en
en

Polska zdała egzamin z organizacji EURO U21

Ponad 100 milionów telewidzów na całym świecie obejrzało Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w piłce nożnej UEFA EURO U21 Polska 2017. Największą uwagę przyciągnął oczywiście finał imprezy rozgrywany w Krakowie, który był relacjonowany w ponad 150 krajach. Obok 32 oficjalnych nadawców mecze obsługiwało pół tysiąca przedstawicieli mediów z całego świata.

Wstępne szacunki UEFA wskazują, że łączna oglądalność meczów UEFA EURO U21 2017 na świecie sięgnie 140 milionów widzów. – Prawa do transmisji „na żywo” wykupiło 32 nadawców, wśród których znalazły się sieci telewizyjne nawet z tak odległych zakątków globu jak Australia, Brazylia, Malezja, Stany Zjednoczone czy Indonezja – poinformował Filip Adamus, rzecznik prasowy mistrzostw. Nadawcy ci objęli swym sygnałem aż 150 krajów – dwa lata temu było ich „tylko” 129. Co więcej, mieszkańcy terytoriów, w których transmisje z Polski nie były dostępne, mecze turnieju mogli oglądać bezpłatnie w oficjalnych kanałach UEFA w internecie.

Obok oficjalnych nadawców telewizyjnych i radiowych mecze rozegrane w Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Krakowie, Lublinie oraz Tychach relacjonowało ponad 500 dziennikarzy i fotoreporterów z 21 krajów świata. – Wśród akredytowanych znaleźli się przedstawiciele redakcji z wszystkich dwunastu europejskich państw, których reprezentacje uczestniczyły w mistrzostwach. Ponadto gościliśmy media z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Cypru, Palestyny, Szwajcarii, Litwy, Izraela i Ukrainy. Takiego zasięgu nie miała żadna z poprzednich edycji młodzieżowego czempionatu – zaznacza Filip Adamus.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z organizacji turnieju w Krakowie. Mamy doskonałe warunki do tego, aby jak najlepiej przygotować się do każdego meczu – mówił podczas jednej z konferencji prasowych trener drużyny Niemiec Stefan Kuntz.

Profesjonalną organizację imprezy w Krakowie doceniła także UEFA. W przerwie meczy półfinałowego Hiszpania – Włochy oficjalne podziękowania dla miasta od sekretarza UEFA Metina Kazancıoğlu odebrał Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. EURO U21 w Krakowie. – Doceniono nasze starania w sposób spektakularny i to chyba najlepsze świadectwo odbioru organizacji mistrzostw w Krakowie – podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski

Zdaniem krakowskich włodarzy, kóre można odnieść do wszystkich miast, w kórych odbywały się mecze, EURO U21 było także okazją do pokazania stolicy Małopolski jako atrakcyjnego celu turystycznego, bo miasto odwiedzili nie tylko przedstawiciele UEFA, ale także liczni dziennikarze i kibice z całego świata. Wielu z nich w wolnych chwilach między meczami zwiedzało Kraków i okolice.

Źródło:  www.u21poland.com, www.krakow.pl

Do góry