en
en

Analitycy „The Financial Times” z uznaniem o polskich „miastach przyszłości”

„Polish Cities of the Future 2019/20” to raport przygotowany przez zespół fDi Intelligence, będącą sekcją grupy „The Financial Times”. Analitycy z uznaniem wypowiadają się na temat polskich „miast przyszłości”, które zostały wybrane na podstawie informacji pochodzących z szeroko zakrojonych badań.

warszawa większe.jpg

Potencjał polskich miast był wielokrotnie zauważany i doceniany przez podmioty, firmy i instytucje międzynarodowe. Teraz przyszła kolej na uznanie ze strony analityków fDi intelligence, agencji wchodzącej w skład grupy „The Financial Times”. Specjaliści przeprowadzili poważne badania poświęcone polskim ośrodkom miejskim. Wyniki analizy zostały przedstawione z podziałem na pięć kategorii: potencjał gospodarczy, kapitał ludzki, efektywność kosztowa, a także dostępność oraz przyjazne nastawienie do biznesu.

Warto podkreślić, że wyniki badań w każdej kategorii zostały przedstawione w taki sposób, aby uwzględniać osobno duże ośrodki miejskie (powyżej 250 tys. mieszkańców), średnie (100-250 tys. mieszkańców) oraz małe (poniżej 100 tys. mieszkańców).

Analitycy z fDi Intelligence uznali, że dużymi miastami posiadającymi największy potencjał gospodarczy są: Warszawa, Kraków, Poznań a także Wrocław i Gdańsk. W tej samej kategorii, ale w grupie miast średnich zwyciężyła Gdynia. Tuż za nią uplasowały się: Tychy, Legnica, Opole oraz Gliwice. Uznaniem analityków cieszyły się również małe miasta. W tym zestawieniu zwyciężyły znajdujące się w pobliżu Warszawy: Błonie oraz Grodzisk Mazowiecki. Kolejne w wykazie były: Września, Stryków oraz podkrakowskie Niepołomice. Przy opracowywaniu wyników analizy w tej kategorii brano pod uwagę m.in. kwestię wysokości PKB na jednego mieszkańca, poziom bezrobocia oraz bilans migracyjny.

Wśród dużych miast obdarzonych największym kapitałem ludzkim zwyciężyły Warszawa, Kraków, Wrocław oraz Poznań i Gdańsk. Swą obecność w rankingu średnich miast zaznaczyły również: Rzeszów – zwycięzca w tej grupie, a także Tarnów, Gdynia, Chorzów oraz Toruń. Z kolei wśród miast małych, analitycy z grupy „The Financial Times” wskazali na Pruszków, Wrześnię, Mielec, Błonie oraz Grodzisk Mazowiecki.

Zwycięzcą kategorii „efektywność kosztowa” okazał się Białystok. W grupie miast dużych tuż za nim uplasowały się: Lublin, Łódź, Szczecin oraz Kraków. Natomiast wśród miast średnich, najlepiej poradziły sobie: Tarnów, Chorzów, także Gorzów Wielkopolski, Sosnowiec oraz Częstochowa. W grupie małych ośrodków miejskich wyróżniono Radomsko, a także Piotrków Trybunalski. Następnie w zestawieniu znalazły się: Nowa Sól, Stargard Szczeciński oraz Sryków.

Śmiało można stwierdzić, że niekwestionowanym zwycięzcą badania w grupie największych miast została Warszawa. Stolica Polski zwyciężyła także w kategorii „dostępność”. Na kolejnych miejscach znalazły się również wysoko notowane w poprzednich kategoriach: Kraków, Wrocław i Gdańsk. Nowością jest obecność Katowic, które znalazły się na trzecim miejscu. W grupie miast średnich zwyciężył Sosnowiec, a na podium znalazły się: Chorzów oraz Tychy. Tuż za nimi uplasowały się Tarnów oraz Częstochowa. Z kolei najlepszą dostępnością wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców cieszy się Pruszków. Analitycy fDi Intelligence uznali, że w tej grupie znajdą się również Błonie, Niepołomice, Grodzisk Mazowiecki oraz Mysłowice. Opracowując wyniki w tej kategorii brano pod uwagę m.in. dostępność szerokopasmowego internetu, a także powierzchnię dróg.

 

Źródło: nowymarketing.pl, fdiintelligence.com

Do góry