en
en
Kontakt

POT współorganizatorem plenerowej wystawy V4 w Brukseli

W ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, Polska Organizacja Turystyczna wspólnie z Ambasadą RP w Brukseli zorganizowały wystawę fotograficzną promującą turystykę do państw V4. W wernisażu uczestniczyli szefowie misji dyplomatycznych Polski, Węgier, Słowacji i Czech akredytowani w Belgii.

Dyrektor ZOPOT Bruksela Dominika Szulc i Chargé d'affaires Polski w Brukseli Paweł Stasikowski

Wystawa prezentowana jest na ogrodzeniu Ambasady RP, w wyjątkowo prestiżowej i chętnie uczęszczanej dzielnicy Brukseli, popularnej wśród dyplomatów, pracowników instytucji unijnych, spacerowiczów pobliskiego parku 50-lecia i odwiedzających liczne sklepy i restauracje.

Wystawa „Pocztówki z Krajów Wyszehradzkich” została zaprojektowana i sfinansowana przez Polską Organizację Turystyczną na podstawie koncepcji Ambasady RP oraz Zagranicznego Ośrodka POT w Brukseli. Współpracowały przy niej Ambasady Republiki Czeskiej, Węgier i Słowacji. Każdy z krajów w ramach wystawy prezentuje trzy zdjęcia, a na nich wspaniałe zamki, miasta, przyrodę czy elementy sztuki. W ramach projektu wyprodukowano też prawdziwe pocztówki z tymi samymi widokami. Pocztówki są bezpłatne i dostępne dla oglądających wystawę. Mają one zainspirować do podróży w czasie nadchodzących wakacji do jednego z krajów V4.

Wystawa dostępna jest dla wszystkich chętnych codziennie do 30 czerwca 2021 r. przed siedzibą Ambasady RP w Brukseli przy Avenue des Gaulois 29.

Grupa Wyszehradzka powstała jako sojusz pierwotnie trzech, a później czterech krajów, którego celem było dążenie do integracji europejskiej, jak również wzmocnienie współpracy wojskowej, ekonomicznej oraz energetycznej pomiędzy nimi. V4 ma na celu wzmocnienie stabilności i dobrobytu w regionie Europy Środkowej. Pierwszy szczyt wysokiego szczebla odbył się w mieście Wyszehrad 15 lutego 1991 roku. Miejsce zostało wybrane, aby symbolicznie połączyć wydarzenie ze spotkaniami trzech królów w Wyszehradzie w 1335 i 1336 roku. Były one wynikiem długotrwałych i skomplikowanych dyplomatycznych negocjacji w tamtym okresie i można je uznać za jeden z najwcześniejszych przykładów współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

Do góry