en
en

POT na konferencji „Międzykulturowa turystyka kulinarna pokoleń”

Polska Organizacja Turystyczna była partnerem konferencji „Międzykulturowa turystyka kulinarna pokoleń”.  Wydarzenie zorganizowała Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie. 

konferencja-rolnictwo.jpg

W Warszawie odbyła się dwudniowa konferencja „Międzykulturowa turystyka kulinarna pokoleń”, poświęcona zagadnieniom kulinariów i gastronomii w turystyce. Celem wydarzenia było przedstawienie wyników badań, analiza oraz oszacowanie szans i zagrożeń rozwoju turystyki kulinarnej w XXI wieku.

Dyskusja w trakcie konferencji koncentrowała się na aktualnych potrzebach rynku turystycznego, podaży ofert turystycznych, sposobach przygotowania produktu kulinarnego, działaniach marketingowych oraz metodach zarządzania produktem.

W panelu „Wyzwania rozwojowe polskich szlaków kulinarnych i regionalnych marek turystycznych w zakresie kulinariów” udział wziął dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej POT Jacek Janowski.  Podczas dyskusji można było dowiedzieć się, że kulinaria coraz częściej decydują o wyborze kierunku wakacyjnych wyjazdów, a coraz więcej osó zwiedza świat od kuchni. Ważne jest dla nich nie tylko, co jedzą, ale jak i z kim biesiadują. Poszukują naturalnych, świeżych i wysokiej jakości produktów, smaków, zapachów, obyczajów i tradycji. Chcą doświadczyć czegoś wyjątkowego i autentycznego.

W trakcie debaty szukano odpowiedzi m.in. na pytania, takie jak: po co nam szlak kulinarny – jakie motywacje towarzyszą tworzeniu szlaków kulinarnych i jak weryfikuje je czas, jak szukać lokalnych wyróżników kulinarnych (tożsamości kulinarnej) i jak je wykorzystywać i promować  czy jak współpracować i organizować się od wewnątrz. Dyskutowano również o największych wyzwaniach, jakie stoją przed szlakami turystyki kulinarnej i markami turystycznymi w Polsce, zmieniającym się obrazie odbiorcy oraz markach terytorialnych i kulinarnych.

W panelu poza Jackiem Janowskim udział wzięli: Magdalena Głodek, naczelnik Wydziału Oznaczeń Geograficznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi, Krzysztof Zaniewski z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Mazowsza, Grażyna Płachta z Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, Cezary Adam Nowek, prezes LGD „Razem dla Radomki”, Dorota Lenarczyk ze Szlaku Jabłkowego w Warce, Mariusz Cylwik z Podlaskich Smaków oraz Krzysztof Zieliński z Podkarpackich Smaków. Moderatorem dyskusji był Hubert Gonera.

Do góry