en
en

Światowa Stolica Bursztynu

"Bursztyn bałtycki.Tradycja i Innowacja" to wystawa, która ma pokazać, że Gdańsk, jak żadne inne miasto zasługuje na tytuł Światowej Stolicy Bursztynu. Ekspozycja obejmuje kilkaset prac, wśród nich wiele nagradzanych i wyróżnianych podczas największych na świecie targów Amberif i Ambermart oraz w międzynarodowych konkursach wzorniczych. Możliwości artystyczne i użytkowe bursztynu bałtyckiego zostały ujęte w sześciu tematycznych działach.

bursztyn.jpg

„Wiedza o bursztynie” prezentuje naturalne okazy bursztynu i inkluzje. W dziale „Cytaty natury” znajduje się biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu. „Ekskluzywne rzemiosło” podkreśla związek między pracami współczesnych artystów z tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI/XVII wieku. W dziale „Sztuka współczesna” znajdują się obiekty na wysokim poziomie wzorniczym, ekskluzywne i drogie. Prezentowane są także projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod hasłem "Innowacyjny design" oraz kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look w dziale „Moda na bursztyn".

- Postawiliśmy na bursztyn jako wizytówkę Gdańska i sposób, by opowiedzieć o tym, że jesteśmy miastem nowoczesnym, a jednocześnie przywiązanym do naszych wielowiekowych tradycji – twierdzą organizatorzy wystawy. Ekspozycja według powyższej koncepcji ale w znacznie mniejszej skali pokazywana była podczas Milano Expo 2015 i odniosła ogromny sukces. Obejrzało ją wtedy ponad 1,7 miliona osób z całego świata.

Wystawę można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności do 14 września br.


Do góry