en
en

Polska wystawa w prestiżowym centrum artystycznym Brukseli

270x136_99.jpg

Wystawa prezentująca życie i dokonania biskupa Bolewsława Kominka, zwnaego „nieznany ojcem Europy” została uroczyście otwarta w dniu 8 czerwca w BOZAR – najważniejszym centrum koncertowo-wystawienniczym Brukseli. Pomysłodawcą projektu są władze miasta Wrocławia, które zaprezentowały ją w ubiegłym roku w ramach inicjatywy „Wrocław: Europejska Stolica Kultury 2016”.

99Wystawa prezentująca życie i dokonania biskupa Bolewsława Kominka, zwanego „nieznany ojcem Europy” została uroczyście otwarta w dniu 8 czerwca w BOZAR – najważniejszym centrum koncertowo-wystawienniczym Brukseli. Pomysłodawcą projektu są władze miasta Wrocławia, które zaprezentowały ją w ubiegłym roku w ramach inicjatywy „Wrocław: Europejska Stolica Kultury 2016”. Partnerami wystawy są, m.in. Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej i Ambasada RP w Belgii. Wernisaż prowadził dyrektor BOZAR Paul Dujardin a uczestniczyli w nim Ambasador Artur Orzechowski, Prezydent Miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz a także ważne osobistości belgijskie, przedstawiciele instytucji unijnych i Polonii.

Wystawa przedstawia postać Bolesława Kominka, arcybiskupa Wrocławia, autora Orędzia wysłanego w 1965 r. przez polskich biskupów do ich niemieckich odpowiedników, zawierającego słynne zdanie „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Dzięki owemu Orędziu kardynał Kominek stał się jednym z promotorów polsko-niemieckiego pojednania, a tym samym jednym z Ojców Europy, choć do tej pory był postacią mało znaną również dla Polaków. Bez polsko-niemieckiego pojednania rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód byłoby o wiele trudniejsze, jeśli nie całkowicie niemożliwe.

W Brukseli wystawa czynna będzie od 9 czerwca do 30 lipca 2017 r. w Galerii Ravenstein. Wstęp na wystawę jest darmowy, a sama wystawa będzie dostępna dla publiczności w językach: polskim, francuskim, angielskim, niemieckim oraz niderlandzkim.

 

Do góry