en
en

Szlak Orlich Gniazd - potencjał na światowy hit turystyczny

Szlak Orlich Gniazd to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tras turystycznych w Polsce. Nie bez powodu zdobył on Złoty Certyfikat w kategorii Najlepszy Produkt Turystyczny. Region Jury Krakowsko – Częstochowskiej jest co roku odwiedzany przez tysiące turystów, chcących zobaczyć słynne zamki, osobliwe skały oraz unikatową przyrodę. A zdecydowanie jest co oglądać.

Znawcy przyrody znajdą tu wiele ciekawych gatunków roślin zarówno górskich, jak i ciepłolubnych. Wynika to ze specyficznego ukształtowania rzeźby terenu, mikroklimatu oraz typów gleb. Warte zobaczenia są relikty lasu jaworowego w Ojcowie czy też roślinność bagienna taka jak np. łęki i olsy. Wytrwały i cierpliwy turysta może wytropić łosia – jego siedlisko znajduje się na podmokłych terenach Puszczy Dulowskiej. Natomiast nietoperze są tu bardzo popularne – żyje ich tutaj aż 17 gatunków.

Oczywiście nie sama przyroda stanowi tu atrakcję. Na uwagę zasługują zabytki, ze szczególnym uwzględnieniem zamków, w których każdy ma swoją mroczną historię, opowiadaną z pokolenia na pokolenie. Na szlakach nie często jednak słychać język inny niż polski. Wśród obcokrajowców ten produkt turystyczny jeszcze nie uzyskał statusu miejsca, które bezwzględnie należy zobaczyć.

Obecnie głównym źródłem informacji turystycznych jest internet. Tam możemy znaleźć strony na temat Szlaku Orlich Gniazd w różnych językach, jednak wiele opisów jest pobieżnych a niektóre witryny są również rzadko aktualizowane, a ich szata graficzna nie zachęca do czytania.

Cały artykuł w Aktualnościach Turystycznych

 

Do góry