en
en

Posłowie chińskiego Parlamentu z wizytą w Polsce

Według danych Światowej Organizacji Turystyki UNWTO oraz polskiego Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku Polskę odwiedziło 91 885 turystów z Chin. Rozwój dwustronnych stosunków, polskie atrakcje turystyczne, potencjał chińskiego rynku turystycznego i możliwości budowania relacji w obszarze sportu i były tematami spotkania Ministra Witolda Bańki z przedstawicielami Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chińskiej Republiki Ludowej, które odbyło się 19 września w siedzibie Ministerstwa.

W trakcie spotkania Minister Bańka wyraził satysfakcję ze współpracy obu państw niemal we wszystkich dziedzinach w tym w sporcie i turystyce. Podkreślił, że oba państwa łączy doświadczenie w organizowaniu największych wydarzeń sportowych, a także omówił priorytety swojej polityki w obszarze sportu. Zaprosił również chińskich sportowców do organizowania szkolenia w Polsce.

- Liczba turystów z Chin przybywających do Polski rośnie i jest to dla nas wielka radość – zaznaczył Minister Bańka, podkreślając że Polska konsekwentnie buduje relacje turystyczne z Chinami m.in. poprzez podpisaną niedawno umowę o współpracy, czy też ustanawianie kolejnych bezpośrednich połączeń lotniczych.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Turystyki UNWTO oraz polskiego Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku Polskę odwiedziło 91.885 turystów z Chin, co oznacza znaczący wzrost w stosunku do lat minionych, gdy w 2010 r. gościliśmy 26.634, w 2012 r. - 35.61, a w 2014 r. - 48.198 turystów chińskich. Systematycznie wzrasta też liczba polskich turystów w Chinach zbliżając się do poziomu 80 tys. rocznie. Liczymy, że w 2017 roku Polskę odwiedzi około 150 tysięcy turystów z Chin.

Przewodzący delegacji chińskiej Pan Liu Binjie, podkreślił, że Polska jest bogatym kulturowo państwem, które ma wiele do zaoferowania. Coraz więcej Chińczyków interesuje się Polską i chce do niej podróżować. Szczególną popularnością cieszy się muzyka Chopina, która również promuje Polskę w Chinach. Chińczycy dostrzegają też duży potencjał Polski w sporcie. Wyrazili swoją otwartość do poszukiwania obszarów współpracy. Spotkanie zakończyło się przedstawieniem prezentacji na temat sposoby wykorzystania obiektów zabytkowych do rozwoju turystyki w Polsce.

Do góry