en
en

Tydzień Polski w Madrycie

We współpracy z PLL LOT, Instytutem Kultury Polskiej oraz miastem Warszawa, Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Madrycie zorganizował w stolicy Hiszpanii Tydzień Polski. Impreza trwała od 20 do 25 listopada.

Tydzien_polski_Madryt.jpg

Od kilku lat Zagraniczny Ośrodek POT w Madrycie podejmuje na jesieni akcje promocyjne w celu zachęcenia turystów do podróży do Polski także w okresie przedświątecznym i w czasie Bożego Narodzenia. W tym roku, we współpracy z PLL LOT, Instytutem Kultury Polskiej oraz miastem Warszawa, Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Madrycie zorganizował w stolicy Hiszpanii Tydzień Polski. Impreza trwała od 20 do 25 listopada.

Świątecznym i przedświątecznym wyjazdom turystów z Półwyspu Iberyjskiego sprzyjają istniejące połączenia lotnicze, dni wolne od pracy na terenie Hiszpanii oraz duże zainteresowanie hiszpańskich turystów odwiedzaniem miast europejskich, w których można poczuć świąteczną atmosferę.  Przyciągają m.in. jarmarki bożonarodzeniowe, koncerty kolęd, charakterystyczne dla danego miasta lub kraju tradycje. Przy okazji takich podróży, Hiszpanie nie rezygnują z odwiedzin muzeów i innych atrakcji turystycznych, przeciwnie – chętnie z nich korzystają.

Tydzień Polski został zorganizowany w przestrzeni turystyczno-kulturalnej Pangea, zajmującej dawne kino w jednej z najlepszych dzielnic Madrytu (Barrio Salamanca). Nie zabrakło znanych nazwisk, znawców polskich atrakcji turystycznych, którzy spotkali się z publicznością i podzielili swoją wiedzą i wrażeniami z Polski.

Autor przewodnika po Warszawie i Krakowie Miguel Cuesta (wydawnictwo Anaya) poza zachwalaniem tych dwóch miast, opowiadał również o innych, mniej znanych  miastach i regionach. Jak przyznał, zostaną one opisane w przygotowywanym na przyszły rok przewodniku monograficznym o całej Polsce. Nasz kraj promowała również Manena Munar, dziennikarka turystyczna i autorka nagrodzonej przez wydawnictwo Atlantis powieści o Polsce lat 80-tych “Sol de Invierno”.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ozdób choinkowych i Syrenka warszawska. Ta ostatnia pomagała dzieciom dekorować choinkę warszawskimi, samodzielnie przez nie ozdobionymi pierniczkami z Warszawy oraz bombkami z logo Polska. Nasz kraj był widoczny też na dużym ekranie ledowym przed wejściem do Pangea, a także na ekranach ledowych wewnątrz obiektu.

Do 7 grudnia odwiedzający obiekt będą mogli obejrzeć wystawę fotografii przedstawiającą Polskę oczami hiszpańskich fotografów. ZOPOT w Madrycie dziękuje wszystkim instytucjom za pomoc przy organizacji wydarzenia i stowarzyszeniu polonijnemu Casa Copérnico z Avila – specjalistów od ozdób choinkowych.

Do góry