en
en
Kontakt

Polacy najczęściej wypoczywają w kraju

W 2016 roku nieco ponad połowa dorosłych Polaków (51%) wypoczywała przynajmniej raz poza miejscem zamieszkania. To tyle samo, ile rok wcześniej – w 2015 roku i znacząco więcej (o 5 pkt. proc.) niż w latach 2012-2013.

Podobnie jak w latach poprzednich, w 2016 roku Polacy wyjeżdżali przeciętnie dwa razy (średnia arytmetyczna 2,39), jednak najliczniejszą większą grupę korzystających z co najmniej dwudniowych wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych stanowiły osoby, które wyjeżdżały tylko raz (45% wszystkich wyjeżdżających).

Od 2012 roku długość przeciętnego pojedynczego wyjazdu w celach wypoczynkowych lub turystycznych niemal się nie zmienia. Tak jak poprzednio, w roku 2016 najpopularniejsze wśród dorosłych Polaków były wyjazdy mniej więcej tygodniowe. Natomiast przeciętny czas trwania zeszłorocznego wypoczynku poza miejscem zamieszkania wyniósł łącznie około 16 dni i był zbliżony do czasu trwania wypoczynku w latach 2012–2015. Nie zmienia się również to, że Polacy najczęściej wypoczywają w kraju. W 2016 roku 82% wyjeżdżających w celach turystycznych i wypoczynkowych wybrało polską ofertę. Na wyjazdy zagraniczne zdecydowało się 37% wszystkich wyjeżdżających. Patrząc na dane dotyczące ogółu biorących udział w badaniu (51% aktywnych turystycznie i 49% tych, którzy nie wyjechali w 2016 roku) widać, że 32% Polaków skorzystało tylko z wypoczynku w kraju, co dziesiąty - z wyjazdu zarówno krajowego, jak i zagranicznego, a 9% Polaków wyjechało wyłącznie zagranicę.

W kraju najczęściej odwiedzanymi regionami były utrzymujące się od lat w czołówce rankingu pomorskie (26% wypoczywających w kraju przez co najmniej dwa dni) i małopolskie (26%). Widać, że w porównaniu z rokiem 2015 na popularności zyskały regiony wschodniej Polski, zwłaszcza zaś województwa podlaskie i lubelskie (wzrost o 2-3 p.p.). Natomiast mniej turystów niż przed rokiem wypoczywało - w trzecim w tym rankingu – województwie zachodniopomorskim (16%; spadek o 2 p.p.).

Wśród najbardziej popularnych kierunków wyjazdów zagranicznych w 2016 roku znalazły się: Niemcy, Grecja i Chorwacja. W przypadku Grecji i Chorwacji odnotowano wzrost wskazań w porównaniu do poprzedniego roku o odpowiednio 2 p.p. i 3 p.p.; natomiast Niemcy jako kierunek wyjazdów Polaków odnotowały spadek o 1 p.p. w stosunku do pomiaru rok wcześniej i aż o 8 p.p. w stosunku do 2014 roku.

Cały artykuł do przeczytania w Aktualnościach Turystycznych

Do góry