en
en

„W kierunku natury” - Światowy Dzień Ziemi ‘2017

22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w 192 krajach przez ponad miliard ludzi. Jest to święto jednoczące bez względu na kolor skóry, religię, polityczne przekonania, uczące troski o dobro wspólne, uczące czym jest środowisko naturalne, przyroda, ziemia i jak ludzie mają się wobec ziemi zachowywać, by mogła służyć następnym pokoleniom.

Polskie obchody Światowego Dnia Ziemi zakończy festyn, który w tym roku odbędzie się 4 czerwca, w godz. 10.00 – 18.00 w Warszawie w  Parku Pole Mokotowskie.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są różnorodności biologicznej i jej ochronie. Jest to temat ważny zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza.  Organizatorzy do udziału w projekcie zapraszają instytucje i instytuty zajmujące się bioróżnorodnością, dzieci i młodzież, społeczności lokalne, osoby zajmujące się ochroną przyrody społecznie i zawodowo, przedstawicieli administracji samorządowej, a także przedstawicieli sektora prywatnego uwzględniających programy środowiskowe w strategii rozwoju firmy. Hasło tegorocznych obchodów to: "W kierunku natury".

Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi jest Polska Organizacja Turystyczna, na której stoisku będzie można poznać laureatów polskiej edycji konkursu Eden (www.edenpolska.pl).

Bank Ochrony Środowiska i Fundacja BOŚ, na swoim stoisku odsłaniać będą tajemnice dziko żyjących zwierząt chronionych w Polsce. Dzieci będą mogły zrobić własną przypinkę, maskotkę, zbudować i pomalować karmnik dla ptaków lub latawiec, a także wziąć udział w budowie dużego hotelu dla owadów. Nie zabraknie atrakcji również dla dorosłych. Na wszystkich czeka moc nagród!

Lasy Państwowe tradycyjne przygotowały sadzonki rodzimych drzew, rozdanych zostanie 5000 sadzonek. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2017, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu, odwiedzić stoiska Leśnych Kompleksów Promocyjnych.

Ponadto w programie Kraina Małych Przyjaciół Ziemi, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne nt. bioróżnorodności; konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Stoisko prezentujące ofertę przyrodniczą, edukacyjną i turystyczną 23 parków narodowych oraz ich rolę w ochronie dziedzictwa przyrodniczego i bioróżnorodności przygotował Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych.

Więcej informacji: www.dzienziemi.org.pl; dzienziemi@mroee.pl

Do góry