en
en
Kontakt

Promocja polskiej turystyki podczas Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Partnerstwa

Od  7 do 9 września trwał we Lwowie, organizowany po raz siódmy, Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa. Od pierwszej edycji Generalnym Partnerem Festiwalu jest Polska Organizacja Turystyczna.

ukr 3.JPG

Doroczne spotkania mają na celu wzmocnienie współpracy między Lwowem a polskimi miastami i regionami. Jeśli chcemy się lepiej poznać, powinniśmy się odwiedzać – takie motto przyświeca organizatorom Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Partnerstwa.

Do wzajemnych wizyt zachęcały polskie i ukraińskie zespoły artystyczne występujące na scenie ustawionej od piątku do niedzieli na lwowskim rynku. Tłumnie było wśród licznych polskich stoisk promocyjnych. Prezentowały się między innymi Mazowsze, Śląsk i Dolny Śląsk, Podkarpacie, Małopolska, Świętokrzyskie, Lubelszczyzna, Warmia i Mazury oraz Gdańsk. Odwiedzający polskie stoiska degustowali specjały kuchni, zasięgali informacji o studiach w Polsce, interesowali się nowymi atrakcjami turystycznymi, zaopatrywali w wydawnictwa, mapy i foldery.

Vis-à-vis stoisk,  po przeciwnej stronie rynku w swoim zdumiewającym Rowerowym Widowiskiem Akrobatycznym, łączącym elementy trialu i komedii, wystąpił Piotr Bielak, artysta, który posiadł umiejętność żonglowania piłkami siedząc na kierownicy roweru.  Widzowie zachęceni pokazem chętnie wsiadali na jednoślady w miasteczku rowerowym Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Na centralnym placu Lwowa otwarto także wystawy obrazów Magdaleny Leśniak „Życie w sieci”  oraz Rafała Urbańskiego „QR-reinterpretacje”, wystawę grafiki „Karkonosze – klejnot Śląskiego krajobrazu, grafiki ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze" oraz, tuż obok katedry, uliczną wystawę „Warszawa na zdjęciach prasowych 1918-39”.

Od kilku lat integralną częścią festiwalu jest Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa. Na dziedzińcu Pałacu Potockich spotkali się w tym roku przedstawiciele polskich miast, aby wymienić poglądy na temat zarządzania kulturą oraz wyzwań stojących przed turystyką w miastach historycznych. Panel poświęcony turystyce poprowadził Bartłomiej Walas, koordynator ds. projektów strategicznych Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Wśród panelistów znaleźli się między innymi zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej Podkarpackiego UM Maria Michur-Ziemba, kierowniczka Wydziału Promocji i Turystyki Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Natalia Tabaka, doradca Przewodniczącego Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej ds. turystyki Nazar Jaworski oraz szefowa Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Janina Gawriłowa.

Tegoroczny wrześniowy weekend Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Partnerstwa, co podkreślają uczestnicy, był niezwykle udany. Nie wszystkie festiwalowe edycje przebiegały w podobnej atmosferze. Formuła organizacyjna ewoluowała. W 2014 roku, w czasie najkrwawszych walk na wschodzie kraju, imprezy co prawda nie odwołano, ale nadano wydarzeniu ograniczony wymiar.

Fot. Agencja LUFA – Vitaliy Hrabar

Do góry