en
en
Kontakt

Rowerem z Zurychu do Wrocławia. Dyrektor ZOPOT pokazuje Szwajcarom, że to możliwe!

Jak zapowiedział, tak zrobił! Dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu Marcin Płachno po podróży rowerowej z Wiednia do Krakowa spełnił obietnicę o podróży z drugiego rynku objętego zasięgiem działań ZOPOT i zakończył z sukcesem podróż jednośladem z Zurychu do Wrocławia.

02 Zurich - Wrocław-min — kopia 1170.JPG

Jak pokazać, że Polskę i Szwajcarię łączy więcej, niż można by pomyśleć? Wsiadając na rower! Marcin Płachno, Dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Wiedniu, odpowiedzialnego za promocję Polski w Austrii i Szwajcarii postanowił udowodnić na własnym przykładzie, że hasło „zjednoczona Europa” nie jest pustym frazesem, a pasja i ciekawość świata potrafi znieść wszystkie schematy i podróżnicze przyzwyczajenia. Przez 6 dni przejechał na rowerze 954 kilometrów, by dotrzeć z Zurychu do Wrocławia.

Nowe partnerstwa

Ostatni czas był bardzo intensywny i owocny dla relacji na linii Polska  – Szwajcaria. Tylko w dniach 18-19 września br. w centrum kongresowym Kursaal Bern AG odbyło się III Polskie Forum Gospodarze i Technologiczne – strategiczna inicjatywa Ambasady RP w Bernie, która zgromadziła w stolicy Szwajcarii znakomitych panelistów reprezentujących sektory technologii i innowacji z obu krajów. Turystyczne walory regionów Polski promował w czasie Forum Dyrektor Płachno w imieniu  Polskiej Organizacji Turystycznej wraz z przyjaciółmi z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Ponadto po zakończeniu pierwszego dnia Forum, otwarto w samym sercu Berna wystawę prezentującą obiekty UNESCO zlokalizowane na terenie Polski. 

Takich dobrych wiadomości było jednak niedawno o wiele więcej. Tylko we wrześniu w ramach projektu Poland Soul Travel (www.polandsoultravel.com) Kraków i rejon Ziemi Kłodzkiej odwiedziły grupy dziennikarzy reprezentujących takie media jak portal aboutTravel.ch czy „Salzburger Nachtrichten”, a podczas spotkania w Zurychu ZOPOT Wiedeń nawiązał długofalowe partnerstwo z firmą RailTour oferującą atrakcyjne wycieczki koleją w różne miejsca w Europie. O tym, że do dużych miast Polski można stosunkowo łatwo dotrzeć pociągiem pisaliśmy już tutaj, ale znając miłość Szwajcarów do podróżowania pociągami potencjał do współpracy jest o wiele większy!

Sześć dni na rowerze

Budowanie pozytywnego wizerunku danego kraju w innym kraju składa się jednak przede wszystkim z inspirujących i zauważalnych medialnie gestów. Takim gestem była druga już w tym roku rowerowa podróż Marcina Płachno, Dyrektora ZOPOT Wiedeń, przerzucająca mosty przez granice i pozornie odległe od siebie światy. Przejazd rowerem szosowym z Zurychu do Wrocławia urzędnik rozpoczął 20 września, by dotrzeć do stolicy Dolnego Śląska po sześciu dniach wymagającej trasy przez Niemcy i Czechy. To było już drugie sportowe wyzwanie menedżera z dużym doświadczeniem przy organizacji eventów sportowych – wiosną tego roku w analogicznym celu przejechał rowerem z Wiednia do Krakowa.

Trasa przejazdu pomiędzy oboma miastami powstała w popularnej aplikacji Komoot, która jest jednym ze strategicznych partnerów projektu Poland Soul Travel. Kolejne przystanki miały miejsce w miastach Ulm, Ingolstadt, Pradze oraz w Lubawce na granicy Polski i Czech. Szczegółowy przebieg trasy można zobaczyć tutaj.

