en
en

Szczecin żeglarską stolicą Europy

Od 5 do 8 sierpnia Szczecin kolejny raz stanie się żeglarską stolicą Europy! Największe żaglowce świata kończące wyczerpujący wyścig po Bałtyku zawiną do stolicy Pomorza Zachodniego, by wspólnie z mieszkańcami i turystami świętować wielki finał regat The Tall Ships Races 2017.

tall_ship_races.jpg

Impreza organizowana była przez Szczecin już dwa razy – w latach 2007 i 2013. Dwukrotnie zlot żaglowców okazał się sukcesem organizacyjnym, który przyniósł mieszkańcom i turystom wiele radości, a Szczecinowi uznanie w oczach innych portów. Po raz trzeci finał wyścigu odbędzie się nad Odrą w roku 2017. Przepiękne, położone nad wodą Wały Chrobrego ponownie wypełnią się niezapomnianą żeglarską atmosferą, a miasto rozbłyśnie bielą marynarskich czapek i pasiastymi koszulkami załogantów. Podobnego klimatu nie odnajdziemy w żadnym innym miejscu!

Finał regat to nie tylko piękne żaglowce cumujące przy szczecińskich nabrzeżach. To także mnóstwo wydarzeń towarzyszących, również marynistycznych. Część z nich odbędzie się na Łasztowni.Już dzisiaj w Starej Rzeźni na Łasztowni odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Andrzeja Łazowskiego, szczecińskiego fotografa oraz działacza kulturalnego. Ma on na swoim koncie ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad pięćdziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce jak i za granicą np. w Brazylii, Austrii oraz Iranie. Wernisaż wystawy pt. Żeglarze rozpocznie się o godzinie 18.

W sobotę o 14:50, w ramach akcji „Symbol przyjaźni na Łasztowni”, wypuszczonych zostanie 300 gołębi. Równo o godzinie 15 w Starej Rzeźni odbędzie się także spotkanie załóg oldtimerów z całego świata oraz kapitanów. Obecni będą m.in. kpt.ż.w. Eugeniusz Daszkowski, kpt.ż.w. Aleksander Walczak, kpt.ż.w. Józef Gawłowicz, kpt.ż.w. Włodzimierz Grycner, kpt.ż.w. Mirosław Folta, kpt.ż.w. Lech Katkowski, kpt. ż.w. Wiktor Czapp. Osobą prowadzącą spotkanie będzie prorektor Akademii Morskiej Agnieszka Deja. Spotkanie uświetni koncert muzyki klasycznej według pomysłu Ewy Ruszały. Wydarzenie uświetni także plener malarski organizowany we współpracy z Zachodniopomorskim Towarzystwem Twórców Kultury oraz Akademią Sztuki oraz znany malarz Paweł Przybyłowski. Prace stworzone podczas The Tall Ships Races w późniejszym terminie zostaną zlicytowane, a dochód zostanie przekazany na cele charytatywne.

W niedzielę o godzinie 14 w Starej Rzeźni (w sali „Iluzjon”) odbędzie się koncert Sedinum Chamber Orchestra. Przedstawi instalację dźwiękowo-wizualną Legendy Bałtyckie. Inspiracją do powstania utworu są żegluga morska, dzieje miast portowych, przemysł okrętowy, transport i handel morski. Klasycznemu trio towarzyszyć będą efekty dźwiękowe fal morskich, sonarów czy odgłosy tętniącego życiem miasta portowego. Fale morskie wyświetlane na bocznych ścianach sali Iluzjon będą oplatały widzów, tworząc wrażenie prawdziwego oceanarium, zaś na centralnej scenie rozgrywać się będzie główna akcja utworu.

Na Łasztowni trwa „Festiwal Rzeźby w Piasku”. Wysypane zostało tam 500 ton piasku z którego powstają rzeźby. Wydarzenie potrwa do 8 sierpnia. Wtedy również gotowa będzie ostatnia z rzeźb – największa, bo aż 4,5-metrowa.

Szczeciński Finał Regat The Tall Ships Races objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmagania jednostek śledzić można na bieżąco na stronie: www.tallships.szczecin.eu/pl/sledzenie-jednostek

Relacja wideo: https://www.youtube.com/watch?v=QYhzwmfLYPk&feature=youtu.be

Źródło: Finał The Tall Ships Races Szczecin http://tallships.szczecin.eu/pl/

Do góry