en
en

POT i MSiT na 17. Europejskim Forum Turystycznym w Wiedniu

W Wiedniu odbyło się 17. Europejskie Forum Turystyczne zorganizowane w ramach Prezydencji Austrii w Unii Europejskiej. W odbywającym się 1 i 2 października wydarzeniu brała udział wiceprezes POT Agnieszka Jędrzejczyk.

wieden2.jpg

17. Europejskie Forum Turystyczne zorganizowane zostało w ramach prezydencji Austrii w Unii Europejskiej. Na zaproszenie Minister Turystyki Austrii Elisabeth Köstlinger do Wiednia przybyli m.in Sekretarz Generalny WTO Zurab Pololikashvili oraz ponad 200 wysokiej rangi przedstawicieli organizacji turystycznych z Unii Europejskiej. W Forum uczestniczyli przedstawiciele Polski, m.in.: wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Agnieszka Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Turystyki MSiT Ewa Pawlak-Lewandowska oraz dyrektor ZOPOT Wiedeń Włodzimierz Szeląg.

W czasie wydarzenia analizowano i dyskutowano na temat strategii i wyzwań stojących przed turystyką światową. Z analiz wynika, iż turystyka należy do najbardziej rentownych dziedzin gospodarki. Obecne trendy rozwoju w Europie i świecie wskazują, że ten sektor stał się głównym motorem wzrostu dla wielu regionów i miast. Potwierdzają to także twarde dane. W ubiegłym roku odnotowano 1,3 mld międzynarodowych podróży. Wpływy generowane przez usługi turystyczne i pokrewne działy gospodarki, przekroczyły w tym czasie 1,3 bln dolarów.

Podczas dyskusji na wiedeńskim forum koncentrowano się na formach dalszego zrównoważonego rozwoju branży turystycznej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa dla turystów. Stwierdzono m.in., że w tym celu należy dążyć do zapewnienia długofalowej współpracy prywatnych i państwowych podmiotów zabezpieczających realizację strategicznych planów rozwoju branży turystycznej.

Przy wysokiej frekwencji i aktywności uczestników konferencji przebiegały panele dyskusyjne poświęcone wykorzystaniu w usługach turystycznych nowych technologii, które wpływają na zmianę oczekiwań podróżujących po świecie turystów i kształtowanie odmiennych od dotychczasowych preferencji stylu wypoczynku społeczeństw  krajów UE.

Europejskie Forum Turystyki zgromadziło ekspertów z sektora publicznego i prywatnego ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a także z instytucji i stowarzyszeń europejskich.

Do góry