en
en
Kontakt

Udział POT w pracach nad włoskim albumem o śladach I wojny światowej

Polska Organizacja Turystyczna brała udział w przygotowaniach trasy przejazdu po Polsce uznanego fotografa Alessio Franconiego, autora publikacji „Si combatteva qui! Nei luoghi della grande guerra” o miejscach walk w czasie I wojny światowej. Książka, w formie albumu z komentarzem, ukazała się właśnie na rynku włoskim.

ksiazka_rzym_2018.jpg

W związku ze stuleciem Wielkiej Wojny, na rynku włoskim ukazała się ważna publikacja dotycząca pól bitewnych I wojny światowej, pt. „Si combatteva qui! Nei luoghi della grande guerra (“Tu odbywały się walki! Śladami miejsc I wojny światowej”.), wydana przez prestiżowego wydawcę Hoepli.

Publikacja została wydana w formie albumu fotograficznego opatrzonego obszernym komentarzem historyczno-merytorycznym autora, uznanego fotografa Alessio Franconiego, który na początku 2017 r. udał się w zimową podróż śladami I Wojny Światowej od Alp do frontu wschodniego.

Polska Organizacja Turystyczna pomagała autorowi w przygotowaniu trasy przejazdu po Polsce. Uczestniczyła m.in. w wyznaczeniu najważniejszych miejsc na Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej i w kontaktach z miejscowymi placówkami, np. Muzeum Narodowym w Przemyślu, które pomogły w realizacji projektu.

Turystyka historyczna jest we Włoszech bardzo popularna, nie brakuje osób zainteresowanych wyjazdem śladami epokowych wydarzeń. Album wydany przez Hoepli stanowi ciekawą i oryginalną propozycję, która oprócz pięknych zdjęć daje świadectwo często zapomnianych już miejsc i stara się przywrócić należne im miejsce w zbiorowej pamięci.

„W Polsce jest dużo miejsc związanych z turystyką historyczną I Wojny Światowej. Terytoria sfotografowane do tej książki układają się w trasę, którą można przebyć samochodem przez południe Polski, od Krakowa do znajdującego się blisko granicy ukraińskiej miasta Przemyśl. Po drodze natkniemy się na liczne pola bitew, zarówno na równinach jak w górach. Wiele z tych miejsc jest dobrze oznakowanych, ze wskazówkami dotyczącymi trasy oraz z mapami, które pokazują atrakcje znajdujące się w pobliżu. Wokół niegdyś ufortyfikowanych miast znajdziemy dużo imponujących fortów, często opisanych po angielsku, polsku i niemiecku. Można też zorganizować wyprawę do miejsc i pól bitewnych z Krakowa, gdyż niektóre z systemów fortyfikacyjnych, zbudowanych do obrony miasta, są osiągalne za pomocą środków komunikacji miejskiej z centrum miasta” - pisze Alessio Franconi w części poświęconej Karpatom i Polsce. 

Oprócz wydanego albumu, została przygotowana objazdowa wystawa fotograficzna, która została już zaprezentowana w Genui i Mediolanie.

Do góry