en
en
Kontakt

Promocja Polski Wschodniej na Polish Run w Brukseli

Już po raz szósty w Brukseli odbył się Polish Run organizowany przez Dom Polski Wschodniej i Ambasadę RP w Belgii we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Bieg i towarzyszące mu wydarzenia są doskonałą okazją do turystycznej promocji Polski, szczególnie regionów wschodnich.

Dominika Szulc i laureatka Polish Run

Tegoroczna edycja Polish Run odbyła się po raz drugi w ramach belgijskiego Mayboom Trail Brussels. To wydarzenie zgromadziło na Hipodromie Watermael Boitsfort aż tysiąc zawodników z różnych krajów, którzy mierzyli się z dystansami 10 km, 21 km, 42 km i 65 km. Tegoroczna edycja zawodów oferowała wspaniałe trasy biegowe, pozwalając uczestnikom na odkrycie otuliny stolicy Europy przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody i podnoszeniu świadomości na temat wpływu, jaki każdy biegacz wywiera na środowisko.

Celem polskiej części wydarzenia była promocja turystyczna Polski, a w szczególności regionów Polski Wschodniej. Wspólny namiot Domu Polski Wschodniej i Polskiej Organizacji Turystycznej z materiałami promocyjnymi cieszył się ogromną popularnością. To zainteresowanie wzrosło jeszcze po zakończeniu biegów, kiedy to na stoisku promocyjnym wręczane były pamiątkowe medale, a także rozdawano pyszne polskie jabłka i świeże pączki ufundowane przez Polską Organizację Turystyczną. Była to idealna okazja do promocji Polski jako destynacji ciekawej i bezpiecznej, a także do prezentacji produktów turystyki aktywnej, m.in. szlaku rowerowego Green Velo.

Jak co roku ważnym elementem Polish Run była aktywizacja ludzi kochających sport, biegających amatorsko i zawodowo, propagowanie zdrowego i sportowego trybu życia  i integracja Polonii z Belgii i krajów z nią sąsiadujących. Poza Polonią, do Polish Run chętnie stanęli biegacze z całej Belgii reprezentujący różne narodowości a także międzynarodowa społeczność instytucji unijnych. W tym roku na starcie stanęły także drużyny reprezentujące Urzędy Marszałkowski z Kielc, Olsztyna i Białegostoku. Wszyscy z ogromnym zapałem i radością uczestniczyli w biegu, który stał już się tradycją w belgijskiej stolicy. 

Ze względu na toczącą się wojnę w Ukrainie, organizatorzy Polish Run postanowili na solidarność i wsparcie  potrzebujących. Do udziału w wydarzeniu zaproszono Sztab Pomocy Belgia, belgijsko-polską instytucję charytatywną, która wspiera Ukrainę od początku konfliktu. W dniu zawodów wolontariusze pojawili się w czerwonym namiocie z „wirtualną skarbonką”, gdzie można było przekazać darowiznę lub wpłacić kartą datki na dostarczaną przez nich pomoc humanitarną. W wyniku zgromadzono sumę 637,60 €, którą przeznaczono na zakup materiałów tamujących krwawienie.

Zwycięzcy w obydwu kategoriach Polish Run otrzymali piękne nagrody: wysokiej klasy zegarki sportowe ufundowane przez Dom Polski Wschodniej, weekend w Grand Hotel w Kielcach ufundowany przez województwo świętokrzyskie, który trafił do najszybszego mężczyzny i elegancki serwis z bolesławieckiej ceramiki ufundowany przez Polską Organizację Turystyczną, który otrzymała najszybsza kobieta na mecie. We wręczeniu nagród Ambasadorowi RP w Belgii i dyrektor ZOPOT Dominice Szulc towarzyszył Włodzimierz Lubański, słynny piłkarz mieszkający od lat w Belgii

fot. Eric Gruloos Sama a spot - ZBSstudio

 

Do góry