en
en

POT promował Polskę na Dniach Kultury Polskiej w Berdyczowie

Już po raz dwudziesty w Berdyczowie świętowano Dni Kultury Polskiej. Polska Organizacja Turystyczna wykorzystała to wydarzenie do promocji atrakcji turystycznych Polski.

berdyczow.jpg

Berdyczów to miasto w centralnej części Ukrainy, które w przeszłości było ważnym ośrodkiem handlowym. Mimo zmiany realiów geopolitycznych, przesunięcia granic czy licznych wojennych pożóg, przetrwała w nim tradycja wielokulturowości, szacunku dla innych nacji i dobrych stosunków z sąsiadami.

W mieście które niegdyś zamieszkiwało około 80% ludności pochodzenia żydowskiego zachował się wspaniały obronny klasztor karmelitów bosych z XVII wieku, a także kościół św. Barbary w którym ślub wzięli Honoré de Balzac i Ewelina Hańska. Nie dziwi zatem, że dla Josepha Conrada, czyli Józefa Konrada Korzeniowskiego, który właśnie tutaj się urodził granice ówczesnego świata nie stanowiły barier.

W takiej właśnie wielokulturowej atmosferze przebiegały tegoroczne Dni Polskiej Kultury i, świętowane równolegle z nimi, Dni Miasta oraz Dni Młodzieży.

Na uroczystości zorganizowane przez mera miasta Wasyla Mazura przybyli przedstawiciele polskich miast partnerskich - prezydent Siedlec Andrzej Sitnik oraz burmistrz Jawora Emilian Bera. Konsulat Generalny RP w Winnicy zaprezentował w Muzeum Historycznym wystawę poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu, który także urodził się w tym regionie, zaś Polska Organizacja Turystyczna w Miejskim Pałacu Kultury przedstawiła wystawę 20 największych turystycznych atrakcji naszego kraju. 

Na głównej ulicy miasta studio teatralne Notes de Vita przygotowało „Przystanek Polska”, na którym można było zaopatrzyć się w materiały promocyjne POT, w miejskim teatrze odbył się uroczysty koncert muzyki operowej, zaś wieczór uwieńczył występ na głównym placu miasta polskiego zespołu Vołosi.

 

Do góry