en
en

Samorząd tatrzański chce odkupić kolejkę na Kasprowy Wierch

Samorząd powiatu tatrzańskiego złożył wstępną ofertę odkupienia 99,78 akcji spółki Polskie Koleje Linowe obecnemu właścicielowi, luksemburskiej spółce Altura. Oferta została odrzucona, choć sprzedaży jako takiej zarząd spółki nie wyklucza.

kasprowy_w.JPG

Polskie Koleje Linowe należące do Grupy PKP, sprywatyzowane zostały w 2013 roku. Kwota transakcji wyniosła 215 mln zł, które wyasygnował fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który posiadane akcje przekazał specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu. Pieniądze na odkupienie akcji, według deklaracji starosty tatrzańskiego Piotra Bąka, zapewnią polskie banki, które zgłosiły gotowość udziału w transakcji. Nie jest znana wysokość negocjowanej kwoty. W planie jest powołanie spółki z udziałem powiatu, gmin Zakopanego, Poronina, Kościeliska, Bukowiny Tatrzańskiej, Białego Dunajca i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Decyzja o sprzedaży przed czterema laty, znajdujących się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, kolei linowych na Kasprowy Wierch i dwóch wyciągów krzesełkowych w Kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym, spotkała się ze sprzeciwem części specjalistów. Podzielali go też spadkobiercy dawnych właścicieli tatrzańskich, którzy przed wojną zostali wywłaszczeni z terenów przeznaczonych pod budowę kolejki.

Cały artykuł w Aktualnościach Turystycznych

Do góry