en
en
Kontakt

16. European Route Development Forum odbędzie się w Łodzi!

Łódź będzie miastem – gospodarzem tego największego europejskiego forum lotniczego Routes Europe 2023. W przyszłym roku przyjedzie do Łodzi ok. 1200 delegatów, w tym przedstawiciele ponad 90 linii lotniczych, lotnisk, a także miast, regionów oraz organizacji turystycznych z całej Europy, ale także z Izraela, Maroka, czy Gruzji. Łódź otrzymała tytuł i statuetkę kolejnego gospodarza Routes Europe podczas lotniczego forum w norweskim Bergen.

Forum Routes Europe w Bergen zaplanowane było na wiosnę 2020 roku, a po nich organizację wydarzenia miała przejąć Łódź. Pandemia przesunęła kalendarz o dwa lata. Pierwsze europejskie spotkanie branży lotniczej po przerwie spowodowanej koronawirusem odbyło się dopiero teraz, a Łódź będzie gościć delegatów w przyszłym roku. Podczas trzydniowej imprezy w Bergen spotykali się przedstawiciele lotnisk z liniami lotniczymi i reprezentantami regionów turystycznych oraz przedstawicielami władz miast i regionów.

Port Lotniczy w Łodzi przygotował stoisko nawiązujące do architektury fabrycznej oraz ekologii. Właśnie szacunek dla środowiska był motywem przewodnim wystroju stoisk na Forum Routes Europe w Bergen, gdyż Norwegia z nieskażoną przyrodą szczególnie dba o ratowanie klimatu i szacunek dla środowiska. Na łódzkim stoisku czerwona cegła charakterystyczna dla postindustrialnych budynków naszego miasta, wraz z czarnymi loftowymi elementami wystroju połączona została z surowym, pachnącym żywicą drewnem oraz roślinnością. Pracownicy lotniska spotkali się na stoisku z przedstawicielami innych portów z całej Europy, przewoźników, regionów turystycznych. Gadżetem, który robił na targach furorę były skarpetki z elementami lotniczymi. Łódzkie lotnisko już szósty raz wiezie na Routes Europe specjalnie zaprojektowane skarpetki, często skrywające jakiś przesłanie. W tym roku skarpetki były niebiesko-żółte i symbolizowały solidarność z walczącą Ukrainą.

Ostatniego dnia Forum następuje przekazanie tytułu gospodarza targów i statuetki kolejnemu miastu. Gautes S. Riise, przedstawiciel firmy Avinor, właściciela lotnisk w Norwegii, także w Bergen, przekazał obowiązki gospodarza kolejnej imprezy i statuetkę w ręce dr Anny Midery, prezes Portu Lotniczego Łódź. Podczas wystąpienia dr Anna Midera zaprosiła delegatów do Łodzi i zaprezentowała Łódź jako miasto idealne na city break, pełne zabytków architektury postindustrialnej, zieleni, kreatywnych młodych ludzi, znakomitej kuchni i miasto z tradycją sztuki filmowej. Zaznaczyła, że Łódź leży w silnym gospodarczo regionie i jest doskonałym celem dla lokowania biznesu i spotkań przedsiębiorców.

„Łódź nazywana jest „last undiscovered city”. Unikalny na skalę światową charakter europejskiego miasta postindustrialnego sprawiło, że ​​Łódź znalazła się na liście „Best of the World 2022” National Geographic jako miasto, które trzeba koniecznie odwiedzić w tym roku. Ja jednak zapraszam Państwa w 2023 roku do Łodzi na Routes Europe. Przyjedźcie do najbardziej niezwykłego miasta w Europie – do „the last undiscovered city” - mówiła prezes Anna Midera.  

Uroczystość przekazania organizacji targów Routes Europe odbyła się w konwencji „Ziemi obiecanej”. Wystąpienie prezes lotniska nawiązało do powieści Władysława Reymonta (patrona  łódzkiego lotniska) oraz filmu Andrzeja Wajdy z 1975 r. W autentycznych strojach z filmu „Ziemia obiecana” wystąpiła prezes Anna Midera i zespół łódzkiego lotniska, a także Tomasz Karolewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Steven Small, dyrektor Routes, powiedział: „Dzięki infrastrukturze i przepustowości 2 mln pasażerów rocznie lotnisko w Łodzi oferuje duże możliwości rozwoju. Jestem przekonany, że Routes Europe pobudzi rozwój połączeń lotniczych i zwróci uwagę na Polskę Centralną”. W czasie poczęstunku delegaci próbowali dań kuchni polskiej m.in. pierogów, placków ziemniaczanych, żurku, kiełbasy z cebulą oraz mizerii, którą delegaci nazywali „Polish tzatziki”.

Forum Routes Europe odbywają się od 2006 roku. W Polsce impreza odbyła się dwukrotnie - w Warszawie i Krakowie. Inne miasta organizujące targi to Sofia, Porto, Praga, Tuluza, Cagliari, Talin, Budapeszt, Marsylia, Aberden, Belfast, Bilbao, Hanower oraz Bergen. Organizatorem targów jest brytyjska spółka Informa mająca siedzibę w Londynie oraz notowana na tamtejszej giełdzie, zajmująca się organizacją na całym świecie eventów oraz publikacją wydawnictw branżowych.

Routes Europe 2023 w Łodzi odbędą się w dniach 9-11 maja 2023 r.

Źródło i zdjęcia: Łódzka Organizacja Turystyczna

Do góry