:

  1. Agnieszka Szymerowska, dyrektorka biura Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce
  2. Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej– Łódź Convention Bureau
  3. Krzysztof Steiman, po. dyrektora Departamentu Marketingu i Komunikacji w Polskiej Organizacji Turystycznej
  4. Bartosz Staniszewski, dyrektor komunikacji G2A Arena Centrum Wystawienniczo – Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
  5. Paweł Kranc, dyrektor Biura Zarządu, zastępca Dyrektora Biura Sprzedaży, Marketingu i Komunikacji, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”

routes-europe-lodz-spotkania-linie-lotnicze-turystyka-biznesowa-poland-convention-bureau.jpg

Routes Europe w Łodzi

Wydarzenie Routes Europe to nie tylko impreza targowa, nazywana „lotniczym, europejskim Expo”, ale bogaty program imprez towarzyszących, których celem jest przybliżenie kultury i historii miasta-gospodarza. Ponad 85 proc. delegatów, osób decyzyjnych w lotnictwie i turystyce europejskiej, wskazało, że po raz pierwszy miało szansę zobaczyć łódzkie Orientarium, łódzki Luwr – Pałac Izraela Poznańskiego, czy skosztować uroków sławnej „Piotrkowska Street”.

routes-europe-lodz-orientarium-uroczysta-kolacja-dla-uzestnikow-konferencji.jpg

Łódź to miasto z charakterem, miasto z 600-letnią historią. To miasto prawdziwe, które ma swoje jasne i ciemne strony, ale niczego nie udaje, a w swoje DNA ma wpisaną wielokulturowość. Nasze miasto tworzyli obywatele różnych kultur i tę wielokulturowość widzimy do dziś. W Łodzi mieszka prawie 700 tysięcy mieszkańców. Przyłączyło się do nas 100 tysięcy obcokrajowców, którzy znaleźli tu swój  dom rodzinny, czasem schronienie, miejsce do rozwoju, budowania przyszłości i rozwiania  biznesu. Bo Łódź powstała dzięki biznesowi i przez biznes. Łódź to także najlepiej skomunikowane miasto w tej części Europy. Po domknięciu ringu autostradowego wokół Łodzi, łódzkie lotnisko będzie miało w zasięgu dojazdu do dwóch godzin aż 16 milionów potencjalnych pasażerów. Wybraliście fantastyczne miejsc na spotkanie i bardzo wam za to dziękuję. Mam nadzieję, że dzięki branży lotniczej, która tu się spotkała, staniemy się popularnym turystycznym miejsce na mapie Europy - powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

palace-lodz-unique-venue.jpg

Delegaci zwiedzali miasto, a wieczorami spotykali się w prestiżowych łódzkich lokalizacjach. Pierwszy wieczór spędzili w Hotelu Andel’s, gdzie zorganizowane zostało uroczyste otwarcie Forum Routes Europe 2023. Delegaci obejrzeli pokaz mody przygotowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych zainspirowany skarpetkami, które od pięciu lat przygotowuje łódzkie lotnisko, jako gadżet reklamowy.

Podczas drugiego wieczoru, w Hali Maszyn EC1, wręczone zostały „Routes Europe 2023 Awards”, europejskie nagrody lotnicze, a finałem gali była premiera spektaklu przygotowanego z inicjatywy łódzkiego lotniska na motywach „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta, wystawiona w języku angielskim pod tytułem „Awakening” („Przebudzenie”). To spektakl napisany specjalnie na celebrowane w tym roku 600-lecie Łodzi.

Routes Europe w Łodzi zgromadziło ponad 1100 osób, które decydują o rozwoju połączeń lotniczych. Przez trzy dni rozmawiali o nowych możliwościach i negocjowali umowy. Zaplanowano 4 tysiące spotkań i 20 paneli dyskusyjnych. To było bardzo twórcze wydarzenie w Łodzi. Nasze Forum zbiega się z wyjątkowym wydarzeniem dla miasta, ponieważ w tym roku Łódź obchodzi swoje 600 urodziny. To jedno z ostatnich nieodkrytych miejsc, które należy koniecznie odkryć. Jest to miasto, które cieszy się bogatym dziedzictwem przemysłowym, a jednocześnie w zwinny sposób łączy historię i przyszłość wdrażając programy rewitalizacji. To, że Routes Europe 2023 odbywało się w Łodzi, jest tylko dodatkowym rozjaśnieniem tej drogi i potencjału Łodzi jako dobrego kierunku na city break - podkreślił Steven Small, Dyrektor Zarządzający Routes Events.

routeseurope-lodz-forum.jpg

Dotychczas w Polsce Forum Routes Europe odbyło się tylko w Warszawie i w Krakowie, a wybór Łodzi w historii tego wydarzenia wskazał Polskę jako jedyny kraj, którego miasta były gospodarzem targów aż trzykrotnie.

Kiedy spotykaliśmy się z przedstawicielami linii lotniczych na Routes Europe i Routes World w różnych zakątkach świata, pokazywaliśmy zdjęcia i filmy o Łodzi. Przekonywaliśmy, że Łódź jest pięknym miastem, idealnym miejscem na city break. W zderzeniu ze statystykami naszego lotniska, które nie były imponujące, widziałam na twarzach rozmówców niedowierzanie. Szukaliśmy pomysłu, jak sprowadzić przewoźników do Łodzi i przekonać, że warto uruchamiać z Łodzi połączenia lotnicze. Złożyliśmy więc wspólnie z miastem i Łódzką Organizacją Turystyczną aplikację, wzięliśmy udział w konkurencji z różnymi miastami europejskimi i wygraliśmy – zostaliśmy miastem-gospodarzem Routes Europe. Moje marzenie spełniło się. Wierzę, że po trzech dniach smakowania piękna i gościnności Łodzi, miasto położone w sercu Polski na zawsze pozostanie widoczne na lotniczej mapie Europy. Jesteśmy pewni, że nasi goście doświadczyli Łodzi bardziej, niż mogli sobie wyobrazić przed przyjazdem - powiedziała Dr Anna Midera, Prezes Portu Lotniczego w Łodzi.

routes-europe-partnerzy-wydarzenia-lodz-polska-organizacja-turystyczna.jpg

Patronat Honorowy nad Routes Europe 2023 objęła Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi, patronatów udzieliły również Ministerstwa: Infrastruktury, Funduszy i Polityki Regionalnej, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sportu i Turystyki, a także Marszałek Województwa Łódzkiego. Wydarzenie objęte zostało również patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Wśród sponsorów znaleźli się: Narodowe Centrum Kultury, Polska Organizacja Turystyczna, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Lagardere Travel Retail, Poland Convention Bureau, COMPER Fornalczyk i Wspólnicy, Orlen, Orlen Aviation, NVIDIA, ASBIS, Monopolis, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Welcome Airport Services i Bank PEKAO SA. Szczególne wsparcie i zaangażowanie wykazały łódzkie, miejskie podmioty – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łodzi i Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi.

Routes Europe 2023

źródło: informacja prasowa, oprac. własne

Do góry