en
en
Kontakt

Z Krynicy do Krynicy – rowerem przez sześć województw

„Miasta są dwa, a Krynica jest jedna”, pod tym hasłem od 1 do 11 czerwca, odbywał się II Krynicki Rajd Rowerowy. Organizatorem imprezy była Krynicka Organizacja Turystyczna. Krynicki rajd objął patronatem Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Pomysł współpracy i wspólnej promocji Krynicy Morskiej i Krynicy Zdrój narodził się trzy lata temu. W ubiegłym roku podczas finału I Krynickiego Rajdu Rowerowego, który miał metę w Krynicy Morskiej, nastąpiło uroczyste podpisanie przez władze miejskie umowy partnerskiej. W tym roku współpraca rozszerzy się podczas wakacji letnich. Jednym z elementów połączenia Krynicy górskiej z nadmorską wspólną akcją promocyjną, będzie projekt tak zwanej turystyki kanapowej, który polega na bezpłatnej wymianie mieszkań prywatnych przez mieszkańców obu miejscowości podczas ich pobytów turystycznych. Jest to pomysł na spędzenie wolnego czasu o wiele tańszym niż dotąd kosztem.

Celem rajdu jest przede wszystkim promowanie turystyki rowerowej, aktywnej formy rekreacji i wypoczynku, oraz zachęcanie do zwiedzania ciekawych historycznie i turystycznie miejsc leżących na trasie przejazdu, ze szczególnym uwzględnieniem promocji dwóch miast.
Trasa rajdu objęła 6 województw. Pomorskie, warmińsko – mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Krynica Morska – Pieniężno – Lidzbark Warmiński – Reszel – Święta Lipka – Kętrzyn – Wilczy Szaniec – Giżycko – Ełk – Biebrzański Park Narodowy - Łomża – Brok - Ostrołęka - Dęblin - Puławy- Kazimierz Dolny – Sandomierz – Zamek Krzyżtopór – Solec Zdrój – Kopalnia Soli Bochnia – Krynica Zdrój. Program obejmował odwiedzanie ciekawych turystycznie miejsc leżących miedzy innymi na szlaku rowerowym Green Velo. Uczestnicy rajdu sprawdzili dostępność i przygotowanie atrakcji turystycznych dla zwiedzających z perspektywy rowerzystów.

 Rajd rozpoczął się rundą honorową 1 czerwca w Krynicy Morskiej na placu masztowym w Porcie Jachtowym. W sobotę 10 czerwca rowerzyści wjechali do Bochni na Plac pod Kominem a następnie zjechali pod ziemię na zwiedzanie trasy historycznej i nocleg w Kopalni. Na zakończenie rajdu, w niedzielę 11 czerwca, miasto Krynica Zdrój organizowało piknik rodzinny na Krynickim Deptaku.

Codzienne zmagania rowerzystów obserwowały tysiące osób na profilach społecznościowych. Uczestnicy rajdu relacjonowali swoje rowerowe zmagania na portalach społecznościowych, zamieszczali zdjęcia zwiedzanych miejsc i atrakcji turystycznych, dzielili się wrażeniami i odkrywali smaki potraw regionalnych, każdego z leżących na trasie przejazdu województw. W rajdzie udział wzięło 24 rowerzystów, którzy przez 11 dni pokonali trasę ponad 1050 km. Dzienne etapy wynosiły około 80 – 130 km. POT w rowerowym teamie reprezentowała Marzena Sarzyniak.

Do góry