en
en

„Polskie dni” na lotnisku we Lwowie

Trzy kolejne dni marca zaowocowały otwarciem trzech nowych połączeń lotniczych do Polski. Pierwszy wystartował 25. marca samolot Wizzair do Katowic, następnego dnia Wizzair wykonał pierwszy rejs do Gdańska, zaś serię zamknął 27. marca nasz narodowy przewoźnik, inaugurując połączenia do Olsztyna.

nowe_polaczenia_lwow_2018 - Kopia.jpg

Pierwszym samolotem z Gdańska przybyła czterdziestopięcioosobowa delegacja województwa pomorskiego z przedstawicielami władz Gdańska i zarządu województwa. Nie zabrakło reprezentantów branży turystycznej z Martą Chełkowską, prezesem Pomorskiej Organizacji Turystycznej i Łukaszem Wysockim, prezesem Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Pomorskie postanowiło wykorzystać połączenie do stworzenia dużego projektu „Most Gdańsk-Lwów”, obejmującego wszelkie interakcje pomiędzy partnerskimi regionami. Od kulturalnych, poprzez turystyczne, aż do gospodarczych. Dwustronne spotkanie w lwowskim ratuszu z zastępcą mera Andrijem Moskalenko, szefową Lviv Convention Bureau Liną Ostapchuk i Marią Ołeskiw, dyrektorem Centrum Rozwoju Turystyki miasta Lwowa przyniosło wiele nowych pomysłów na współpracę, wymianę doświadczeń i nadziei na wzrost ruchu turystycznego między regionami.

Następny dzień przyniósł wizytę delegacji lotniska Olsztyn-Mazury oraz przedstawiciela warmińsko-mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego. Władze województwa nie ukrywają, że liczą na zainteresowanie połączeniem z Olsztyna do Lwowa dużej mniejszości ukraińskiej zamieszkującej ich region, zaś w drugą stronę samoloty PLL LOT mają wozić turystów chętnych do wypoczynku na wodzie i nad jeziorami, których na Ukrainie brakuje. Na razie połączenie będzie obsługiwać samolot Bomabardzier Q 400 New Generation, zabierający na pokład 80 pasażerów.

 Na prośbę polskich partnerów Polska Organizacja Turystyczna wraz z zarządem lotniska zorganizowali dwie konferencje prasowe, w których wzięli udział przedstawiciele polskich delegacji, a także władz Lwowa z merem Andrijem Sadowym i jego zastępcą Andrijem Moskalenko. Blisko 50 dziennikarzy obecnych na konferencjach świadczy o tym, że rozwój połączeń między naszymi krajami jest ważny także dla ukraińskich partnerów.

 – Najlepszym dowodem są ponad trzydziestoprocentowe wzrosty liczby ukraińskich turystów korzystających w Polsce z bazy hotelowej – podkreśla Włodzimierz Szczurek, dyrektor ZOPOT w Kijowie.  Inauguracji połączeń towarzyszy ulokowana w hali odlotów wystawa fotograficzna Polskiej Organizacji Turystycznej, prezentująca największe atrakcje turystyczne naszego kraju. Wystawa potrwa do 15 kwietnia.

 

Do góry