en
en

Spotkanie Klubu Miłośników Polski

270x136_0ukraina.jpg

Ponad pięćdziesiąt osób przyszło na zorganizowane przez ZO POT w Kijowie spotkanie Klubu Miłośników Polski, które odbyło się w piątek, 3 marca w kijowskiej kawiarni – księgarni „Kupidon”. Przeważali dziennikarze i przedsiębiorcy turystyczni. Powodem tak dużej frekwencji była zapewne obecność zaproszonego specjalnego gościa – Rafała Rastafińskiego, dyrektora ds. marketingu i reklamy ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia, który zgodził się opowiedzieć o najnowszych projektach przewoźnika związanych z Polską.

0ukrainaPonad pięćdziesiąt osób przyszło na zorganizowane przez ZO POT w Kijowie spotkanie Klubu Miłośników Polski, które odbyło się w piątek, 3 marca w kijowskiej kawiarni – księgarni „Kupidon”. Przeważali dziennikarze i przedsiębiorcy turystyczni. Powodem tak dużej frekwencji była zapewne obecność zaproszonego specjalnego gościa – Rafała Rastafińskiego, dyrektora ds. marketingu i reklamy ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia, który zgodził się opowiedzieć o najnowszych projektach przewoźnika związanych z Polską.

Jest o czym opowiadać, gdyż uruchomiony 23 grudnia pociąg relacji Kijów – Przemyśl bije rekordy popularności. Przede wszystkim, po raz pierwszy od wielu lat postawiono na atrakcyjną cenę. Bilet w drugiej klasie bardzo wygodnego pociągu Hyundai kupionego przy okazji przygotowań do EURO 2012 kosztuje (w zależności od bieżącego kursu walut) około 60 złotych. Po drugie, wszelkie kontrole, zarówno polskie jak i ukraińskie odbywają się podczas jazdy, co pozwala uniknąć wielogodzinnego oczekiwania na przejściu granicznym. Pasażerowie żartują, że tym połączeniem Ukraina wjeżdża do Europy. Zachęceni sukcesem kolejarze zdecydowali o przygotowaniu następnych tras, tym razem z Kowla do Chełma i ze Lwowa do Krakowa.

Dla turystyki nieocenione będzie szczególnie to drugie. Wraz z nowym rozkładem jazdy, począwszy od czerwca dwa razy dziennie, rano i wieczorem pociągi będą odjeżdżać z obydwu miast. W początkowym okresie na stacji w Przemyślu, dokąd wiedzie szeroki tor trzeba będzie zmienić skład i przesiąść się do polskiego pociągu, który będzie już czekał na peronie. Trwają jednak intensywne prace aby docelowo zbudować pojazdy o zmiennej szerokości osi, które wyeliminują tę niedogodność. Wypada tylko trzymać kciuki aby udało się to jak najprędzej.

Uzupełnieniem spotkania była prezentacja laureata tegorocznego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej – Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Zasadą będzie prezentacja jednego ze zwycięzców na comiesięcznych spotkaniach. Oby tylko nie zabrakło równie radosnych nowin o ruchu turystycznym.

Do góry