en
en
Kontakt

Prezes POT z wizytą w Tokio na zaproszenie PKOl

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta rozpoczął wizytę w Tokio na zaproszenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w związku z rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 oraz ze względu na współpracę przy organizacji i promocji Igrzysk Europejskich, które odbędą się w 2023 w Krakowie i Małopolsce. Podczas pobytu w Japonii odbędzie szereg spotkań związanych z wymianą doświadczeń dotyczących promocji Igrzysk jako strategicznego wsparcia dla turystyki. Odwiedzi także tokijski ośrodek POT.

Prezes POT Rafał Szlachta podczas wizyty w Tokio

Pobyt w Japonii związany jest ze współpracą Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Urzędu Marszałkowskiego przy organizacji Europejskich Igrzysk Olimpijskich jakie będą miały miejsce w Krakowie i w Małopolsce w 2023 roku. Do Tokio udała się także delegacja PKOl z prezesem Andrzejem Kraśnickim na czele, a także marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. W czasie wizyty prezes POT odbędzie wiele spotkań technicznych związanych z organizacją i promocją Igrzysk jako strategicznego wydarzenia dla wsparcia turystyki w regionie i kontynuacji współpracy w trzech dziedzinach: sporcie, turystyce, kulturze.  

Jednocześnie w Ambasadzie RP w Tokio odbyła się uroczystość związana z przyjazdem Prezydenta RP Andrzeja Dudy na otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz uhonorowaniem prezesa Toyoty Takeshiego Uchiyamady Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi. W tej uroczystości uczestniczył również prezes POT Rafał Szlachta i marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Jak mówił szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, prezydent przyleciał do Tokio, gdyż chciałby w ten sposób „wyrazić wsparcie i solidarność z naszymi sportowcami”.

Podczas pierwszego dnia wizyty w Japonii prezes POT Rafał Szlachta spotkał się również z prezydentem miasta Tsuruga Takanobu Fuchikamim oraz dyrektorem Muzeum Portu Humanitaryzmu w Tsuruga Akinorim Nishikawą, z którym POT współorganizuje wystawę poświęconą Polsce, która trwa od 1 lipca do 30 września 2021 r. Muzeum jest słynne ze swojej pomocy Polakom podczas II wojny światowe. To przez nie do Japonii trafiły polskie sieroty w latach 20-tych XX wieku oraz w latach 40-tych posiadacze wiz życia, polscy uchodźcy, w zdecydowanej większości Żydzi. Miasto Tsuruga gości również polskich sportowców biorących udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Film dedykowany wsparciu naszych olimpijczyków: 

Do góry