en
en

57. Kongres ICCA

W dniach 11 – 14 listopada 2018 roku, w Dubaju odbył się 57. Kongres ICCA. Polskę reprezentowali przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej – Poland Convention Bureau, Symposium Cracoviense, ICE Kraków, Lublin & Region CVB, EXPO XXI Warszawa oraz Międzynarodowych Tragów Poznańskich.

ICCA (International Congress and Convention Association) jest stowarzyszeniem istniejącym od 1963 roku. Reprezentuje blisko 1000 organizacji i podmiotów pochodzących z 86 krajów, związanych z organizacją i koordynacją spotkań, transportem oraz zakwaterowaniem. Rokrocznie, na podstawie zebranych danych o spotkaniach stowarzyszeń, ICCA opracowuje ranking – ICCA Statistics Report Country & City Rankings, w którym Polska widnieje od wielu lat, w 2018 roku zajmując 18 miejsce. Polska Organizacja Turystyczna, od 2002 roku, z chwilą powołania w swoich strukturach Poland Convention Bureau, jest członkiem stowarzyszenia.

Kongres ICCA skierowany jest do profesjonalistów zajmujących się przemysłem spotkań na świecie. Co roku gromadzi on blisko 1000 osób zrzeszonych w stowarzyszeniu. Uczestnicy korzystają z bogatego programu edukacyjnego, a w ramach warsztatów bisiness exchange workshop mają możliwość wymiany informacji o swoich klientach oraz o ich konferencjach. W tegorocznym kongresie ICCA w Dubaju wzięło udział 1156 profesjonalistów branży spotkań oraz przedstawicieli międzynarodowych stowarzyszeń z 79 krajów świata.

Podczas tegorocznego kongresu odbyły się wybory do zarządu stowarzyszenia, w których po raz pierwszy brała udział Polka, Anna Górska, reprezentująca EXPO XXI Warszawa i przewodnicząca Oddziału Europy Centralnej ICCA. Kandydatka, w swoim programie wyborczym konsekwentnie podkreślała konieczną, w pozyskiwaniu międzynarodowych wydarzeń do kraju, synergię podmiotów z sektora prywatnego i państwowego. Planowała również rozpowszechniać znaczenie Programów Ambasadorów Kongresów oraz stawiała na relacje pomiędzy światem biznesu, nauką i samorządem, które na co dzień wykorzystuje w swojej pracy. W głosowaniu Anna Górska zdobyła 34% głosów, co uważa za swój ogromny sukces i podkreśla „jestem dumna, że tak wiele osób zaufało mi i głosowało na mnie. To było dla mnie ogromne wyzwanie, ale też cenna lekcja, z której dużo wyniosłam”. Górska nie wyklucza startowania w kolejnych wyborach, które będą miały miejsce za dwa lata.

Sukcesem, podczas tegorocznego kongresu, zakończył się udział Marty Wiśniewskiej z Lublin & Region Convention Bureau w konkursie ”Future belongs to us”. Sesja według jej koncepcji zorganizowana zostanie podczas przyszłorocznego kongresu ICCA w Houston. Nagrodą dla laureatki jest bezpłatny udział w kongresie ICCA w Houston, w tym zakwaterowanie i przelot.

11 listopada w Dubaju zaakcentowano 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - najwyższy budynek świata Burj Kalifa rozświetlały polskie barwy narodowe. „Cieszę się, że mogliśmy świętować ten dzień razem, podziwiać najwyższy budynek świata Burj Kalifa ubrany w polskie barwy narodowe a także solidarnie wspierać reprezentantów Polski podczas ich konkursowych starań. Kongres ICCA to bez wątpienia doskonała platforma wiedzy i inspiracji a także wydarzenie, które umacnia kontakty międzyludzkie i buduje zaufanie do poszczególnych członków organizacji.” - powiedziała Aneta Książek, reprezentująca na kongresie Polską Organizację Turystyczną – Poland Convention Bureau.

Kolejne edycje kongresu ICCA odbędą się w Houston USA (2019), w Kaohsiung na Tajwanie (2020), oraz w Cartagenie w Kolumbii (2021). Polscy członkowie ICCA rozważają aplikowanie o organizację kongresu ICCA w 2022r. w Warszawie. Aplikację konkursową należy złożyć do końca kwietnia 2019 roku.

FOTO: ICCA, Aneta Książek, Marta Wiśniewska

Do góry