en
en
Kontakt

POT na Szczycie Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej 2019

Polska Organizacja Turystyczna uczestniczyła w  Szczycie Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej 2019, który odbył się w dniach 9-10 września w Warszawie. Jako honorowy partner Ministerstwa Przedsiębiorczości i  Technologii POT zorganizowała panel tematyczny pt. "Transgraniczna współpraca w sektorze turystycznym jako przykład regionalnej dyplomacji ekonomicznej i samorządowej".

artur.jpg

Szczyt REDS 2019 to spotkanie decydentów szczebla regionalnego, krajowego oraz ekspertów pracujących w organizacjach i instytucjach samorządowych, a także powiązanych z nimi ośrodkach analitycznych, uczelniach oraz podmiotach sektora prywatnego.

Podczas organizowanego przez POT panelu zaprezentowano przykłady transgranicznej współpracy regionalnej poprzez rozwój turystyki na obszarach transgranicznych w Polsce i na świecie. Ukazanie potencjału i roli sektora turystyki w dyplomacji regionalnej dotyczyło wielowymiarowego ujęcia wszelkich korzyści wieloletniej współpracy transgranicznej w warunkach zrównoważonego rozwoju wielu partnerów z obszaru turystyki.

Jedno z głównych założeń programowych Szczytu REDS 2019 stanowiła interdyscyplinarność i umiędzynarodowienie, które uzasadniają poszerzoną współpracę organizacyjną i programową z 1300 partnerami z kraju i zagranicy.

Debata została oparta na kompleksowym podejściu do zagadnień dyplomacji samorządowej, ekonomicznej i naukowej. Organizatorzy i partnerzy Szczytu m.in. Komisja Europejska Regionów, MSZ, MNiSW, KRASP, PISM, Lewiatan, PIH, PRB, PAP postawili nacisk na promocję przedsiębiorczości w stosunkach między regionami i lokalnymi społecznościami. Odpowiednia koordynacja działań promujących gospodarkę narodową na rynkach międzynarodowych poprzez lokalne ekosystemy tworzy warunki do skutecznej ekspansji, a tym samym wzmocnienia konkurencyjność i atrakcyjność gospodarki.

panel.jpg

Kluczowym partnerem w budowaniu silnej i dynamicznej współpracy regionalnej są uczelnie wyższe i jednostki naukowo-badawcze, które nadają ton tej współpracy nie tylko w obszarze szkolnictwa, lecz także w poszczególnych sektorach gospodarki.

Jednocześnie istotnym elementem polityki zagranicznej jest dyplomacja ekonomiczna wyrażona m.in. poprzez promocję polskiej gospodarki i przedsiębiorczości oraz przyciąganie inwestorów zagranicznych. Współpraca regionalna jest jednym z ważniejszych narzędzi służących realizacji celów dyplomacji ekonomicznej.

Konferencji pn. Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej towarzyszyło wydarzenie V Kongresu Klastrów Polskich.

REDS 2019 jest uznane za platformę zrzeszającą ekspertów, liderów z Polski jak i zagranicy poprzez warsztaty, seminaria, panele tematyczne w celu promocji nowej współpracy gospodarczej samorządów, regionów, instytucji publicznych, środowiska naukowego i biznesu.

Do góry