Do Wrocławia Dyrektor ZOPOT Wiedeń dotarł 25 września o godzinie 15:00. Trzecie największe miasto w Polsce, przepięknie położone nad odnogami tworzącej wyspy Odry to jedno z najciekawszych miejsc na weekendowy city-break w kraju. Pełna życia i młoda duchem metropolia z długą historią zachwyca swoimi secesyjnymi kamienicami, parkami i muzeami, a przede wszystkim – swobodną atmosferą, w której poniemieckie dziedzictwo miesza się ze współczesnym, kosmopolitycznym duchem czołowego ośrodka kulturalnego Polski. Więcej o atrakcjach Wrocławia można przeczytać tutaj.

Dlaczego Polska?

Jeden z dziennikarzy uczestniczących we wrześniowych podróżach prasowych do Polski zapytał nas wprost, co takiego mogłoby zainteresować przeciętnego Szwajcara w Polsce. Odpowiedzieliśmy bez wahania: dzika przyroda, tysiące jezior na północy i niezwykła różnorodność krajobrazu, inspirujące i bardzo odmienne od siebie miasta takie jak stary Kraków, bogaty bałtycki port Gdańsk czy intrygująca kontrastami Warszawa. Zdrowe, ekologiczne produkty i kuchnia regionów, w wielu miejscach nadal skutecznie opierająca się globalnej przemysłowej produkcji. Przepiękne, prowadzone z pasją domy gościnne, z których najciekawsze polecamy na stronie internetowej projektu Poland Soul Travel.

Ale przede wszystkim byłaby to pasja, z jaką inicjatorzy wycieczek, touroperatorzy i zwykli mieszkańcy podejmują gości z zagranicy i na co dzień zachęcają do odwiedzania Polski. Pasja, której najlepszym przykładem była niecodzienna wyprawa dyrektora ZOPOT Wiedeń z Zurychu do Wrocławia. Te 954 kilometrów pozostanie w nogach naszego bohatera na długo. Ale granice, które udało się przekroczyć dzięki tej wyprawie – przede wszystkim granice psychologiczne – składają się na ważne doświadczenie. Bo chcieć to móc!

Trasę rowerowej podróży Marcina Płachno z Wiednia do Krakowa można było śledzić w Komoot oraz na profilach Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu na LinkedInie i TikToku.

Kampania Poland Soul Travel

Poland Soul Travel to pionierski projekt Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w (ZOPOT) Wiedniu, którego celem jest promowanie Polski w stylu slow w Austrii i Szwajcarii.

Kampania wyróżnia dziesięć regionów kraju i siedem dużych miast, ukazując ich wybrane, najciekawsze atrakcje, rekomendując aktywności sportowe i unikatowe domy gościnne.

Strona internetowa kampanii przybrała formę wirtualnego przewodnika i jest dostępna pod adresem www.polandsoultravel.com – w niemieckiej, a także angielskiej i polskiej wersji językowej.

 

Rowerem ze Szwajcarii do Polski – dzień po dniu:

https://www.komoot.com/pl-pl/tour/1317470988

https://www.komoot.com/pl-pl/tour/1318352721

https://www.komoot.com/pl-pl/tour/1319666087

https://www.komoot.com/pl-pl/tour/1321028835

https://www.komoot.com/pl-pl/tour/1322742994

https://www.komoot.com/pl-pl/tour/1323807038

Day 1 Days 2-4 Days 5-6 Day 7
@polandsoultravel Pedaling Across Borders: Switzerland to Poland! 🚲 #bybike #biketrip #solotrip #poland #zurich #wrocław #longbiketrip #solotrip # #andscape #slowtravel #slowturistic #poland #tripgoals ♬ dźwięk oryginalny - Poland Soul Travel
@polandsoultravel Switzerland to Poland - follow Marcin on his biking adventure! 🏞️ #bybike #biketrip #solotrip #poland #zurich #wrocław #longbiketrip #solotrip #slowtravel #slowturistic ♬ dźwięk oryginalny - Poland Soul Travel
@polandsoultravel Zurich to Wroclaw - Poland on the horizon! ❤️ #bybike #biketrip #solotrip #poland #zurich #wrocław #longbiketrip #solotrip #slowtravel #slowturistic ♬ original sound - .
@polandsoultravel Wroclaw - a cycle-friendly city. 🚲 #bybike #biketrip #solotrip #poland #wrocław #longbiketrip #solotrip #slowtravel #slowturistic ♬ original sound - spedupsongs
Do góry