en
en
Kontakt

Polska na Festiwalu Ambasad w Holandii

Polska, jako jeden z 28 krajów wzięła udział w dorocznym Festiwalu Ambasad – wydarzeniu promującym destynacje, ich atrakcje, kulturę i obyczaje wśród mieszkańców stolicy Holandii, Hadze. Biorą w nim udział przedstawicielstwa dyplomatyczne krajów z całego świata, które prześcigają się pokazach, warsztatach i przedstawieniach mających zachęcić do poznania ich walorów kulturowych i turystycznych. Jest to bardzo popularne wydarzenie, gromadzące rokrocznie 50 tysięcy odwiedzających.

Jedna z grafik promocyjnych Polski na Festiwalu Ambasad w Holandii

W tym roku, w związku z wyjątkową sytuacją, festiwal odbył się w wersji online. Każdy z krajów uczestniczących w wydarzeniu miał możliwość zaprezentowania informacji na swój temat w formie opisowej i filmowej, w ramach trzech kategorii: taniec i muzyka, kulinaria oraz specjalne tradycje i język. Stworzona została też książka z przepisami na potrawy z różnych zakątków świata.

Polska Organizacja Turystyczna, reprezentowana przez ośrodek w Amsterdamie, wystąpiła na festiwalu wspólnie z Ambasadą RP. Specjalnie na potrzeby projektu zrealizowany został film promujący atrakcje turystyczne i kulinaria Małopolski. Film zawiera warsztaty kulinarne prowadzone przez kucharza jedynej w Holandii polskiej restauracji „Klein Zakopane”. Jej właścicielka, pani Zofia w barwny sposób opowiada o swojej małej ojczyźnie – Małopolsce, jej architekturze, górach a przede wszystkim o regionalnej kuchni i pysznych potrawach, które serwuje Holendrom w swojej restauracji już od 15 lat.

Oprócz filmu, na stronie poświęconej Polsce znalazły się różne materiały opracowane przez ZOPOT i Ambasadę RP, dotyczące polskiej kultury, języka i sztuki. W festiwalowej książce kulinarnej zamieszczony został przepis na klasyczny sernik.

Treści opublikowane na potrzeby festiwalu dostępne są nadal dla publiczności na kanałach „Embassy Festival 2020” – na stronie, kanale YouTube i profilu FB. Według danych organizatorów, w czasie weekendu festiwalowego portal odwiedziło 15 tysięcy. Więcej na temat wydarzenia i udziału Polski na stronie festiwalowej: https://embassyfestival.com/2020/07/28/poland/

Do góry