en
en

WinterCamp - szkoła przeżycia na Turbaczu

Jak zimą przeżyć w górach, które ścieżki wybrać, by bezpieczne dotrzeć do celu, w jaki sposób przygotować się do awaryjnego obozowania w śniegu – tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas VIII edycji WinterCamp, czyli zimowego biwaku szkoleniowego na Turbaczu.

Oczywiście były też szkolenia lawinowe z ratownikami GOPR, pokazy najnowocześniejszego sprzętu, a także spotkania z legendarnymi himalaistami – Krzysztofem Wielickim i Januszem Gołąbem. Nie można również zapomnieć o wyjątkowej atmosferze która zawsze towarzyszy biwakowi.

VII edycja Wintercamp 2017 już za nami. Około 300 osób – podzielonych na trzy tury (16-19 lutego, 20-23 lutego oraz turę dedykowaną rodzinom – Wintercamp Family 23-26 lutego) – nie tylko zbudowało w pobliżu Schroniska Górskiego PTTK na Turbaczu największe zimowe pole namiotowe w Polsce, ale także poczuło trudy życia w ekstremalnych warunkach. Wszystko to pod czujnym okiem wytrawnych himalaistów.

Dni biwaku wypełnione były intensywnymi szkoleniami - medycznymi, lawinowymi, skiturowymi, a także z podstaw terenoznawstwa. Były też warsztaty - jak zorganizować awaryjny nocleg w górach, gdy zaspy uniemożliwiają dotarcie do schroniska, jak zbudować jamę śnieżną i zabezpieczyć się przed chłodem oraz wiatrem podczas nieplanowego noclegu w górach, jak poruszać się w trudnych warunkach zimowych w rakach oraz przy użyciu czekana. Prowadzili je wspinacze, alpiniści, ratownicy medyczni i ratownicy GOPR.

Cały artykuł do przeczytania w Aktualnościach Turystycznych

 

Do góry