en
en
Kontakt

Wystawa „Z bolesławieckiej gliny” w Rzymie

8 marca br. w prestiżowej siedzibie Instytutu Polskiego w Rzymie, Palazzo Blumenstihl, odbyła się wystawa „Z bolesławieckiej gliny”, przygotowana przez Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczpospolitej Polskiej, prezentująca ponad 300 eksponatów słynnej bolesławieckiej ceramiki, wyprodukowanych przez 23 wytwórnie z terenu gmin powiatu bolesławieckiego.

Podczas inauguracji wystawy byli obecni reprezentanci polskich placówek dyplomatycznych i instytucji, w tym organizatorzy z Instytutu Polskiego, a także z Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie. Specjalnie na inaugurację przybyli przedstawiciele samorządowi i instytucjonalni z Bolesławca, którzy zilustrowali licznie przybyłym dziennikarzom i gościom historię wytwarzania ceramiki bolesławieckiej oraz fenomen jej popularności na świecie, przede wszystkim na rynkach azjatyckich oraz amerykańskim; przemawiali m.in.: Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman, Dyrektor Muzeum Ceramiki, Anna Bober-Tubaj oraz Prezes Spółdzielni „Ceramika Artystyczna”, Helena Smoleńska. Prelegenci wyrazili nadzieję na popularyzację, między innymi dzięki takim działaniom jak rzymska wystawa, słynnych wyrobów z Bolesławca we Włoszech, gdzie eksponaty wywołały zachwyt zebranych.

Wystawa w Rzymie pozostanie w Instytucie Polskim do połowy maja. Była to już druga wystawa z cyklu, po inauguracyjnej w Vietri sul Mare (prowincja Salerno), a planowane są już kolejne w Anconie i – jak zdradził podczas inauguracji Prezydent Miasta Bolesławiec, Piotr Roman – prawdopodobnie w Mediolanie. W czerwcu natomiast, w ramach dorocznego festiwalu kultury polskiej „Corso Polonia” w Rzymie, odbędą się również warsztaty ceramiczne zorganizowane przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Wystawa w Rzymie odbyła się dzięki organizacji Instytutu Polskiego, przy współpracy Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Rzymie, Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenia Polsko-Włoskiegoa A.I.P.SA.P.

Ta inicjatywa objazdowej wystawy stwarza doskonałą okazję do promocji nie tylko ceramiki bolesławieckiej, ale tez miasta i regionu Dolnego Śląska. ZOPOT w Rzymie stara się wzbogacać ten cykl najciekwszymi materiałami promocyjnymi oraz prezentacjami regionu.

Do góry